Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Slikta redze netraucē lasīt

Druva
23:00
09.10.2006
1

Latvijas neredzīgo bibliotēkas Cēsu filiālē pieejamo grāmatu tematika neapmierina visus lasītājus, kaut grāmatu klāsts tiek papildināts.

Bibliotēkā lasāmas apmēram seši tūkstoši grāmatu un regulāri bibliotēku apmeklē vai grāmatas pasūta pa pastu 200 lasītāji. Bibliotēka apkalpo ne tikai cēsniekus, bet arī apkārtējo rajonu ļaudis.

“Cilvēki vienmēr vēlas, lai visa būtu vairāk, bet jāsaprot, ka mūsu grāmatas izmaksā dārgi. Grāmatas ielasa, un vienos vākos ir sešas, septiņas audiokasetes. Gaumes, ko lasīt, vienmēr būs dažādas. Cēsu bibliotēkas lasītāji vairāk gribētu latviešu autoru darbus, mīlestības romānus. Mums tie ir, bet grib arī pašus jaunākos. Rīgā ir vairāk cita, gados jaunāka publika, kas vēlas izzinošu literatūru, arī kriminālromānus. Lai apmierinātu visas lasītāju vēlmes, ierakstu studijai Strazdu muižā nāk-tos strādāt dienu un nakti, un aktieriem, diktoriem lasīt. Tas ne laika ziņā, ne finansiāli nav iespējams,” paskaidroja Latvijas neredzīgo bibliotēkas Cēsu filiāles vadītāja Aina Karele, piebilstot, ka sarunas par atšķirīgajām vēlmēm grāmatu izvēlē rit jau gadiem. Taču, laikam ritot, bibliotēka nezaudē savu nozīmi lasītāju vidū. Latvijā ir septiņas šādas bibliotēkas, bet Vidzemē tikai Cēsīs.

“Grāmata man ir kā draugs, kā vecs draugs. Bibliotēkā lasu jau vismaz 30 gadus. Nezinu, vai visas, bet lielu daļu grāmatu tiešām esmu izlasījusi, pārlasu. Tagad nāk arī jaunās, mīlestības romāni. Tulkotās grāmatas un “Lata” romāni. Nekas, man patīk. Vislabprātāk lasu par sadzīvi, ģimeniskumu. Es nevarētu bez bibliotēkas, jo esmu redzes invalīde, tagad arī ar kustību traucējumiem, netieku ārā no četrām sienām. Grāmatas man atnes sociālā darbiniece, agrāk pasūtīju pa pastu,” stāstīja cēsniece Anita Balode.

Izmantojot pasta piedāvātos pakalpojumus, bibliotēkas darbinieki ar grāmatām apgādā vismaz pussimtu lasītāju Vidzemē. Par laimi, klientiem pasta pakalpojums ir bezmaksas.

“Cik ļoti pateicīgs esmu bibliotēkas darbiniecēm! Man nav citu iespēju neko izlasīt, jo esmu pilnīgi neredzīgs. Varu tikai klausīties. Mani apmierina viss. Tieku pie vēstures darbiem – par Ļeņinu, Staļinu, arī par latviešiem trimdā un izsūtījumā. Lasu arī D. Stīlas romānus. Reizi nedēļā grāmatas apmainu. Noklausos es, arī kaimiņiene, tad pārspriežam,” stāstīja rūjienietis Jānis Landrāts. Arī Cēsu bibliotēkā stāstīja, ka vismaz trešdaļa lasītāju ir bez veselības problēmām, jo daudzi uzskata, ka grāmatas ir interesantāk klausīties nevis lasīt, jo reizē var darīt citus darbus. Lasītāji pat stāsta, ka iepriekš izlasītu grāmatu ierauga it kā no jauna, jo aktieri izteiksmīgi nolasa dabas aprakstus, dialogiem ir savs knifiņš.

“Pašlaik klausos Kurzemes hercogienes atmiņu stāstu un mizoju gurķus. Vēl grāmatas klausos vakaros, visi man tad liek mieru, un klausos līdz vieniem naktī, bet līdztekus adu vai šuju. Man patīk, ka varu kaut ko darīt, klausīties radio, man patīk, ka lasa priekšā,” izstāstīja cēsniece Velta Caunīte, sakot, ka no lasīšanas arī acis vairāk piekūst, bet, grāmatu klausīšanās viņai sagādājot patiesu prieku, un visi mājas darbi arī tad veicoties. Veltas kundze esot viena no tām lasītājām, kura izlasījusi visu neredzīgo bibliotēku un tagad ļaujoties pārlasīšanai.

“Jāpriecājas par to, ko varam dabūt, jo par grāmatu pirkšanu tagad vairs nav runas. Daudz par dārgu,” tā V. Caunīte.

Pāris dienas pirms vēlēšanām bibliotēkas literatūras klāstā iekļuvuši arī 15 diski, kuros lasītāji var iepazīties ar dažu partiju solījumiem vēlētājiem, bet atsaucības izlasīt daudzsološās priekšvēlēšanu programmas neesot. Neredzīgo bibliotēkas Cēsu filiāles darbinieces jokojot stāsta, ka lasītāji esot tikpat čakli kā Šlesers.

“Viņi laikam arī guļ tikai piecas stundas diennaktī, jo grāmatas izlasa ļoti ātri. Ir atkal klāt, lai tiktu pie citas. Ir grāmatas, kas ir topā, tad nākas arī mazliet pagaidīt. Tādi bija Dena Brauna darbi, jo var pie mums dabūt arī populāro “Da Vinči kodu”,” tā Aina Karele, piebilstot, ka bibliotēkā var lasīt arī grāmatas Braila un redzīgo rakstā, bet tās gan ir vecākas un tematika trūcīgāka, jo tikai daži cilvēki ar redzes traucējumiem vēl vēloties lasīt ar roku, bet tie, kuri grib grāmatas lasīt, nevis klausīties, izvēlas parastās bibliotēkas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
34

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
59

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
280

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
27

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi