Piektdiena, 21. jūnijs
Vārda dienas: Emīls, Egita, Monvīds

Sveču un lāpu liesmas izgaismo brīvību

Sarmīte Feldmane, Jānis Gabrāns
00:00
16.11.2023
10
Svec Ligatne 2

Lāčplēša diena bija apmākusies, līņāja, bet pelēkā rudens mākoņos mirdzēja svecīšu un lāpu gaisma. Pieminot tos, kuri cīnījās par Latvijas valsts brīvību, arī Cēsu novadā notika lāpu gājieni, pie piemi- nekļiem tika aizdegtas sarkanbalt­sarkanas svecītes.

Līgatniešiem jau daudzus gadus ir tradīcija pilsētā pie dīķa, Skolas kalna pakājē, veidot svecīšu Latviju. Katrs, kurš vēlas, atnāk un noliek savu gaismiņu. Tiklīdz sāka krēslot, pilsētnieki pa vienam un ģimenēm nāca ar svecēm.    “Lāčplēša diena ir svētki. Noliksim svecītes, tad Augšīgatnē iesim    lāpu gājienā. Vakarā mājās degs sveces. Tā mums ir tradīcija,” saka līgatniete Vija Meņģele, bet Ivars Krieviņš piebilst: “Vēja nav, sveces degs ilgi.” Juris Go­lubevs nolika sarkanas un baltas svecītes, noņēma cepuri un brīdi paklusēja. “Katru gadu nāku un aizdedzinu sveces. Vakars būs gaišāks, tas nekas, ka līst,” bilst Juris.

Pamazām izgaismojās Līgatnes centrs, skanēja patriotiskas dziesmas. Tā no krēslas līdz deviņiem vakarā būs katru dienu līdz valsts svētkiem. Tradicio­nālais lāpu gājiens no Augš­līgatnes kultūras nama kā dziedoša uguns līnija vijās uz Paltmales kapiem, kur piemiņas vieta “Par Tēvzemi kritušiem 1916. – 1919”.

“Bija daudz cilvēku, nepatīkamais laiks    neatturēja doties gājienā. Prieks, ka bija daudz ģimeņu ar bērniem. Gājienā visi dziedāja līdzi korim,” stāsta Līgatnes apvienības kultūras namu vadītāja Dace Krīvena – Valdmane. Skanēja dzeja, visu kopīgi dziedāta Latvijas himna un spēka dziesmas. Ar zalvēm tika godināti kritušie.    Pieminekli izgaismoja svecīšu liesmas un lāpu ugunis.

Nītaurieši Lāpu gājienā no pamatskolas devās uz Brāļu kapiem. “Pagasta iedzīvotāji labprāt iesaistās, bija dažādas paaudzes,” pastāsta pagasta kultūras pasākumu organizators Rihards Vītols. Novadpētniece Dace Eipure atgādināja par Brīvības cīņām, kauju par Rīgu, par pieminekli. Stip­rinājumu ikvienam deva mācītājs Artūrs Bogdanovs.

“Ir svarīgi jaunajai paaudzei stāstīt mūsu valsts vēsturi, nodot tradīcijas,” pārliecināts R.Vītols un piebilst, ka pēc lāpu gājiena nītaurieši nesteidzās mājās, sildījās pie ugunskura, cienājās ar zupu un pārrunāja jaunumus.

Dzērbenē Lāčplēša dienas  svinīgais pasākums notika dievnamā. Te blakus altārim ir plāksnes, kurās iegravēti par brīvību kritušo Dzērbenes draudzes locekļu  vārdi. Muzikālā uzvedumā novadpētniece Mārīte Šķēle pastāstīja par sešiem dzērbeniešiem Lāčplēša kara ordeņa kavalieriem. Pamatskolas audzēkņi un pedagogi izstāstīja stāstu par Latvijas ceļu līdz 11.novembrim.    Skanēja pazīstamas dziesmas, kuras visi dziedāja līdzi.

“Dzērbenē nav pieminekļa brīvības cīnītājiem, no baznīcas dzērbenieši devās lāpu gājienā, kas vijās cauri pagasta centram, Līvānu ciematam un noslēdzās centra skvērā. Tur dega ugunskurs un bija tikšanās ar dzērbeniešiem, kuri dienē Nacionālajos bruņotajos spēkos,” pastāsta pagasta kultūras nama vadītāja Daina Šmite un piebilst, ka cilvēki nesteidzās mājās, parunājās, sildījās pie ugunskura.

Braucot cauri Taurenei, svecīšu liesmas izgaismoja parka pieminekli “Ar sapni par dzimteni”, bet kultūras nama logos atmirdzēja gaisma. Mākslinieki    Ēri­ka Māl­dere un Aigars Lenkevičs te iekārtojuši izstādi “Svētku laika gaisma”. “Pils tumšajā laikā kļuvusi gaiša un mājīga. Katra mākslinieku radītā lampa ir stāsts, kas liek aizdomāties. Taurenieši vakara stundu pastaigās izvēlas iet gar kultūras namu,” stāsta kultūras nama vadītāja Ginta Babre. Viņa uzsver, ka taurenieši nekad neaizmirst Lat­vijai nozīmīgas dienas un tajās vienmēr pie pieminekļa deg svecītes. “Tā kā pagastā nav skolas, nerīkojam lāpu gājienu. Kultūras namā bija filma “Mana brīvība”, tā atgādināja, kā tapa brīvība, par Tautas frontes laiku. Skatītāju bija daudz,” atklāj G.Babre un piebilst, ka taurenieši pēc filmas atzinuši, ka tā ir par laiku, kurā paši piedalījās, un tas raisīja atmiņas un pārdomas.

Neraugoties uz nemīlīgajiem laika apstākļiem, Lāčplēša dienas svinīgais brīdis arī Cēsīs, Vie­nības laukumā, lāpu gājiens, piemiņas brīdis Lejas kapos pulcēja ļoti daudz cilvēku. Kuplā skaitā nāca ģimenes ar bērniem, soļoja karavīri, zemessargi, jaunsargi.

Uzrunājot Vienības laukumā sanākušos, NBS Instruktoru skolas komandieris majors Mārtiņš Bērziņš uzsvēra, ka ikviena karavīra vērtības ir pašaizliedzība, drosme, mīlestība, cieņa, taisnīgums un tās pielīdzināmas ikviena Latvijas pilsoņa vērtībām: “Šajā dienā jāatceras, ka patriotisms nav lietvārds, bet aktīvas darbības vārds. Patriotismu tāpat kā citas minētās vērtības jāaudzina un jāstiprina. Spraužot pie krūtīm sarkanbaltsarkano lentīti, ar cieņu izturoties citam pret citu, esot taisnīgam jebkurā dzīves situācijā, mīlot savu zemi, savus vecākus, savus bērnus.”

Pēc kopīgi nodziedātas valsts himnas visi devās lāpu gājienā uz Lejas kapiem. Tur svētbrīdī NBS kapelāns Jēkabs Dzēr­ve, aicinot pieminēt mūsu karavīrus ceļā uz Latvijas valsti, tās nosargāšanu Neatkarības karā, uzsvēra, ka mums jābūt tai pašai degsmei, mīlestībai un cerībai, ka esam aicināti un nolikti šīs zemes sardzē: “Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris, Cēsu Sv. Jāņa lauku draudzes mācītājs, kapelāns Pēteris Apkalns, atceroties kopīgās gaitas ar karavīriem, rakstīja: “Mūsu Latvijas valsts tapusi, tikai pateicoties mūsu karavīru grūtajām cīņām, un tās robežas novilktas Latvijas dēlu asinīm. Viņiem garām aiziet nav iespējams, jo tur runā īstā latviešu sirds savu mīlestības un ticības valodu par tautu un Tēvzemi.”

Arī mums savi pienākumi jāveic no sirds, apzinoties, ka mūsu atbildība un svēts aicinājums ir sargāt šīs robežas, Latvijas zemi, debesis un jūru. Lai šis aicinājums un pamudinājums atbalsojas ne tikai mūsu prātos, bet vēl jo vairāk mūsu sirdīs, dzīvē, darbos un mīlestībā pret Tēvzemi!”

Sekoja par iedzīvotāju augsti novērtētu tradīciju kļuvusī sveču likšana Latvijas kontūrā Pils parkā. Multimediālais priekšnesums uz viduslaiku pils torņa šogad lika aizdomāties par vienu no mūsu galvenajām vērtībām – latviešu valodu.

Sveces, ko nolika Pils parkā, šogad ieguva īpašu pievienoto vērtību. Laura Grase kopā ar biedrību “Tavi draugi” aicināja uz akciju 12.novembrī kopīgi noņemt šo sveču atlikumus, lai pārkausētu, veidojot ierakumu sveces Uk­rainas aizstāvjiem. Var teikt, simbolisks sveiciens no kādreizējiem Latvijas aizstāvjiem tagadējiem Ukrainas aizstāvjiem.

Lāčplēša dienai veltīti dažādi pasākumi notika visos novada pagastos.

 

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
12

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
43

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
31

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
24

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
84

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi