Svētdiena, 15. septembris
Vārda dienas: Sandra, Gunvaldis, Gunvaris, Sondra

Skolotāji vasaru izmanto, lai mācītos

Druva
23:00
23.08.2007
6

Skolotāji iejūtas skolēnu ādā, vasaras atpūtu samainot pret mācībām. Cēsu rajona pedagogi tradicionāli gūst zināšanas humānās pedagoģijas vasaras skolā. Tajā tiek spriests, diskutēts, pārrunāta pieredze par bērnu, vecāku, skolotāju dzīvi un saskarsmi. Skolotāji te ik gadu gūst praktiskus risinājumus, kā sakārtot savu pasauli, lai pie bērniem aizietu enerģijas pilns, domās līdzsvarots un fiziski možs cilvēks, padomdevējs, līdzcilvēks, skolotājs.

Rajona izglītības pārvaldes galvenā speciāliste, metodiķe Ilze Šulte pastāstīja, ka pasaulē pastāv vairāki viedokļi. Humānā pedagoģija nenoliedz nevienu, bet katrs var izmantot to, kas liekas pieņemamāks un pareizāks. Šogad humānās pedagoģijas vasaras skolā tika akcentēts garīgums, tādēļ mācībām nosaukums – “Skolotājs top redzīgs”. Bērns ienāk pasaulē ar visiem dotumiem, vecākiem un skolotājiem tie jāierauga un jāattīsta. Katrs bērns ir liela bagātība, viņā jāsaredz garīgā puse. Mūsu materiālajā pasaulē to izdarīt vēl jāmācās arī skolotājiem.

Liepas pamatskolas skolotāja, viena no vasaras skolas organizatorēm Valentīna Voiciša stāsta: “Mūsdienās skolotājs cīnās ar vējdzirnavām. Pedagogiem jāmācās, kā sadarboties ar vecākiem, ar skolēniem. Mums jāpanāk, lai viņi pieņemtu skolotājus, savukārt skolotāji vecākus, skolēnus un viņu viedokļus. Vasaras skolā sanākušie grib dzirdēt citu skolotāju pieredzi un viedokļus. Meklējam jaunus risinājums un idejas.”

I.Šulte: “Tie, kas atbrauc uz Jāņmuižu, ir jau pazīstami ar humāno pedagoģiju, lasījuši Maskavas universitātes profesora Šalvas Amonašvili darbus, runā par humānās pedagoģijas idejām. Mums liels prieks, ka atbrauca arī divas audžu mammas un trīs skolas direktori, kā arī pirmsskolas iestādes vadītāja. Ir cilvēki, kuriem mūsu piedāvājums interesē. Ik gadu te ikviens uzzina ko jaunu. Piemēram, šovasar diskutējot atklājām, ka pedagogs ļoti atšķiras no skolotāja. Izrādās, pedagogs – tas ir darbs, amats, bet skolotājs – tā ir dzīve. Abus apvienojot – ideāls rezultāts.”

Katru gadu pieredzē dalās Drustu tautskolas „99 balti zirgi” direktors Ojārs Rode, kurš šogad runāja par tēmu “Bērns kā skolotājs”. Taču tas nebija vienīgais temats, par ko diskutēt. V.Voiciša uzstājās ar tēmu “Iegūtā pārliecība ceļā pie vecākiem”, pedagoģiskās meistarības skolas lektors Kaspars Bikše skolotājus ieinteresēja par tematu “Pozitīvā pedagoģija”, karjeras centra speciāliste Ligita Embrekte par “Harmonisku personību un skolotāja misiju”, bet Drabešu internātskolas skolotāja Marija Avotiņa par tēmu “Garīgais materiālajā pasaulē”. Nodarbību laikā notika ne tikai atklātās stundas un pieredzes apmaiņa, bet arī nelieli atpūtas pasākumi. Citugad nebijušu nodarbību “Teātris – sports” organizēja Rēzeknes augstskolas humānās pedagoģijas laborante Jeļena Maijere.

Smeļoties gudrības no humānās pedagoģijas vasaras skolām, pieredzes braucienos uz Maskavu un Sanktpēterburgu Šalvas Amonašvili meistarklasē, lasot humāno pedagogu darbus, Liepas pamatskolā jau izstrādāts projekts sadarbībai ar skolēnu vecākiem. Šī projekta metodes ir balstītas uz pārdomātu, individualizētu, personisku pieeju bērnam.

“Druvai” bija iespēja vērot vienu no nodarbībām par nākotnes skolu. Dalībnieki sadalījās grupiņās un radošā improvizācijā radīja idejas par vēlamo skolu. Interesants likās variants, kurā skola tiek pielīdzināta laivai, kas peld pa upi. Pie airiem vadību uzņēmušies gan skolēni, gan skolotāji, gan vecāki. Tikai tā iespējams bērnam dot dzīvē nepieciešamo gudrību nastiņu. Upe tiek skaidrota kā sabiedrība, kurā krāces ir te lielākas, te atkal mazākas. Taču idejā galvenais – pasauli silda jauna saule – humānā pedagoģija. Cita skolotāju grupa runāja par ideju – “pedagoģiskā deja” klasē, kurā nepieciešami vienlaikus vairāki pedagogi – skolotājs, audzinātājs, psihologs. Kopā viņi spēj radīt visiem vēlamu rezultātu.

“Šādas nometnes ir derīgas ne tikai, lai labāk apgūtu humāno pedagoģiju, bet arī sevis sakārtošanai. Ir iespēja kopā ar citiem skolotājiem augt un attīstīties. Tas ir apbrīnojami, cik daudz pozitīvu emociju un ideju varēja gūt! Nometnē varēja redzēt, ka humānai pedagoģijai ir rezultāti, tai ir perspektīvas,” stāsta I.Šulte.

Šogad humānās pedagoģijas vasaras skolā piedalījās vairāk nekā 30 skolotāji, kuri gūtās zināšanas varēs izmantot mācību stundās. Par piedalīšanos vasaras skolā dalībnieki saņems apliecību. Vasaras skolu finansē Cēsu rajona padome. Pirmā vasaras skola skolotājiem ar interesi par humāno pedagoģiju notika Drustu tautskolā “99 balti zirgi”. Savukārt šogad, tāpat kā trīs iepriekšējos gadus, ar direktores Lilitas Siņicinas gādību – Jāņmuižas sākumskolā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
26

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
66

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
32

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Uz sarunu par velonovietnēm atnāk maz cēsnieku, bet ieteikumi vērtīgi

00:00
12.09.2024
50

Šīs vasaras laikā trīs apkaimju iedzīvotāji – Līvu, Priekuļu un Cēsu – varējuši izteikt savus ierosinājumus veloinfrastruktūras pilnveidošanai un uzklausīt Cēsu novada pašvaldības speciālistu stāstīto par iespējām uzlabot situāciju. Pašvaldība piedalās starptautiskā projektā, kurā paredzēts arī izveidot vairākus infrastruktūras objektus riteņbraucēju vajadzībām, tajā skaitā slēgtas velonovietnes. Par to, kā noritēja sarunas ar Līvu un Priekuļu […]

Cēsu zemessargi mācībās demonstrē augstu profesionalitāti

00:00
11.09.2024
64

Līdz pat 8. oktobrim Latvijā notiek Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošās valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024”, tāpēc    zemessargu un karavīru klātbūtni pilsētās un citās apdzīvotās vietās iedzīvotāji mana biežāk. Aizvadītās nedēļas nogalē noritēja aktīvākā mācību fāze, kurā zemessargi lika lietā savas prasmes, novēršot dažāda veida hibrīdapdraudējumus.    Noslēgumā Zemessardzes 27. kājnieku bataljona komandieris pulkvežlietnants […]

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
80

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Tautas balss

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
10
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Bija balta, tagad plankumaina

11:25
13.09.2024
20
Lasītāja raksta:

“Pirms gadiem ļoti priecājāmies, ka senā Cēsu baznīca atguvusi balto tēlu. Tā bija tik skaista, īsts pilsētas simbols. Laikam taču tas darbs izmaksāja dārgi, bet tagad atkal uz sienām lieli plankumi, sakoptība zudusi. Neko nesaprotu no restaurācijas, bet vai tad pirms darba nevajadzēja izpētīt, ko tādai būvei var darīt, lai ieguldītais ļautu tai izskatīties labi […]

Vasarā dzīvo putekļos

11:24
13.09.2024
11
Skujeniete V.P. raksta:

“Lasu, ka citviet, kur grants ceļš ved gar dzīvojamo māju, kaisa ķīmiju, lai ceļš neputētu. Mums, Skujenes Skolaskalnā, nedara neko. Putekļi katru dienu, ja vien neuzlīst,” saka skujeniete V.P.

Autostāvvietas ir vajadzīgs pakalpojums

11:24
13.09.2024
13
Amatas puses iedzīvotājs raksta:

“Cēsīs daudz piedāvājumu ir tieši pilsētas centrā. Tas ir muzejs un viduslaiku pils, koncertzāle, stadions. Centrā ir arī banku biroji, iestādes. Vietējiem svarīga ir bibliotēka, tirgus. Tā nu īpaši piektdienās un sestdienās atbraucējiem nav, kur novietot automašīnas, visas stāvvietas aizņemtas, kaut lielākajā daļā spēkratu drīkst atstāt tikai uz stundu. Pēdējais laiks pašvaldībai ne tikai plānot, […]

Selektīva ticība zinātnei

11:23
13.09.2024
12
Seniore no Cēsīm raksta:

“Klausoties par četriem bērniņiem, kas guļ slimnīcā ar difteriju, tā vien gribas kliegt – kā jūs, tie, kas diendienā izmantojat visas modernās un pārmodernās tehnoloģijas, neesat pret bīstamajām slimībām vakcinējuši savus bērnus! Vienus zinātnes sasniegumus ceļ debesīs, tiem uzticas, bet otrus, kas tiešām glābj dzīvības, nosauc par ļaunprātību. Tas nav aptverami!” pauda seniore no Cēsīm.

Sludinājumi