Piektdiena, 12. jūlijs
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs

Tiekas dzimtsarakstu nodaļu vadītāji

Druva
23:00
17.05.2007
2

Runāt par darbu un problēmām seminārā Raunā tikās Vidzemes zonas dzimtsarakstu nodaļu vadītāji. Šis bija pirmais seminārs, kas notiek kādā no Latvijas novadiem.

Dzimtsarakstu departamenta dzimtsarakstu nodaļas vadītājas vietniece Anita Akmentiņa “Druvai” teica, ka šis mācību seminārs centīsies palīdzēt risināt dzimtsarakstu nodaļu aktuālas problēmas, piemēram, kā, trūkstot līdzekļiem, iekārtot telpas laulību reģistrācijai.

Semināru atklāja Raunas pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis, uzsvērdams, ka raunēnieši, gatavojoties pasākumam, parūpējušies par lietišķās mākslas izstādi. Viņš informēja, ka Raunas pagastā nav speciālas zāles laulību reģistrācijai, bet ideja to izveidot esot, jo kāzas pagastā notiek arvien vairāk.

Dzimtsarakstu nodaļu problēmu analīzi veica Latvijas dzimtsarakstu departamenta direktore Ārija Iklāva. Viņa uzsvēra, ka pēc Vidzemes semināri paredzēti arī Kurzemē, Zemgalē un Latgalē. Direktore atgādināja, ka pagājušajā gadā tika atzīmēta Latvijas dzimtsarakstu nodaļu nodibināšanas 85. gadadiena. Runājot par problēmām, viņa aizrādīja, ka uztrauc bieži vien sastaptā dzimtsarakstu nodaļu vadītāju pašapmierinātība, kas balstīta uz lielu darba pieredzi.

Seminārā tika uzteiktas dzimtsarakstu nodaļas, kas ieguvušas jaunu interjeru, atbilstošu laulību ceremonijas svinīgumam. Īpaši uzslavēja Valmieras pilsētas dzimtsarakstu nodaļu. Pieredzē par telpu renovāciju dalījās tās vadītāja Rita Viļumsone, jo Valmierā atjaunotās telpas pielāgotas arī cilvēkiem ar speciālām vajadzībām. Dzimtsarakstu departamenta direktore aizrādīja, ka Cēsu pilsētas dzimtsarakstu nodaļā laulību ceremonijas vēl joprojām notiek trīsdesmit gados morāli novecojušā laulību zālē.

Seminārā runāja arī par dzimtsarakstu nodaļu ikdienas darbu dokumentu noformēšanā, bet Gulbenes pilsētas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Vita Elsiņa dalījās pieredzē par darbu ģimenes tradīciju saglabāšanā un popularizēšanā.

Cēsu pilsētas dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Austra Štauberga atzina, ka semināra nozīme pirmām kārtām vērtējama kā iespēja tikties ar kolēģiem un dalīties pieredzē.

Dzimtsarakstu nodaļu vadītāji

veic lielu darbu. Departamenta direktore Ā.Iklāva informēja, ka pagājušajā gadā Latvijā pavisam reģistrētas 22370 dzimšanas. Tai skaitā ar paternitātes noteikšanu vai atzīšanu reģistrēta 8 321 dzimšana. Sievietes, kuras nesastāv laulībā un dzemdējušas bērnu, bet mazuļa tēvs paternitāti nav pieteicis, no jau minētajiem 22 370 dzimšanas reģistriem veido skaitli 1926.

2006. gadā Latvijā noslēgtas 14 610 laulības, tai skaitā 2894 baznīcā. Ar citu valstu pilsoņiem Latvijā slēgtas 848 laulības. “Ja 1987. gadā Latvijā laulībā stājās 25 tūkstoši pāru, tad nav grūti salīdzināt ar šodienas situāciju, kaut gan jāteic, ka pēdējos gados laulību reģistrācija palielinās,” vērtēja Ā.Iklāva. Viņa arī informēja, ka pagājušajā gadā valstī reģistrētas 33418 miršanas, un uzsvēra, ka šis skaitlis ir tik liels arī tādēļ, ka pašlaik aktīvi tiek reģistrēti cilvēki, kuri miruši ārpus Latvijas padomju deportāciju rezultātā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
25

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
39

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
49
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
58
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
50

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 27 izsaukumi

17:37
08.07.2024
30

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 5. jūlija plkst. 6.30 līdz 8. jūlija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 27 izsaukumus – deviņus uz ugunsgrēku dzēšanu, 15 uz glābšanas darbiem, kā arī vēl trīs bija maldinājumi. Piektdien plkst. 14.23 VUGD saņēma izsaukumu uz Cēsu novada Raiskuma pagastu, kur vienstāva dzīvojamā mājā […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
21
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi