Tiesībsarga biroja darbinieku arodbiedrība (turpmāk – TBA) atkārtoti vēlas norādīt, ka cilvēktiesības ir ikvienas demokrātiskas valsts pamats. Tāpēc valstī ir jādarbojas tādam Tiesībsargam, kurš tic Tiesībsarga idejai, vēlas to īstenot un ir spējīgs to darīt. Pretējā gadījumā tiek apdraudēta cilvēktiesību aizsardzība valstī.
Tiesībsarga biroja darbinieki jau ilgstoši ir norādījuši uz problēmām, kas pastāv Tiesībsarga birojā, proti, uz to, ka notiek valsts budžeta līdzekļu izšķērdēšana, Tiesībsargs nav neatkarīgs savu lēmumu pieņemšanā un notiek izrēķināšanās ar darbiniekiem. Tomēr Tiesībsargs nav vēlējies šos argumentus ņemt vērā, tāpēc TBA uzskata, ka cilvēktiesību aizsardzība valstī ir būtiski apdraudēta.
TBA uzskata, ka ne Tiesībsarga padomniece tiesību jautājumos V.Slaidiņa, ne pats Tiesībsargs R.Apsītis savos publiskajos paziņojumos nav atbildējuši pēc būtības uz TBA norādītajiem argumentiem. Tiesībsargs R.Apsītis nav nekādā veidā sazinājies ar TBA, lai censtos atrisināt problēmas un nodrošinātu efektīvu Tiesībsarga biroja darbu. Turklāt arī citas sabiedriskās organizācijas ir norādījušas uz problēmām Tiesībsarga darbībā.
TBA vēlreiz uzsver, ka tās izveidošana nav nekādā veidā saistīta ar atalgojumu samazināšanu Tiesībsarga biroja darbiniekiem. Mums nav un nevar būt morālas tiesības uzstāt uz to, lai atalgojums paliktu iepriekšējā līmenī laikā, kad skolotājiem, policijas darbiniekiem un mediķiem atalgojums tiek samazināts. TBA apzinājās un apzinās, ka Tiesībsarga birojā būs jāveic biroja struktūras reorganizācija, kurai sekos vairāku darbinieku atlaišana, taču lēmumiem par reorganizāciju ir jābūt balstītiem uz objektīvu analīzi.
Tiesībsarga birojā šobrīd strādā 42 darbinieki. TBA uzsver, ka vēstuli, kas adresēta Valsts prezidentam, Ministru prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam un Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājai, parakstīja 26 arodbiedrības biedri. Turklāt 23 no tiem ir juriskonsulti, kuri veic tiešo biroja darbu, proti, izskata sūdzības, sastāda atzinumus un veic pētījumus. Vēstuli nav parakstījuši 6 juriskonsulti, kuri nav arodbiedrībā un Tiesībsarga biroja administrācija.
Tiesiskā un demokrātiskā valstī ir svarīgi atbalstīt arī darbinieku tiesības celt trauksmi par problēmām valsts institūcijās, lai veicinātu to efektīvu darbu. Atstājot 26 iestādes darbinieku iesniegumu bez izskatīšanas pēc būtības, tiek radīts precedents pasivitātei un tiesiskajam nihilismam valsts iestāžu darbinieku vidū, jo aktīva pilsoniska pozīcija tiek ignorēta.
Annija Dāce, Tiesībsarga biroja arodbiedrības priekšsēdētāja
Komentāri