Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Straupe ieiet nākamajā gadsimtā

Druva
23:00
11.07.2006
4

Jubileja sākās piektdienas vakarā Lielstraupes pils pagalmā ar uzvedumu “Straupe cauri laiku lokiem.” Astoņi gadsimti izskanēja dziesmā un dejā, tika pieminēti galvenie notikumi Straupes vēsturē, netrūka arī svētku runu un apsveikumu uzrunu.

Vispirms sanākušos sveica pagasta padomes priekšsēdētājs, tad runāja pils apsaimniekotājs – Straupes narkoloģiskās slimnīcas direktors Edmunds Rudzītis, kurš atzina, ka šajos svētkos vispirms jāpateicas Dievam, ka Straupe pastāv.

“Bijušas par to daudz lielākas un lepnākas pilsētas, kuru vietā tagad vējš tikai putekļus dzenā. Bet Straupe pastāvēja jau pirms 800 gadiem, jo ne jau purvā vai meža vidū priesteris Daniels cēla baznīcu. Tātad apdzīvota vieta te bijusi ilgāk nekā 800 gadus, un tā joprojām ir un attīstās.

Nezinu, kā pirms 800 gadiem, bet pēdējos 40 gados mūsu iestāde Straupes vārdu padarījusi pazīstamu visā republikā. Ar pilnu atbildību varu teikt, ka nav Latvijā nevienas pilsētas, neviena pagasta, kur nezinātu Straupi un no kura kāds nebūtu te pabijis,” teica E. Rudzītis, un klātesošie to uzņēma ar aplausiem.

Lielstraupes pilī ar pārtraukumiem valdījusi fon Rozenu dzimta, un uz jubileju bija ieradušies divi tās pārstāvji – fon Rozenu ģimenes padomes priekšsēdētājs Klauss fon Rozens un Latvijas konsuls Frankfurtē Rīdigers fon Rozens.

Svētku viesus sveica Klauss fon Rozens, pastāstot, ka viņa senči te dzīvojuši kopš pirmajām Straupes pastāvēšanas dienām: “Kopš tiem laikiem šajā pusē manu un jūsu senču dzīve aizritēja saistībā. Viņi dalījās kopīgos priekos un ciešanās. Fon Rozenu ģimenei Straupe bija un ir reāla un gaiša dzīves sastāvdaļa jau 800 gadus. Tāpēc šodien esam atveduši vissirsnīgākos fon Rozenu ģimenes sveicienus no visas pasaules – Eiropas, Austrālijas, Kanādas, ASV un Brazīlijas.”

Fon Rozenu dzimta saņēma simbolisku dāvanu – vēja rādītāju, kas ilgus gadus bija atradies virs Lielstraupes pils torņa. Tagad uzstādīts jauns, bet vecais nodots saviem bijušajiem īpašniekiem, kuri to arī savulaik uzstādījuši.

Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrs Māris Kučinskis, sveicot jubilārus, atzina, ka jau vairāk nekā 20 gadus viņa dzīve saistās ar Valmieras pusi un vismaz divas reizes nedēļā iznāk braukt cauri Straupei.

“Pirms sešiem gadiem pirmo reizi uzkāpu pils tornī un konstatēju, cik īstenībā Straupe ir skaista. Tad sapratu, kāpēc pirms 800 gadiem te uzcelta baznīca un kāpēc Straupe kļuva par Hanzas pilsētu.

Katram dzīvē vajadzētu tiekties uz kādu lielāku pilnību, taisīt karjeru, tāpēc arī novēlu Straupei to veikt. Tai ir jāaug, jāatgūst pilsētas nosaukums un jābūt ļoti nozīmīgai ne tikai Vidzemē, kā krustpunktam starp trim pilsētām, bet arī nozīmīgai visā valstī. Ja kaut ko dzīvē ļoti vēlas, viss arī notiek,” teica M. Kučinskis.

Ar kvēliem aplausiem tika sveikts narkologs Jānis Strazdiņš, kurš ilgus gadus bijis saistīts ar Straupes narkoloģisko slimnīcu. Viņš norādīja, ka straupiešiem jābūt lepniem par šo vietu: “Mēs esam sanākuši bijušajā pilsētā, kurai atkal ir jāattīstās un jāatgūst šis statuss. Ticiet man, Straupe ir visas Latvijas, pat varētu teikt – visa Baltijas reģiona lielākā bagātība. Lielstraupes pilī ir apvienoti daudzi arhitektūras stili. Tas ir unikāls gadījums, ka tik ilgus gadsimtus šis piemineklis pastāv un dod cilvēkiem prieku.”

Uzrunas teica arī citi sveicēji, tostarp Straupes sadraudzības pilsētas Spidbergas (Norvēģija) mērs Steins Holands, kurš atzina, ka sadarbība 15 gadu garumā bijusi sekmīga un tā arī turpināsies. Jubilejas atklāšanas pasākumā klātesošos priecēja arī sadraudzības pilsētas pūtēju orķestris.

Pēc svinīgā pasākuma sekoja garīgās mūzikas koncerts Straupes baznīcā, bet pirmā svētku diena noslēdzās ar pasākumu jaunatnei “Modes, deju un mūzikas šovs.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
24

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
41

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi