Pašreizējā Nītaures pansionāta vietā pēc gadiem trim, četriem sliesies daudz plašāka sociālās aprūpes iestāde, kurā plānotas vietas 120 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Plānots, ka turpat veidos arī pusceļa māju 30 cilvēkiem. Jāatgādina, ka Nītaures pansionāts pērn nonāca Cēsu rajona padomes īpašumā, bet tas joprojām darbojas Labklājības ministrijas (LM) paspārnē kā viena no 33 šāda tipa iestādēm Latvijā.
“Savulaik LM runājām, ka pansionātā būs 50 vietas. Bet jāvērtē stratēģiski. Jauna centra izveidei neprasa līdzekļus no pašvaldībām. Piesaistīsim Eiropas Savienības un valsts finansējumu, maksājot vien līdzfinansējuma daļu. Pakalpojumus joprojām pirks valsts, jo valstī šādu centru trūkst. Ir apmēram tūkstoš klientu gara rinda, kas vēlētos saņemt aprūpi šādā centrā. Vienalga, kādi būs novadi, tas būs reģionālas nozīmes pansionāts, bet priekšroka iedzīvotāju izvietošanā būs Cēsu rajona pašvaldībām, kas būs bijuši idejas autori un dibinātāji,” tā Nītaures pansionāta pārveides ideju kolēģiem, pašvaldību vadītājiem Cēsu rajona padomes sēdē skaidroja padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis un piebilda, ka pansionāta plānotie izmēri auguši arī tāpēc, ka jādomā par līdzšinējiem pansionāta iemītniekiem, arī par Raunas pansionāta nākotni, kas darbojas baznīcas īpašumā un likuma kārtībā valsts privātā īpašuma sakārtošanā neiegulda līdzekļus. Tajā pašlaik dzīvo 70 cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem. Izveidota darba grupa, un plānots vēl šogad izstrādāt jaunās iestādes skiču projektu.
Cēsu rajona padomes sēdē izskanēja versija, ka, stratēģiski plānojot sociālās sfēras sakārtošanu rajona teritorijā, domājot par iedzīvotāju interesēm, ir jāierauga prioritātes. Mazliet pārdroši izskanēja versija, ka, ja izdosies likvidēt sociālās aprūpes centru “Gaujaslīči”, kurā dzīvo vairs tikai 18 bērni, kuri dažādu iemeslu dēļ palikuši bez vecāku gādības, tad rajona padome, pārdodot ēkas, iegūtu līdzfinansējuma daļu Nītaures pansionāta celtniecībai.
“Mums jādomā par to, kā dzīvosim turpmāk. Tā ir viena no iespējām, kā saņemt līdzfinansējumu tiem Eiropas piešķirtajiem līdzekļiem, kas būs jātērē, lai Nītaurē uzceltu labu, modernu pansionātu un pusceļa māju. Es kā vadītājs redzu, ka tā varētu būt. Ir arī citi varianti, kurus vēl pārrunāsim. Mēs tikai izspēlējam nākotnes versijas. Svarīgākais, ka pēc kāda īpašuma realizācijas līdzekļi būtu jāiegulda objektos, kas nepieciešami rajona iedzīvotājiem – pansionātos, slimnīcā,” skaidroja A. Neimanis.
LM sadarbībā ar pašvaldībām plāno ievērojami paplašināt alternatīvo pakalpojumu klāstu cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Lai attīstītu alternatīvās aprūpes pakalpojumus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, valstī nepieciešams izveidot vairāk nekā 20 jaunus dienas aprūpes centrus un aptuveni 30 grupu mājas vai dzīvokļus. Līdz 2010. gadam pie katra sociālās aprūpes centra plānots izveidot arī pusceļa māju. Patlaban pusceļa mājas ir ierīkotas sešos no 33 valsts sociālās aprūpes centriem. Pusceļa mājas sniedz rehabilitācijas pakalpojumus cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un sagatavo viņus patstāvīgai dzīvei ārpus ilgstošās aprūpes iestādes. Pusceļa mājas būtu atvērtas ne tikai valsts sociālās aprūpes centru klientiem, bet arī citiem cilvēkiem ar garīgās attīstības traucējumiem, kuriem nepieciešami sociālās aprūpes pakalpojumi.
Komentāri