Straupes pagastā pie Mežciemu ģimenes mājām uzstādīta Latvijā pirmā privātā saules elektrostacija.
Jau vairāk nekā gadu ģimene meklējusi iespēju tikt pie elektrības. Kad pērn pavasarī iegādājušies zemi, kur, iespējams, kādreiz sliesies arī ģimenes māja, bet tagad jāiztiek vien ar dzīvojamo vagoniņu, a/s “Latvenergo” speciālisti skaidrojuši, ka ar elektrības pievadi problēmu nebūšot. Vēlāk izrādījies, ka netālu atrodas vien elektrības līnijas, bet nav transformatora.
“Lai mēs tiktu pie parastās elektrības, būtu jāsamaksā vismaz 13 tūkstoši latu un jāievēro vēl citas uzņēmuma prasības. Meklēju alternatīvu. Iesākumā iedomājos, ka kāds varētu te uzstādīt vēja ģeneratoru, bet nesanāca. Tad tiku līdz saules baterijām,” stāstīja Gundega Mežciema, kurai elektrība ļoti nepieciešama ne tikai sadzīviskām vajadzībām, bet vasarās katru dienu jālaista arī koku un krūmu stādījumi. Ģimene ir kokaudzētavas “Kalnmuiža” īpašnieki, kas pērnā gada pavasarī saimniekošanu un dzīvošanu sāka burtiski lauka vidū. Gundega neslēpj, ka tikai pašas uzņēmība palīdzējusi uzlabot dzīves apstākļus. Tagad pie dzīvojamā vagoniņa saules pusē uzstādīti solārie paneļi četru kvadrātmetru platībā. Mazā solārā elektrostacija saulītes enerģiju pārvērš elektroenerģijā, ar tās jaudu pietiek, lai varētu skatīties televizoru, darbotos ledusskapis, mūzikas centrs un pašiem nevajadzētu sēdēt tumsā.
Līdz šim ģimene izlīdzējusies ar benzīna ģeneratoru, bet tas elektroenerģijas padeves nodrošināšanai stundā tērējis divus litrus degvielas. Finansiāli šādu elektrības sarūpēšanu ģimene nav spējusi pavilkt. Mazā saules elektrostacija jau arī nav lēta. Bijis jāiegulda piecarpus tūkstoši latu. “Esam priecīgi, ka tā, jo bez elektrības taču grūti dzīvot. Taupu jau arī saules elektrību. Šad tad parosos vēl sveču gaismā,” teica Gundega, taču norādīja uz pāris istabā esošajiem enerģijas akumulatoriem. Tajos saules saražotā enerģija uzkrājas, lai būtu ietaupījumi laikam, kad ārā vien apmākušās dienas, arī tumšajiem vakariem.
Pirmo privāto solāro elektrostaciju Latvijā uzstādījis uzņēmums “Ecosol.”
“Saules enerģijai Latvijā līdz šim ierādīta pabērna loma. Enerģijas primārais avots ir saules gaisma, ne siltums, tādēļ aplams ir uzskats, ka mūsu klimatiskie apstākļi nav piemēroti saules enerģijas izmantošanai. Solārās sistēmas lieliski darbojas arī Somijā un Zviedrijā, kur ir pat mazāk saules,” uzsvēra uzņēmuma “Ecosol” vadītājs Aleksandrs Bērziņš un pauda gandarījumu, ka beidzot Latvijā saules siltuma ražotu enerģiju cilvēki izmantos ikdienas vajadzībām, jo līdzšinējie retie piemēri kalpojuši vien mācību un pētniecības vajadzībām.
Mežciemu ģimene priecājas, ka viņiem vismaz ik mēnesi nebūs jāapmaksā elektrības rēķini, taču “Ecosol” speciālisti jau uzsver, ka līdz ar fosilo resursu patēriņu neatgriezeniski augs arī elektrības cenas, bet līdz ar solāro tehnoloģiju plašāku izmantošanu, tehnoloģiju attīstību, šo elektostaciju cenas kļūs lētākas, būs iedzīvotājiem pieejamākas.
Komentāri