Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

”Saulrītos” izglābti pusaudži

Druva
23:00
05.10.2006
2

Pusaudžu rehabilitācijas kolektīvs “Saulrīti” atzīmēja 15 gadu darba jubileju.

Rehabilitācijas iestādē visbiežāk līdzēts četrpadsmit, sešpadsmit gadus veciem pusaudžiem, kuri nonākuši alkohola un narkotisko vielu atkarībā, kuri nav apmeklējuši skolu, bijuši ar dažādiem uzvedības traucējumiem.

“Likās, ka esam ļoti vajadzīgi, tāpēc darbu sākām un turpinājām. Bijām taču pirmā un tolaik vienīgā šāda tipa palīdzības iestāde valstī. Bērni te pavadīja pusotru, divus gadus, kļuvām par viņu otru ģimeni, par mājām. Šeit bija un joprojām ir tā dzīvā dzīve, kurā pusaudži atklāj sevī kaut ko labu,” sacīja Alda Birkenberga, kura rehabilitācijas kolektīva darbu vadīja 12 gadus.

“Saulrīti” darbojas kā Straupes narkoloģiskās slimnīcas struktūrvienība un finansējumu saņem no valsts, un valsts apmaksā arī atkarīgā rehabilitācijas kursu.

Piecpadsmit gados rehabilitācijas kolektīvā palīdzību meklējuši apmēram tūkstoš pusaudži no visas Latvijas, kuri pat 14 gadu vecumā bija kļuvuši atkarīgi no narkotiskajām vielām vai alkohola.

“Viņu atrašanās šeit ir izdevīga sabiedrībai. Būdami narkomāni, brīvībā viņi izdarītu noziegumus, zagtu, laupītu. Šeit viņi atgūst prātu,” iestādes lietderību pamatoja Straupes narkoloģiskās slimnīcas saimnieciskais direktors Pēteris Kuprēvičs un piebilda, ka pa šiem gadiem Straupes slimnīcā nav nācies ārstēt nevienu “Saulrītos” kādreiz dzīvojošo pusaudzi.

Svinību reizē kopā pulcējās kādreizējie palīdzības saņēmēji, atzīstot, ka dzīve “Saulrītos” bijis kā atspēriena punkts, lai rastu risinājumu problēmām un redzētu jaunus mērķus.

“Tūlīt būs četri gadi, kopš narkotikas nelietoju. Es to neslēpju, arī nelepojos. Tieši šeit es ieraudzīju, ka dzīvē daudzas lietas ir tik svarīgas. Vispirms jau ģimene, darbs, vaļasprieki,” sacīja Edīte, kura nebaidās atzīties, ka narkotiku atkarība bijusi ļoti smaga, viņa joprojām saka, ka ir narkomāne, kas nelieto, un apmeklē atkarīgo grupu nodarbības, lai sevi pasargātu. Edīte, Karīna, Signe un Romāns bijuši grupas biedri “Saulrītos” un visi kā viens atzīst, ka sarkanajā ķieģeļu mājā jūtas kā pie savējiem. Viņi pat atzīst, ka “Saulrītos” bijuši laimīgi.

“Mūžsenais mūsu pluss, ka te ir ģimeniska vide. Te ir 24 vietas, tātad palīdzam mazam bērnu skaitam vienlaikus. Te ir sirsnība. Racionāli vērtējot, lai darbu uzlabotu, pašlaik daudz mācāmies, saliedējam darbinieku komandu, lai būtu vislabākais rezultāts,” uzsvēra rehabilitācijas kolektīva vadītāja v.i. Sanita Strazdiņa.

Kolektīvs darbu turpina, atzīstot, ka valstī joprojām tomēr nav sakārtota sociālā darba organizācija, kas līdzētu daudzus atkarīgos bērnus no viņu dzīvesvietām nogādāt palīdzības centros. “Saulrītu” ļaudis ir pārliecināti, ka bijuši un arī turpmāk diemžēl būs vajadzīgi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
6

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi