Svētdiena, 8. septembris
Vārda dienas: Ilga

Stress. Gandarījums. Būs svētki

Druva
23:00
11.04.2008
3

Tāda spriedze, kāda bija pārņēmusi deju kolektīvu vadītājus un dejotājus, līdz šim nevienā skatē nebija izjusta.

“Esam ļoti strādājuši. Ja uz svētkiem netiksim, tad tā vairākiem lauku kolektīviem ir pēdējā sezona. Dejas tapušas sviedros, ja iegūstam maz punktu, tad sajūta būs ļoti slikta,” pirms skates “Druvai” atzina vidējās paaudzes deju kolektīvu “Skujene” un “Vaive” vadītāja Solvita Krastiņa. Jauniešu deju kolektīva “Brukstaliena” un vidējās paaudzes deju kolektīva “Straupe” vadītāja Ilona Klince arī sacīja, ka strādāts ir ļoti daudz, taču tādu stresu pirms skates viņa neatceras. “Citos rajonos deju kolektīviem skatēs ir maz punktu. Ja tādi ir rezultāti Rīgā un Rīgas rajonā, tad kā būs mums?” sacīja vadītāja un piebilda, ka satraukums ir pārņēmis vadītājus un dejotājus. Bet vismaz ārēji mierīgi pirms uzstāšanās bija Cēsu Valsts ģimnāzijas kolektīva puiši Reinis Martinsons, Edmunds Cepurītis, Toms Zumbergs, Artūrs Cimbulis. ” Noskaņojums ir labs, strādāts

daudz. Dejot patīk, un gan jau uz svētkiem tiksim, jo visas dejas mākam,” visu domas pauda Reinis Martinsons.

Dejotprasmē par nokļūšanu Deju svētkos sacentās 28 mūsu rajona deju kolektīvi – deviņi jauniešu, 11 vidējās paaudzes, četri senioru un četri bērnu kolektīvi. Bērni un seniori uzstājas kopā. Katrs kolektīvs izpildīja obligāto, izlozes un izvēles deju.

“CATA” kultūras nams dienas garumā vibrēja no deju soļiem un ritmiem. Ne viens vien skatītājs baudīja koncertu un arī vērtēja. Bijušajām deju kolektīvu vadītājām Mirdzai Sedleniecei un Birutai Ceijerei savs redzējums.

“Prieks skatīties, kā visi strādājuši. Lielas kļūdas neredzam. Agrāk skatēs gadījās, ka kaut ko pat sajauca, te kaut kas tāds nav iedomājams,” sacīja Mirdza Sedleniece, bet Biruta Ceijere vislielāko prieku pauda par labajiem kolektīviem, kuri darbojas mazos pagastos – Vaivē, Straupē, Skujenē.

“Repertuārs ir tāds, kas neieies zelta fondā. Žēl, ka daudzas dejas nodejos svētkos un aizmirsīs. Laukumā, zīmējumos, protams, tās izskatīsies citādāk,” domās dalījās Mirdza Sedleniece.

Spriedze mazinājās vien pēc rezultātu paziņošanas. Augstais žūrijas vērtējums tika uzņemts ar ovācijām. Vidējās paaudzes deju kolektīva “Saulgrieži” vadītāja Ruta Paulsone atzina, ka tik labu vērtējumu negaidījusi, bet viņas otram kolektīvam “Dzirnas” varējis būt vairāk punktu. “Žūrija no malas jau redz labāk. Katram dejas izpildījumam ir savas nianses,” sacīja vadītāja.

Žūrijas priekšsēdētājs, Deju svētku virsvadītājs Jānis Ērglis “Druvai” atzina, ka

rajona dejotāji patīkami pārsteiguši. “Rezultāti ir ļoti labi, arī iespaids par kolektīviem. Prieks par cēsnieku veiksmēm. Ja par kādu kolektīvu jārunā īpaši, tad tie ir “Zeperi” – pārdomāts sniegums, ne tikai horeogrāfiski tehniskais izpildījums, arī vizuālais ietērps, dejas rakstura atklāsme. Patīkami, ka amatiermākslā vadītāji ko tādu var panākt no dalībniekiem, kuri brīvajā laikā mācās latviešu dejas un dara bagātus sevi un mūs visus,” domās dalījās Jānis Ērglis un uzsvēra –

varam būt gandarīti, ka aizvien ir cilvēki, kuri šajā izlaides laikmetā brīvo laiku velta latviešu dejai, nekautrējas uzvilkt tautas tērpu, ka ir vadītāji, kuri prot strādāt arī tad, ja uz mēģinājumu atnāk divi puiši un astoņas meitas.

Žūrijas komisijas loceklis, horeogrāfs Jānis Purviņš sacīja, ka skate Cēsīs bijis ļoti saviļņojošs mirklis pirms Deju svētkiem. “Redzēju daudzus spilgtus priekšnesums, D grupā arī meistardarbus. Apbrīnojami ir cilvēki, kuri brīvajā laikā aizraujas ar latvisko dzīvesveidu, kuru veido mūzika, deja un tērps,” domās dalījās Jānis Purviņš.

Skatē dejotāju tērpus vērtēja tautas tērpu speciāliste Aija Jansone. Viņa sarunā ar vadītājiem analizēja kolektīva tērpu atbilstību etnogrāfijai. Ne visi kolektīvi tikuši pie jauniem tērpiem, katram cita rocība un iespējas. Daži kultūras darbinieki bija pikti par aizrādījumiem, jo kādi nu tērpi ir, tādi ir, jaunus iegādāties nevar atļauties. Vai tad stadionā kāds redzēs, ka vīriem nav īsti pareiza veste mugurā? Vai mazam lauku kolektīvam par tērpiem jāizvirza tik augstas prasības? Citās domās ir kolektīvu vadītāja Ilona Klince, kura pati arī darina tautas tērpus. “Tautastērpiem ir jābūt etnogrāfiski pareiziem. Nav jau jāizvēlas tie dārgākie. Ir svētdienas, goda un darba tērps. Jāizsver, kuru iegādāties. Darba tērps ir vienkāršs – pastalas kājās, vienkāršāks bruncis, un viss arī mazāk maksā,” pārliecināta Ilona Klince.

Tautas tērpu speciāliste Aija Jansone atzina, ka uz Dziesmu un Deju svētkiem visi dalībnieki būs latviskos tērpos, sevišķi dejotāji. “Šie ir jau trešie svētki, pirms kuriem vērtēju tērpus. Rezultāts ir. Vadītāji apmeklējuši lekcijas, izstrādāti metodiskie materiāli, izvēloties, gatavojot tērpus, norādījumi tiek ņemti vērā,” saka Aija Jansone un uzsver, ka nav skaistāku un ne tik skaistu tautas tērpu. “Katra novada tērpā savs skaistums. Jā, Kurzemei saglabājušies košākie tērpi. Tie ir visjaunākie, tajos redzama pilsētas ietekme. Bet skatē Alsungas dejotājiem bija vissliktāk komplektētais tērps. Vidzemniekiem jābūt lepniem par saviem tērpiem, nevajag izvēlēties citus,” pārliecināta tautas tērpu speciāliste.

“Visi skates dalībnieki būs svētku dalībnieki!” šie Jāņa Ērgļa vārdi prieka gavilēs, tā vien šķiet, aizskanēja līdz Rīgai. “Ar skates rezultātiem esmu ļoti apmierināts. Daudz strādāts gan ikdienā, gan kopmēģinājumos. Ikviens vadītājs un dejotājs var būt apmierināts ar rezultātu,” sacīja rajona deju kolektīvu virsvadītājs Andis Kozaks un piebilda, ka visi šīs skates dalībnieki piedalīsies lieluzvedumā “Izdejot laiku”.

10.maijā Valmierā skatē startēs tie dejotāji, kuri vēlas piedalīties koncertuzvedumā “No sirsniņas uz sirsniņu”. Tie ir jauniešu deju kolektīvi: “Brukstaliena”, “Piebaldzēni”, “Slātaviņa”, “Virpulis” un “Raitais solis”, vidējās paaudzes kolektīvi: “Zeperi”, “Miķelis”, “Jumis”, “Piebaldzēni” un Raitais solis”.

* * *

Bērnu deju kolektīvi. Jaunpiebalgas “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne) – 43,5; Cēsu kultūras centra “Randiņš” (Sandra Jonaite) – 40,75; Drustu “Cinītis” (Lāsma Skutāne) – 36, 67; Priekuļu “Miķelēni” (Māris Brasliņš) – 32,92.

Jauniešu deju kolektīvi. Priekuļu tehnikuma “Virpulis” (vadītājs Uldis Blīgzna) – 45,39 punkti; 4.arodvidusskolas “Brukstaliena” (Ilona Klince) – 43,17; Tautas deju ansamblis “Raitais solis” (Andis Kozaks) – 41,28; Jaunpiebalgas “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne) – 40,00; Cēsu Valsts ģimnāzijas deju kolektīvs (Andis Kozaks) – 38,83; Priekuļu “Miķelis” (Māris Brasliņš) – 40,00; “Veselava” (Emerita Gruzde) – 38,28; Straupes “Idumeja” (Ginta Berķe) – 35,94; Vecpiebalgas deju kolek-tīvs (Antra Grīnberga) – 34,72.

Vidējās paaudzes deju kolektīvi. Līgatnes pagasta “Zeperi” (Iveta Pētersone) – 47,22; Priekuļu “Jumis” (Uldis Blīgzna) – 43,78; Cēsu kultūras centra “Raitais solis” (Andis Kozaks) – 42,89; Priekuļu “Miķelis” (Māris Brasliņš) – 41,50; Jaupiebalgas “Piebaldzēni” (Lāsma Skutāne) – 38,83; Liepas “Sadancis” (Marita Rieksta – Krivjonoka) – 33,33; Cēsu kultūras centra “Saulgrieži” (Ruta Paulsone) – 44,50; “Straupe” (Ilona Klince) – 42,33;

“Skujene” (Solvita Krastiņa) – 37,11; “Amata” (Lilita Ventere) – 35,61; “Vaive” (Solvita Krastiņa) – 34, 39.

Senioru deju kolektīvi. Vecpiebalgas “Mudurainis” (Antra Grīnberga) – 43,28; Cēsu kultūras nama “Dzirnas” (Ruta Paulsone) – 42,33; Dzērbenes “Juveris” (Uldis Blīgzna) – 40,83; Straupes “Munsturis” (Valentīna Ferbera) – 35,28.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
9

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
23

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
34

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tirgus un garšīgas uzkodas – tas sader

06:26
05.09.2024
422

Pirmais ielu ēdināšanas jeb street food festivals Cēsīs ir sākums šim ēdināšanas konceptam pilsētā. Organizators – “Cēsu tirgus” – plāno to aizvien kuplināt, piedāvājot pircējiem daudzveidību. “Vēlamies padarīt Cēsu novada iedzīvotāju un viesu tirdziņu atmosfēru daudzveidīgāku un piedāvāt dažādas pasaules virtuves garšas visām gaumēm,” “Druvai” pastāstīja pasākuma organizatore, SIA “Cēsu tirgus” valdes locekle Oksana Zariņa-Jerohoviča […]

Iepazīst medus ceļu līdz karotei

00:00
05.09.2024
32

Latvijas Biškopības biedrība ar devīzi “Dabas spēks karotē medus” aizvadītās nedēļas nogalē rosināja ikvienu apmeklēt “Medus dienu dravā”. Daudzi biškopji Latvijā iepazīstināja ar savām dravām, medusiegūšanu, stāstīja par tā veselīgajām īpašībām, un bija iespēja bez maksas iepazīt dažādas medus garšas. Cēsu novadā varēja braukt ciemos uz Nītaures pagastu pie Zusteru ģimenes. Dravā ir 85 bišu […]

Ugunsgrēkā Madonā gāja bojā divi cilvēki

11:33
04.09.2024
65

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 3.septembra plkst. 6.30 līdz 4.septembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu, vienu uz glābšanas darbiem, bet vēl viens izsaukums bija maldinājums. Plkst. 01.05 VUGD saņēma informāciju, ka Madonā deg dzīvojamā māja. Ierodoties notikuma vietā, ugunsdzēsēji glābēji konstatēja, ka […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
17
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
18
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
25
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
16
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
22
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi