Svētki latvietim saistās ar sēdēšanu pie bagātīgi klāta galda un, nebaidos šī vārda, pārēšanos. Kaut kā bagātīgās svētku maltītes kompensēt varētu, ēdot daudz mandarīnu. No citrusaugļiem tie ir visaromātiskākie ar vismaigāko garšu, turklāt ar gremošanu veicinošu iedarbību.
Mandarīnus var izmantot arī dažādos ēdienos, tostarp, pagatavojot cūkgaļu ar mandarīnu mērci. Gaļu sagriež karbonādes gabalos, nedaudz paklapē, apkaisa ar sāli, pipariem un cep sakarsētā eļļā. Var pievienot saldētus dārzeņus, nedaudz pasautēt. Mandarīnus nomizo, vēlams mīkstumu izņemt no baltās miziņas, jo miza karsējot kļūst rūgtena, tā var sabojāt ēdiena garšu. Mandarīnu mīkstumus liek pannā, pievieno saldo krējumu, uzkarsē. Gaļu un dārzeņus liek uz šķīvja un pārlej ar mandarīnu mērci.
Ja vēl kāds mandarīns palicis, var pagatavot gardu saldu uzkodu. Izkausē šokolādi (balto, melno vai pat abas), pamērcē tajā mandarīnus un ļauj sastingt. Interesanti, ja ir abas šokolādes un pusi iemērcē baltajā, otru – tumšajā. Kad visa jau būs gana, šāda panašķēšanās būs tieši vietā.
Svētkos der arī aukstā uzkoda. Ja negribas ļoti saspringt, var sariktēt vienkāršas gaļas tūtiņas. Ņem liesas žāvēta šķiņķa šķēlītes, pagatavo pildījumu no sīki sakapātas vārītas olas, mārrutkiem, majonēzes, gatavo ķiploku grauzdiņus no rupjmaizes, gardi sanāk arī no saldskābās, ko sagriež stienīšos. Šķiņķa šķēlītes satin tūtiņās, tajās liek pildījumu un iesprauž vienu grauzdiņu. Pārsteigumam var ielikt kādu olīvu vai marinēto čilli piparu. Tūtiņu sasprauž ar dekoratīvajiem zobentiņiem vai zobu bakstāmajiem, tā teikt, divi vienā.
Tomēr svētkos vairāk nekā citkārt gribas kādu našķi, tāpēc var pagatavot ģimenisku kārumu – gardo ananasu. Ņem gatavu augli, izgriež mīkstumu un sagriež mazos gabaliņos. Saputo saldo krējumu ar cukuru un sajauc ar biezpienu. To iepriekš var sablenderēt, lai veidojas viendabīga masa. To sajauc ar ananasa gabaliņiem, pilda ananasa pusītēs
un pārkaisa ar šokolādi. Pirms pasniegšanas ieliek ledusskapī.
Lai garšīgi svētki!
Komentāri