Cēsu rajonā šobrīd apstiprināti ir 14 pašvaldību teritoriālie plānojumi, grozījumus uzsākuši vairāki pagasti, tostarp – Rauna, Taurene, Mārsnēni un Amatas novads. Bet pie pirmās redakcijas izstrādes vēl joprojām strādā Kaives, Nītaures, Vecpiebalgas un Skujenes pašvaldība. Mainoties laikiem līdzi
Taurenes pagasta pašvaldība bija viena no pirmajām, kura izstrādāja savu teritorijas plānojumu. Zemes ierīkotāja Lolita Eglīte stāsta, ka šīs nedēļas nogalē tiks apstiprināts jau otrajā redakcijā izstrādātais plānojums.
„Kad pirms nepilniem desmit gadiem izstrādājām pirmo plānojumu, īsti pat nevarējām iedomāties, kā daudzas lietas mainīsies,” saka L.Eglīte un piebilst, ka pašvaldība, izstrādājot jauno teritorijas plānojumu, daudz domājusi par pagasta un centra attīstību.
„Ja pagājušajā teritorijas plānojumā aktualitāte bija lauksaimniecības zemju saglabāšana un intensīva to izmantošana, tagad skaidrs, ka šobrīd lauksaimniecības zemju izmantotāju ir pavisam maz. Tagad cilvēkiem daudz vairāk interesē apbūvei paredzētā zeme, par ko arī daudz esam domājuši,” stāsta zemes ierīkotāja un atklāj, ka jaunajā teritorijas plānojumā iezīmēta vieta, kur pavisam drīz katoļu draudze cels baznīcu.
“Jaunajā teritorijas plānojumā paredzētas vietas arī rūpniecības un ražošanas attīstībai. Daudzi pagasta iedzīvotāji izrādīja interesi par lauksaimniecības zemju apmežošanu. Aktualitāte ir arī dīķu rakšana un apūdeņošana,” stāsta L.Eglīte un atzīst, ka daudzi pagasta ļaudis gaidīja uz jauno teritorijas plānojumu, lai varētu uzsākt iecerētos darbus savos īpašumos.
“Godīgi sakot, mūsu darbus pasteidzināja tas, ka katoļu draudze vēlas uzsākt būvniecības darbus pagasta centrā. Viņiem, protams, jaunais plānojums ir nepieciešams darbu uzsākšanai. Taču esam ieinteresēti, lai arī jaunie nāk uz Taureni un būvējas. Tā ir mūsu pagasta nākotne,” spriež zemes ierīkotāja. Pārvarot grūtības
Vaives pagasta pašvaldības teritorijas plānojuma izstrādes vadītājs Aigars Ķerpe stāsta, ka beidzot darbi pie teritorijas plānojuma beigušies, un atzīst, ka tas nav tapis viegli.
“Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā esam iesnieguši pagasta teritorijas plānojumu, gaidām pozitīvu atzinumu. Taču gāja grūti. Pirmajai redakcijai Gaujas Nacionālais parks vien atsūtīja iebildumus uz 12 lapām. Tās, šķiet, bija vissarežģītākās sarunas, bija jāpiekāpjas vairākos jautājumos,” stāsta A.Ķerpe un atzīst, ka problēmas radās, nosakot arī nacionālās nozīmes lauksaimniecības zemes.
“Aiz muguras ir liels divu gadu darbs. Paši pagasta padomes darbinieki strādājām, vien konsultējoties ar arhitektu Juri Pētersonu. Bet darbs ir padarīts, vismaz būvēties gribētāji tagad varēs netraucēti sākt darboties. Taču domāju, ka, izveidojoties novadiem, atkal daudzas lietas mainīsies un, iespējams, no jauna būs jāķeras klāt teritorijas plānojumam,” spriež Vaives pagasta pašvaldības teritorijas plānojuma izstrādes vadītājs. Šogad nepagūs
Vairākas rajona pašvaldības vēl joprojām cītīgi izstrādā savu pagasta teritorijas plānojumu un atzīst, ka diemžēl neizdosies iekļauties likumā noteiktajā laikā.
Nītaures pagasta pašvaldības vadītāja Inese Menģele atzīst, ka pagasta teritorijas plānojumu paredzēts pabeigt nākamajā gadā.
“Cerējām, ka iekļausimies līdz “Grozījumi teritorijas plānošanas likumā” noteiktajam šī gada 31. decembrim, bet diemžēl redzam, ka tas neizdosies, galvenokārt tehnisku iemeslu dēļ. Vairāku mēnešu garumā netikām klāt pie pareizās kartes, uz kuras jāuzliek informācija. Jo lielākoties visa nepieciešamā informācija mums jau bija savākta. Arī pagasta ļaudis bija atsaucīgi. Nāca uz padomi ar iesniegumiem un stāstīja, ko nākotnē savā zemē ieplānojuši darīt,” stāsta I.Menģele, piebilstot, ka pašu interesēs ir ātrāk pabeigt teritorijas plānojumu, jo uz to gaidot ne mazums pagasta iedzīvotāju.
Arī Skujenes pagasta pašvaldības padomes sekretāre Vita Demešenkova atzina, ka darbi pie pagasta teritorijas plānojuma ievilkušies dažādu iemeslu dēļ.
“Viena no mūsu problēmām bija iedzīvotāju neatsaucība. Iespējams, viņi neizprot, kāpēc pagasta teritorijas plānojums nepieciešams, ka vienā mirklī tas būs vajadzīgs arī viņiem. Taču jāatzīst, ka cītīgi pie tā esam strādājuši un pavisam drīz šis smagais darbs būs aiz muguras,” saka V. Demešenkova.
Komentāri