Smēķētājiem jāņem vērā, ka, sākot no šīs nedēļas nogales, būs rūpīgi jāpārdomā, kur smēķēt. Jau iepriekš bija gana stingi smēķēšanas aizliegumi. Tagad tie būs vēl stingrāki, piemēram, aizliegts smēķēt uz balkoniem, kā arī bērnu klātbūtnē.
Pagājis teju mēnesis kopš Saeima papildināja likumu “Par tabakas izstrādājumu realizācijas, reklāmas un lietošanas ierobežošanu”, nostiprinot tajā principu, ka smēķēšana citas personas klātbūtnē ir aizliegta, ja cita persona pret to iebilst. Šonedēļ grozījumi stāsies spēkā. Tajos uzsvērts, ka cilvēka tiesības uz tīru un labvēlīgu, ar tabakas dūmiem nepiesārņotu gaisu un tiesības nepaaugstināt smēķēšanas izraisītu slimību risku ir prioritāras salīdzinājumā ar smēķētāju interesēm smēķēt. Kas būtiski – smēķēt aizliegts bērnu klātbūtnē. Tāpat smēķēt aizliegts arī jebkurā citā publiskā vietā citas personas klātbūtnē, ja viņa pret to iebilst.
Tāpat – ja kādam no daudzdzīvokļu dzīvojamo māju iedzīvotājiem būs iebildumi, smēķēšanas aizliegums attiecināms uz balkoniem un lodžijām. Aizliegums smēķēt attiecas arī uz ārstniecības iestāžu, sociālās aprūpes un rehabilitācijas institūciju, ieslodzījuma vietu lietošanā esošām teritorijām, izņemot telpas vai vietas, kas tam speciāli ierādītas.
Nesmēķētājus jaunie grozījumi iepriecina. Jaunā māmiņa Liene Kalēja atzīst, ka kaimiņu smēķēšana uz balkoniem liela problēma ir vasarā, tādēļ viņa par šādiem likuma grozījumiem ir priecīga: “Guļamistaba ir tieši tā istaba, pie kuras ir balkons. Kaimiņi daudz un bieži smēķē, bet vasarā logi lielākoties ir atvērti, un tad nu diemžēl izsmēķu “labums” nonāk pie mums istabā. Mēs būtu tikai priecīgi un atviegloti, ja aizliegumi tiktu ieviesti arī dzīvē.”
Arī trīs bērnu tētis Jānis Dambergs vērtē, ka nesmēķētāju tiesības būtu stingrāk jāievēro.
Daudz smēķētāju sastopami uz ielām, arī tas ir nepatīkami. J. Dambergs stāsta: “Mums ar sešus gadus veco dēlu ir izveidojusies pat tāda kā spēle -, ja pa priekšu iet cilvēks, kurš smēķē, mēs, lai nebūtu jāelpo cigarešu dūmi, ievelkam elpu, aizturam to un pēc iespējas ātrāk cenšamies smēķētājam paiet garām.”
Smēķētāji gan pret jaunajiem grozījumiem ir kritiski noskaņoti. Piemēram, Māris, kurš savu kritisko vērtējumu dēļ negribēja publiskot uzvārdu, saka: “Jau iepriekš bija ārkārtīgi daudz ierobežojumu, kur drīkst un kur nedrīkst smēķēt. Tagad sanāk tā – ja jebkurš no man apkārt esošajiem cilvēkiem iebilst smēķēšanai, to darīt nedrīkstu. Pavisam nepiekrītu domai, ka nedrīkstēšu uzsmēķēt savā balkonā, savā dzīvoklī! Kur tad lai to daru? Cik tad ilgi tie dūmi paliek gaisā, kad uzsmēķēju? Varbūt man nepatīk, ka kaimiņi cep kotletes un klausās mūziku, kas man netīk. Kādēļ man ar to jāsamierinās, bet kaimiņu nepatikas dēļ man būs jāpārstāj smēķēt? Un kādēļ es nedrīkstētu smēķēt parkā? Tikai tādēļ, ka garām aiziet māmiņa ar bērnu ratiņos? Dūmi līdz viņai aiziet vien uz sekundēm.”
Tomēr Cēsu klīnikas galvenā ārste Anda Skrastiņa uzsver, ka pasīvā smēķēšana patiešām ir bīstama un nopietna problēma: “Cilvēkiem jāsāk cienīt vienam otru un jāsaudzē vienam otra veselība. Pasīvā smēķēšana ir ļoti nepatīkama un arī slikta veselībai.
No smēķētājiem īpaši jāsarga bērni. Diemžēl bērnu nodaļā bieži redzam pasīvās smēķēšanas sekas – bērniem smēķētāju dēļ saasinās plaušu slimības. Ja apkārtējie cilvēki regulāri smēķē un bērns uzturas šādā vidē, tam diemžēl ir sekas uz veselību. Nemaz nerunājot par to, ja mazuļu mammas smēķē, bērnam esot vēl puncī, un arī vēlāk – mazuļa klātbūtnē.”
Smēķētājiem jāņem vērā, ka jaunie grozījumi nosaka arī citas izmaiņas. Tai skaitā to, ka personām no 18 līdz 25 gadiem, iegādājoties tabakas izstrādājumus, būs pienākums bez uzaicinājuma uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.
Māra Majore – Linē
Komentāri