Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Rasma, Rasa, Maira

Sala radītie sarežģījumi neraisa neatrisināmas problēmas

Jānis Gabrāns, Iveta Rozentāle
00:00
09.01.2024
6
Ziema Auto

Gads sākās auksts. Minimālā gaisa temperatūra jau 2.janvāra vakarā Zosēnos nokrita līdz – 20.7, bet 3.janvāra rītā bija – 21.4, Priekuļu novērošanas stacijā attiecīgi – mīnus 17 un 19,9 grādi. Valdīja kailsals, laiks bija    vējains, un pēc sajūtām, kā atzīst meteorologi, bija kā 30 grādu salā. Vakar    vējš pierima un sniga, uzreiz šķita siltāks, kaut gaisa temperatūra mūspusē saglabājās līdz mīnus 18 grādiem. Šodien meteorologi sola stipru snigšanu un mērenu vēju, bet sals nedēļas nogalē vēl neatkāpsies.    Zemākā gaisa temperatūra naktī uz trešdienu – 43,6 grādi – reģistrēta Zviedrijas ziemeļos, un tas pagaidām ir šīs ziemas lielākais sals Eiropā. Ziema turpinās – būs atkušņi, sals.

Šonedēļ, kad ir bargs sals, Cēsu naktspatversme strādā diennakts režīmā, klienti tur var uzturēties arī pa dienu. Patversmes vadītāja Ilona Luste skaidro, ja gaisa temperatūra ir mīnus desmit grādi un zemāka vai vēja ātrums ir lielāks par 10 metriem sekundē, vai ir spēcīgas lietusgāzes, patversmē klienti var uzturēties visu diennakti. Tā kā aukstums tika prognozēts,    bija zināms, ka patversme darbosies šajā režīmā, bet citkārt astoņos no rīta tiek piefiksēta āra gaisa temperatūra, vēja ātrums un citi laikapstākļi, lai pieņemtu lēmumu, kādā režīmā naktspatversme darbosies.

Ilona Luste teic, ka ikdienā patversmē uzturas pieci līdz seši klienti, bet aukstuma dēļ pievienojušies vēl divi. Patversmes vadītāja uzsver, ja gadījumā kādam gadījies nokavēt pēdējo autobusa reisu mājup, noteikti var vērsties patversmē. Cilvēku uzņems, lai varētu nakti pārlaist siltumā. Arī policija rīko reidus un seko, lai cilvēki nepaliktu uz ielas.

Viens klients patversmē dzīvo visu diennakti, bet pārējie mēdz aiziet pie ārsta, uz Sociālo dienestu. Uz dienas centru Gaujaslīčos, ko daži mēdz apmeklēt, šajā aukstumā nedodas .

Ja naktspatversmes klientam ir gadījies lietot alkoholu, viņš var nakti izgulēt siltumā atskurb­tuves telpās uz matrača, bet tāpat ir iespēja no rīta nomazgāties, nomainīt drēbes. Tomēr aukstuma dēļ atskurbtuvē nav bijis vairāk klientu. Aizvadīto svētku laikā gan viņu skaits palielinājās.

Naktspatversmē ir pieejamas 10 gultas vietas vīriešiem un divas sievietēm, bet Ilona Luste uzsver, ka nepieciešamības gadījumā tiks izmantotas arī saliekamās gultas un meklēti risinājumi, ja pakalpojumu vajadzēs vairāk cilvēkiem.

Lielajā salā iespējams arī ātri apsaldēties, īpaši, ja nav piemērots apģērbs.    Cēsu klīnikas Neatliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļā uzņemts pāris pacientu, kuri guvuši apsaldējumus.

“Pēdējā laikā ir bijuši atsevišķi apsaldējumu gadījumi, kas gūti alkohola reibumā, taču aukstums vēl turpinās. Redzēsim, kā būs tālāk,” saka      klīnikas pārstāve Dace Valnere. Viņa piebilst, ka daudz darba bijis svētku laikā. “Jau no Ziemassvētkiem Ne­atliekamās medicīniskās palīdzības un uzņemšanas nodaļā bija pacientu īpaši liela plūsma, līdz pat 60 pacientiem dienā,” atklāj D.Valnere un pastāsta, ka visbiežāk pēc palīdzības vērsušās ģimenes ar bērniem, pārsvarā ar dažādām vīrusu infekcijām, pneimoniju. Vēl svētkos un pēc tiem bieži sastopama problēma ir gremošanas sistēmas darbības traucējumi, kas skar kā pieaugušos, tā bērnus.

Lielā aukstuma nodarītais nedēļas pirmajās dienās no rītiem uzskatāmi bija redzams namu pagalmos, kad kādu automašīnu ar vadu palīdzību mēģina piestartēt no cita auto vai palīgā steidz auto evakuētājs, lai apklusušo un sasalušo braucamo nogādātu siltās telpās meistaru aprūpē. Autoservisos norāda, ka zemā temperatūra ļoti labi parāda mašīnu vājās vietas.

“Autogars” servisa vadītājs Māris Kulšs stāsta, ka apmeklētāju, iestājoties lielajam salam, ir vairāk, būtiski palielinājies pieprasījums pēc akumulatoriem: “Jau pirmajās dienās pēc gadu mijas akumulatoru plaukts ātri vien iztukšojās, arī pievedums jau gandrīz izpirkts. Tieši akumulatori pirmie parāda savu vājumu. Kamēr laiks puslīdz normāls, problēmu ar mašīnas iedarbināšanu nav, neviens pārāk par to neuztraucas. Esam arī atraduši no ziemām, kad sals tik stindzinošs. Nevar teikt, ka auto īpašnieki nepievērš akumulatoriem uzmanību, bet var būt situācija, kad, testējot pirms ziemas, tie uzrāda pietiekamu jaudu, bet, iestājoties šādam stindzinošam salam, tomēr atsakās kalpot. Tāda ir tehnika, tas jāņem vērā.”

M. Kulšs norāda, ka tādā salā, kāds ir šonedēļ, parādās arī citas spēkrata problēmas: atsakās kalpot stūres pastiprinātāji, eļļas sabiezē, apgrūtinot darbību. Šobrīd mazāk problēmu ar degvielu, janvārī tirgotāji jau pārgājuši uz arktisko dīzeļdegvielu, kas nesabiezē mīnus grādos, lai gan gadās arī, ka problēmas rada degvielas filtri.

Servisa vadītājs atzīst, ka lielākās problēmas tajā, ka sals iestājās tik pēkšņi: ne auto īpašnieki, ne automašīnas nespēja uzreiz tam pielāgoties.

AS “CATA” Pasažieru pārvadājumu dienesta vadītājs Lotārs Dravants norāda, ka aukstuma dēļ reisus nav nācies atcelt, bet kavēšanās bijušas, dažbrīd pat līdz stundai: “Temperatūra varbūt nav pārāk zema, bet kopā ar vēju tā dara savu, viss dzesējas daudz ātrāk. Tas nozīmē, ka palielinās izdevumi, jo vairāk tiek tērēta degviela autobusu uzsildīšanai. Vecākos autobusos tas jo izteiktāk, bet problēmu dēļ kādu reisu atcelt nav nācies. Katrā lietā ir sava pozitīvā nianse, šajā nedēļā pluss, ka ir skolēnu brīvlaiks, un cerams, ka līdz pirmdienai, kad atsāksies skolēnu pārvadājumi, sals būs nedaudz atkāpies un bērnus skolās varēsim nogādāt laikā.”

Viņš arī norāda, ka uzņēmuma mājaslapā tiek regulāri atjaunota informācija par reisiem, kuri kādu iemeslu dēļ aizkavējas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
9

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
18

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
69

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi