Valstī sācies mežu ugunsnedrošais periods, līdz ar to stājušās spēkā likumdošanas normas, kas jāievēro iedzīvotājiem, mežu īpašniekiem un apsaimniekotājiem. Galvenā prasība – ievērot ugunsdrošības noteikumus, neveikt darbības, kas mežos varētu izraisīt ugunsgrēkus. Tas attiecas arī uz kūlas dedzināšanu, jo tieši tas bijis iemesls visiem četriem šogad Ziemeļvidzemes virsmežniecības teritorijā reģistrētajiem mežu ugunsgrēkiem.
Virsmežniecības medību un ugunsapsardzības daļas vadītājs Jānis Ročāns norāda, ka mežā jābūt ļoti uzmanīgiem ar uguni, nedrīkst dedzināt ugunskurus. Ja nav sakopta ziemas cirsma, dedzināšana jāpārtrauc, jo ugunsbīstamība ir augsta, sods būs neizbēgams.
“Īpašniekiem vajadzētu sakārtot meža ceļus, lai pa tiem varētu brīvi pārvietoties ugunsdzēsības tehnika. Varbūt ziemā nogāzies kāds koks vai, mežu izstrādājot, izveidojušās dziļas risas. Tas ir arī pašu mežu īpašnieku interesēs, lai nepieciešamības gadījumā maksimāli ātri varētu uzsākt dzēšanu,” saka J. Ročāns.
Tā kā finansējums mežu ugunsdzēsībai samazināts uz pusi, nākas domāt, kā taupīt. Viena iespēja – samazināt dežūras uguns novērošanas torņos. Rajonā tādi ir astoņi, dežūras notiks trijos.
“Dežūras būs Piebalgā, Raiskumā un Plācī, esam izvēlējušies ugunsbīstamākos rajonus. Divi pēdējie atrodas Gaujas Nacionālā parka teritorijā, pieredze rāda, ka šis ir ugunsbīstams rajons. Šogad mazākas būs dzesēju komandas. Pērn maiņā bija šoferis un divi dzēsēji, šogad – tikai šoferis un viens dzēsējs. Dzēšanā vairāk būs jāiesaistās mežsargiem, mežziņiem. Vienmēr bijusi laba sadarbība ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, kuri nekad neatsaka palīdzību, jo mums nav tik lielu resursu, lai tiktu galā ar lielākiem meža ugunsgrēkiem,” saka J. Ročāns.
Ugunsdzēsības likums arī nosaka, ka pēc ugunsgrēka likvidēšanas meža īpašniekam jānodrošina ugunsgrēka vietas uzraudzība līdz brīdim, kamēr ir pilnīga drošība. Īpašniekam ar to jārēķinās, ja viņš pats to nevar izdarīt, jāatrod persona, kas to veiks.
J. Ročāns stāsta, ka pērn reģistrēti 15 meža ugunsgrēku gadījumi, bet visi laikus atklāti, tāpēc liels posts mežiem nav nodarīts: “Paldies iedzīvotājiem, kuri konstatējuši un reaģējuši, nevis vienaldzīgi pagājuši garām. Ja iedzīvotāji redz, ka degšana notiek pavisam nelielā platībā un viņi var saviem spēkiem nodzēst, protams, neriskējot ar veselību, to vajadzētu darīt. Kamēr sazvanīs dzēsējus un gaidīs, šie daži kvadrātmetri var pārvērsties hektāros. Labāk būtu nodzēst, tad mežzinim pavēstīt par notikušo. Ja uguns plosās jau lielākā platībā, vajadzētu zvanīt operatīvajam dežurantam 64121523 vai 29450042. Zvanot par notikumu, vajadzētu pateikt, kas zvana un nosaukt tālruņa numuru, kas palīdzēs, ja dzēsējiem būs grūti atrast ugunsgrēka vietu.”
Komentāri