Trešdiena, 18. septembris
Vārda dienas: Liesma, Elita, Alita
giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom giriş casibom casibom giriş casibom casibom giriş

Sieviete, kura nedrīkst mirt

Druva
23:00
10.04.2008
12
200804110144425751

Gadiem ejot vai, vienkāršāk sakot, kļūstot vecākiem, sastopot spēcīgas personības, mēdzam nodomāt – kāpēc tieši šobrīd mums lemts ar šo būtni aprunāties? Nu, ne jau vienmēr ir atbildes un ne jau vienmēr notiekošajam ir paliekoša nozīme. Bet Mārīti es satiku, lai laikam taču saprastu, kā Dievs mani šajā pasaulē ir saudzējis un lai par to pateiktos. Ja ir interese, tad lasiet tālāk. Mārīte Veidemane jau divdesmit gadu vecumā bija pārdzīvojusi to, ar ko dažam nenākas tikties mūža garumā. Tagad savos 37 gados viņa ir jauna, skaista sieviete, kurai ir šķietami viss, ko dzīvē var vēlēties – ģimene, bērni, izglītība, darbs, mājīgas mājas un atvērta sirds. Un tajā pašā laikā viņa saka – dzīve būtu citāda, ja nebūtu bijis tik daudz sāpīgas likteņa ironijas. Jaunībā pēkšņi viņa zaudēja vīru un palika ar slimu bērnu uz rokām.

Katram sava latiņa

Reizi mēnesī bērnu invalīdu mammas satiekas atbalsta grupas nodarbībās. Mārīti ieraudzīju tur. Neko nezinot, likās – kāpēc viņa te iemaldījusies? Tik starojoša, enerģiska sieviete.

“Bet kādai tad man būtu jābūt? Man ir četri dēli, vīrs. Ir pilna māja ar vīriešiem, man jāturas, jāpucējas un nav laika noplukt. Jāveido dēlu priekšstats par sievietēm,” smējās Mārīte. Viņa vispār bieži smaida un piekrīt, ka arī dzīves okeānā ir bēgums un paisums. Tagad viņa ir gatava irties uz priekšu. Vairs neslēpjas un stāsta, kas pārdzīvots, kādas mācības iegūtas. Mārīte uz savas ādas jutusi, cik ļoti virspusēji cilvēki tver redzēto un dzirdēto, cik pavirši ieskatās būtībā. Nu, gluži kā iepriekš teiktajā – mamma smuka un viņai blakus foršs, smuks čalis. Bet tieši Rodijs sagrieza dzīvi kājām gaisā. “Viņš arī ir foršs čalis. Tomēr Rodijs nekad nebūs pieaudzis. Viņam vienmēr vajadzēs mammu blakus. Tāpēc es lūdzu par bērniem, lai Dievs viņus sargā. Es lūdzu par mīļajiem, kas ir man blakus, jo par sevi lūgt nemāku, laikam neesmu tā audzināta. Man liekas, ka tas būtu savtīgi,” dalījās Mārīte un atzina, ka tikai bērnu neveiksmes vēl spētu viņu sajūtu līmenī nogalināt.

“Laime vai nelaime… Viss atkarīgs no tā, kāda ir dzīves prasību latiņa. Vienam pietiek, ka šodien ir paēdis, cits grib iet tālāk – attīstīties, izglītoties, bet visiem vajag, lai bērni būtu veseli. Es esmu laimīga, ka Rodijs staigā, ēd, runā, nu, labi, mazāk saprot. Bet ir bērni, kas pat nestaigā. Ir traģiski, neticami stāsti. Tāpēc vienmēr saku – nezaimo Dievu! Es noteikti neesmu pati nelaimīgākā sieviete pasaulē. Esmu iemācījusies dzīvē ieraudzīt būtisko,” vērtēja Mārīte un skaidroja, ka, viņasprāt, katram cilvēkam ir savs sargeņģelis, tikai nepieciešams ar to parunāties, uzticēties. Un tad šis labvēlis pasaka priekšā – dzīve uzliek tik, cik spējam panest. Tas nekas, ka pašam jau sen liekas, ka sit par daudz. Tas nekas, ka pat citiem, arī šķietami vienaldzīgajiem, šķiet, ka ir par daudz sāpējis, ka diezin vai bija pelnīti. Sāpes min uz papēžiem

“Es 22 gados paliku viena ar diviem puikām – Sandi un Rodiju. Un tagad pārdzīvoju, ka tieši vecākajam dēliņam tik ātri vajadzēja kļūt pieaugušam. Man pat liekas, ka viņš bieži darīja to, ko būtu darījis tētis. Kad mans vīrs Visvaldis nomira, Sandim pēc dažām dienām palika četri gadiņi, Rodijam vēl nebija divi,” tā Mārīte un piebilda, ka nācies pārdzīvot traģēdiju traģēdijā. Tobrīd jau ģimene zinājusi, ka Rodijam ir nopietna slimība, bet bijusi cerība, ka dēlam kļūs labāk.

“Vienalga, bijām laimīgi, jo bijām kopā. Zināju – lai cik grūti, vīrs mūs nekad nepametīs. Visvaldis bija mana pirmā mīlestība, apprecējāmies, kad man bija 17 gadu. Piedzima dēli. Mācījos par mūzikas skolotāju, vīrs bija elektriķis. Viņu nosita strāva. Montieri devās labot augstsprieguma līniju. Tai vajadzēja būt atslēgtai, bet tā nebija… Liktenīga sakritība, tāpat kā Rodijam, Limbažu slimnīcā piedzimstot, nebija veiktas vajadzīgās analīzes. Tad viss būtu bijis citādi. Viņš būtu gandrīz vesels bērns, varbūt ar uzvedības traucējumiem, bet mācītos, strādātu, dzīvotu, ja pirmajos dzīves mirkļos mēs zinātu, ka dēlam ir smaga olbaltumvielu nepanesamība. Bet tā nenotika. Viņa vārda nebija kartotēkā. Kāds bija atrakstījies, domājot, ka bērns ir vesels. Ilgi nezinājām diagnozi, bērns neattīstījās. Katru dienu viņu baroju ar to, kas puisēnu nāvēja nost. Piens, citi olbaltumvielas saturoši produkti viņa organismā nesašķēlās. Vielas kā inde grāva smadzeņu šūnas. Viņš atpalika fiziskajā un garīgajā attīstībā. Un tas ir neatgriezeniski. Ar notikušo nav iespējams samierināties. Tas viss ir kopā ar mani. Es smejos, runāju, dziedu, bet kaut kur tepat blakus manās sajūtās ir Rodijs. Arī doma – kā ir, kā varēja būt,” sacīja Mārīte.

Mamma uz pilnu slodzi

Tagad Rodijam ir astoņpadsmit gadu. Tieši tikpat ilgi Mārīte vairs nav mūzikas skolotāja, jo dienu no dienas bijusi mājsaimniece – mamma 24 stundas diennaktī.

“Rodija diagnoze ir fenilketonūrija jeb FKU. Tā ir reta ģenētiska slimība. Latvijā ar to saslimuši mazāk nekā 30 bērni. Man žēl, bet tomēr katru gadu kāds bērniņš nāk klāt. Faktiski Rodijs kopš dzimšanas nedrīkstēja ēst pārtikas produktus, kuros ir daudz olbaltumvielu, taču līdz pusotra gada vecumam neviens mediķis mums šo diagnozi nenoteica, devām bērnam viņa organismam pilnīgi nederīgus pārtikas produktus. Bērns dienu no dienas aizvien vairāk degradējās. Kad noteica diagnozi, izmainījām diētu un šie procesi it kā apstājās. Bērns sāka rāpot, staigāt, bet saglabājās fiziskā un garīgā atpalicība,” pirms gadiem notikušo atcerējās Mārīte un piebilda, ka joprojām sabiedrība, arī daudzi speciālisti un pedagogi zina diagnozi – celiakija, bet par fenilketonūriju ir pilnīgā neizpratnē, tāpēc joprojām, kad Rodijs dodas uz Spāres speciālo internātskolu, Mārīte līdzi fasē speciālo pārtiku un dažādus, pārsvarā dārzeņu ēdienus, augļus, jo Rodijam diētā ir ļoti daudz aizliegtu produktu. Mārīte neslēpj, ka mazs atspaids ir tas, ka speciālo pārtiku, galvenokārt miltus maizes cepšanai un speciālos makaronus ēdienkartes dažādošanai, apmaksā valsts. Bet bijuši laiki, kad mammai ar diviem bērniem nācies iztikt no invaliditātes pabalstiem un apgādnieka zaudējuma pensijas.

Mārīte ir pateicīga, ka vienmēr jutusi ģimenes atbalstu, ka mamma ir viņas labākā draudzene. Tagad ģimene dzīvo Kārļos. Mārīte ir Aivara sieva un kopā audzina Rodiju, Arti un Rolandu. Sandis jau ir pieaudzis.

“Tas jautājums, kāpēc ar mani tā notika, ir mūžīgs. Un dzīve mūžīgi grozīsies ap Rodiju. Savulaik man tika pateikts, ka puika nekad nestaigās, nerunās, neko nesapratīs, nekas no viņa nebūs! Tā tomēr nav. Joprojām eju viņam palīgā nomazgāties, noregulēt ūdeni. Viņš var iziet arī ārā aplam saģērbies, jo temperatūras jušana ir traucēta. Vispār ir kavēta viņa sajūtu sistēma. Runāt runā, bet trūkst izpratnes par lietām. Rodijs neraksta, nelasa un televizoru neskatās, jo nespēj ilgi noturēt uzmanību. Viņam patīk kustība, kaut kur braukt, ēšana, bet tā ir jādozē. Viņš staigā man blakus ik uz soļa. Kad bija mazāks, visu laiku bija jāpieskata. Atgūstos, kad viņš ir skolā. Un Spārē ir brīnišķīgi skolotāji, audzinātājas. Es uzticos. Ja sirds kļūst nemierīga, tad piezvanu,” sacīja Mārīte, bet piebilda, ka arī viņa beidzot sajutusi, ka vairs nespēj bez dzīves ārpus mājas, bez cilvēkiem, bez vaļasprieka. Viņa sapratusi, ka dzīve jau paiet. Paiet arī mammas vienīgā dzīve.

Dzīvot dzīvi bez sevis

Tagad par to, ko pārdzīvo bērnu invalīdu mammas, ir sarakstītas un izlasāmas grāmatu grāmatas. Ir pateikts, ka dusmas, izmisums, bailes ir pavisam normāla reakcija, ja jātiek galā ar šķietami neiespējamo. Tikpat normāli, ja prātā nāk tās nepareizās domas, ka vieglāk būtu nedzīvot.

“Man ir bijuši brīži, kad likās – jūku nost. Negāju uz klases salidojumiem. Visiem bija karjera, ģimene. Ko es varēju stāstīt? Es nejutos iederīga. Ārēji šķita, ka man viss kārtībā. Tu dzīvo savā pasaulē – ar bērnu, ģimeni, sāpi. Liekas, ka ārā viss notiek, attīstās. Viss mainās, bet tu paliec čaulā. Viss notiek bez tevis. To no malas grūti saprast. Sevī ir jāizaug, lai situāciju pieņemtu tādu, kāda tā ir. Pirms pāris gadiem sapratu, ka nekas nemainīsies – nepalīdzēs ne ekstrasensi, ne Zilākalna martas, ne brīnums. Situācija jāpieņem. Jāmeklē viss pozitīvais. Es esmu pamodusies, man dzīvais jāmeklē ārpusē. Es apjaušu, ka arī esmu cilvēks. Vienalga, kas noticis – man jāiet uz priekšu,” tā Mārīte un vērtē, ka viss pie mums atnāk īstajā laikā – īstie cilvēki, padoms, darbs. Vienīgais – ir jāvēlas iespēja pieņemt, ir jāatveras. Un tas nekad nav viegli.

“Tas jādara, lai nenodedz, lai vēl esi. Man tagad ir daudz vienaldzīgāk, ko citi saka, jo ceļš mani aizved pie labajiem cilvēkiem. Man patīk būt kopā ar citiem. Strādāju par “Avon” kosmētikas konsultanti, atradu darbiņu Kārļamuižā. Viesnīcā esam trīs burvīgas kolēģītes. Man patīk apkalpot, sakārtot. Esmu jau mājās tā pieradusi. Vēl izrāvos un mācījos datoru, angļu valodu, saprotu, ka tas jādara daudz nopietnāk. Un taisnība ir visiem, kas saka, ka cilvēkiem vajag kādu vaļasprieku. Man tā ir dziedāšana. Jau pāris gadus esmu kopā ar kori “Vidzeme”,” notiekošajā ieskatījās Mārīte un neslēpa, ka ar mūziku, ar skaņu pasauli viņai vienmēr bijušas īpašas attiecības. Priekos viņa dziedājusi, kad gruvusi zeme zem kājām, sēdusies pie klavierēm un spēlējusi. Mūzika uz brīdi bijis patvērums.

Stiprām sievietēm dzimst dēli

Kad Mārītei piedzimis ceturtais puika, viņa no draudzenes saņēmusi šo vēstījumu vēstulē. “Atceros, kā ļoti gribēju, lai man puišu starpā būtu meitiņa, bet es noticēju – stiprām sievietēm dzimst dēli. Es jau teicu, ka neesmu nelaimīga sieviete, bet stiprai man ir jābūt,” spriež Mārīte, pārskatot albumu un ar acu skatienu samīļo katru savu dēlu.

“Man bieži liekas, ka Rodija dēļ viņiem manis var pietrūkt. Tā noteikti bija vecākajam dēlam, bet daru visu, lai mazākajiem vienmēr esmu tā smukā, enerģiskā mamma. Es satraucos par visiem dēliem, bet zinu, ka viņi aug un izaugs. Viņi vienmēr man būs un paliks bērni, bet tomēr pabeigs skolu, kārtos savu dzīvi. Bet, domājot par Rodiju, sāpe iet cauri, jo saprotu, ka tas nebeigsies nekad. Tagad Rodijs mācās skolā, bet kas būs pēc tam? Viņu nevar ielikt pansionātā. Kundzītei, kura tur strādā trīsdesmit gadus, es nevarēšu iestāstīt, kāda aprūpe ir nepieciešama manam bērnam. Viņš nevar ēst ne gaļu, ne zivis, ne miltu izstrādājumus, ne piena produktus, ne majonēzi, ne kečupu, ne mērci, ne kakao, ne saldumus. Var ēst cukuru, bet nedrīkst saldinātājus. Ja viņam iedod gaļas buljonu vai cepumu, tad tas ir tas pats, kas iedot indes karotīti! Tad sākas krampji un izmaiņas organismā. Man ļoti gribētos, lai Latvijā izdodas uzcelt mājas, kurās dzīvotu šādi cilvēki, kuriem blakus būtu aprūpētājs, lai slimie būtu nodarbināti un justos vajadzīgi. Tad es pie dēla pa brīvdienām varētu aizbraukt ciemos vai viņš atbrauktu pie manis,” tā Mārīte, tā ir mammas patiesa, godīga vēlēšanās. Viņa turpina: “Nakts vidū varu pamosties un domāt – kas ar viņu būs, kad manis vairs nebūs. Un tad es raudu. Kas notiks ar viņu, kad nebūšu?!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Miera skrējiens cauri novadam

00:00
18.09.2024
26

Pirmdienas rīts Vecpie­balgas vidusskolā sākās ar pulcēšanos pagalmā. Te tika sveikti Miera skrējiena dalībnieki. Uzsākuši ceļu Nor­vēģijā, viņi cauri Latvijai skrien uz Lietuvu, tad Mol­dovu un Ungāriju. Tas ir tikai viens pasaules Miera skrējiena maršruts. “Tā ir garākā stafete pasaulē, kas veltīta mieram un sadraudzībai. 1987.gadā to izveidoja filosofs, sportists, mūziķis un UNESCO miera prēmijas […]

“Rakšos” virmo Marokas garšas

00:00
17.09.2024
48

Kamieļu parkā “Rakši”, tepat Cēsu novada Drabešu pagastā, augustā divas dienas varēja baudīt neparastu atmosfēru un Marokas bagātīgās virtuves ēdienus pirmajā Marokas street food festivālā. “Vēlējāmies radīt šo pirmo Marokas ielu ēdienu festivālu, lai vairāk cilvēkiem parādītu šīs valsts neatkārtojamo ēdienkarti, garšas, smaržas un ievestu ikvienu Marakešas ieliņu virmojošajās sajūtās. Šie ēdieni lielākoties tiek gatavoti uz […]

Aktīva vasara un prātīgi iesācies rudens

00:00
16.09.2024
52

Jaunā mācību gada pirmajā nedēļā Cēsu novadā skolu tuvumā dežurēja pašvaldības policijas darbinieki. Tā ir laba un droša tradīcija, jo kārtības sargu klātbūtne rada disciplinējošu un nomierinošu efektu, un skolas laiks sācies bez incidentiem. Par to, kāda pašvaldības policijas darbiniekiem bija aizvadītā vasara,un aktualitātēm sabiedriskās kārtības uzturēšanā rudenī stāsta Cēsu novada pašvaldības policijas priekšnieks Guntars […]

Multiplās sklerozes biedrība svin Senioru dienu kā izbraukuma svētkus

00:00
15.09.2024
44

Sabiedriskā labuma biedrība “MSs Cēsis” organizēja izzinošu braucienu senioriem un cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. “Pateicoties Cēsu novada domes atbalstam autobusa izmaksām, radām iespēju svinēt Senioru dienu kā izbraukuma svētkus. Cilvēki ar pārvietošanās grūtībām nevar izmantot tūrisma firmu organizētus pasākumus, arī individuāli viņiem sarežģīti doties kur tālāk. Mūsu rīkotajā izbraukumā izveidota piemērota vide,” teic “MSs Cēsis” […]

Kad dzejas vārdi uzrunā

00:00
14.09.2024
131

Ar dziesmu “Cēsīm”, kurai vārdus sarakstījusi Lauma Daugiša, ieskanējās vietējā komponista Jura Krūzes autorvakars Cēsu Centrālajā bibliotēkā. Bibliotēkas radošā komanda sadarbībā    ar komponistu piedāvāja programmu “Uz melnbaltiem taustiņiem dzejoļi skan…”. Tas bija gan koncerts, gan dzejas lasījumi, kuros varēja iepazīt Cēsu puses un Latvijā pazīstamu dzejnieku dzejoļus, gan dzirdēt dziesmas ar viņu vārdiem. Bibliotekāres […]

Zelta medaļa starptautiskā pārtikas konkursā

00:00
13.09.2024
44

Rīgā, Ķīpsalā, aizvadītās nedēļas nogalē norisinājās Baltijas lielākā pārtikas industrijas izstāde “Riga Food 2024”. Otro reizi tajā notika starptautisks pārtikas kvalitātes konkurss “The Baltic Taste Award 2024”. Augstu starptautiskas profesionāļu žūrijas vērtējumu tajā saņēma gardēžiem labi zināmā Vaives pagasta zemnieku saimniecība    “Kalna Paltes”.    Vaivēniešu bazilika pesto, kas gatavots pēc tradicionālas itāļu receptes parauga […]

Tautas balss

Planēta uzsilst

16:16
17.09.2024
10
Bioloģiskās saimniekošanas piekritējs raksta:

“Tagad, ka Čehijā un kaimiņu valstīs lielie plūdi, tajos iet bojā pat cilvēki, laikam neviens vairs neteiks, ka sasilšana ir izdomāta problēma. Vajadzīga aizvien ātrāka rīcība, arī lauksaimniekiem vairāk jādomā, kā strādāt, jābūt videi draudzīgākiem. Zemnieki nemaz tik slikti nedzīvo, kā reizēm izklausās, taču viņiem arī vajadzētu būt ieinteresētiem, lai klimata pārmaiņas nepārņem visu,” atzina […]

Pasts kļūst aizvien tālāks

16:16
17.09.2024
18
O. raksta:

“Žēl gan, ka Cēsīs, “Solo” veikalā, vairs nebūs pas­ta nodaļas. Tur vienmēr raiti apkalpoja, nekad nebija jāstāv garās rindās. Droši vien jau Latvijas pastam izmaksā dārgi uzturēt nodaļas, bet ir reizes, kad cilvēkiem tās ļoti vajadzīgas. Un tad, ja nākas uz pakalpojumu gaidīt pusstundu, stundu, iedzīvotāji izvēlas kādu citu iespēju, kuru Latvijā netrūkst. Tā pasts […]

Mazās un lielās algas

16:15
17.09.2024
13
Seniore raksta:

“Kad dzirdu, ka radiopārraidē eksperti runā par algu lielumu Latvijā, man gandrīz šoks. Izrādās, par mazām un vidējām algām uzskata visas, kas ir līdz četriem tūkstošiem eiro. Vai tad tiešām Latvijā daudziem darba samaksa pārsniedz četrus tūkstošus eiro? Man tas šķiet ļoti neparasti. Tad jau lielu algu saņem pavisam maz cilvēku, jo nepazīstu nevienu, kam […]

Siltums jauks. Cik maksās apkure

16:14
17.09.2024
14
Lasītāja raksta:

“Atceros rudeņus, kad šajā laikā jau vajadzēja sildīt dzīvokli. Tagad silts un jauks, var pat pa nakti turēt vaļā logu. Tikai atkal cita doma – vai tad, ja siltuma ražotājiem būs mazāki ienākumi, jo sezona īsāka, nepalielināsies apkures cena? Iznāk tāds apburtais loks, no vienas puses, vari ietaupīt, no otras, iespējams, siltuma cena būs augstāka,” […]

Neatstāt mežā atkritumus

11:25
13.09.2024
18
Meža saim­niece raksta:

“Man nav žēl, ka manā mežā nāk sēņotāji, nekad neesmu domājusi kādu raidīt prom, taču vienu gan gribu lūgt -lai neatstāj atkritumus. Zemē nomet gan dažādu ēdienu iepakojumus, gan cigarešu izsmēķus,” sacīja piepilsētas meža saim­niece.

Sludinājumi