Gada nogalē Cēsu centrālās bibliotēkas un Cēsu Tautas teātra pārstāvji piedalījās konferencē „Edvards Grīgs un viņa laikabiedri”, kas norisinājās Paņevežā, Baltskandināvu akadēmijā.
Cēsnieku došanās uz Paņevežu jau kļuvusi par tradīciju, šogad viesošanās notika jau devīto gadu. Sadarbības aizsācēji ir akadēmijas direktors Silvestrs Gaižūns un bibliotēkas direktores vietniece Inese Majore.
I. Majore pastāstīja, ka šo gadu laikā cēsnieki konferencēs piedalījušies ar izstādēm, referātiem, kā arī literāro darbu lasījumiem: “Esam gatavojuši materiālus par Jāni Poruku, Zentu Mauriņu, Henriku Ibsenu, kā arī citiem literātiem.”
Šogad konference bija veltīta E. Grīgam un viņa laika biedriem, bibliotēka bija sagatavojusi izstādi par komponista laika biedra Bjernstjerna Bjernsona darbiem, kas izdoti Latvijā. Bibliotēkas pārstāvji konferencē uzstājās arī ar stāstījumiem par Bjernsona
lomu Latvijas kultūras vēsturē, par viņa darbu tulkotāju, novadnieci Lizeti Skalbi, kā arī par Bjernsonu kā dramaturgu, kura lugas Latvijā iepazītas jau pirms 124 gadiem. I. Majore skaidro: „Kopš 1938. gada Latvijā ne- bija bijis neviens iestudējums līdz pat 2007. gadam, kad lugu „Bankrots” iestudēja Valmieras drāmas teātris. Taču Lietuvā
nav tulkota un iestudēta neviena Bjernsona luga, tādēļ stāstītais klausītājus īpaši ieinteresēja.”
Konferencē piedalījās arī Cēsu Tautas teātris, kas tās dalībniekus iepriecināja ar lasījumu no romāna „Pa dieva ceļiem” un fragmentu no lugas „Bankrots”.
S. Gaižūns, kurš arī pats vairākkārt piedalījies pasākumos un konferencēs, kas notikušas Cēsīs, vērtē, ka cēsnieku viesošanās kļuvusi par jauku tradīciju, kas ir ļoti nozīmīga ne tikai latviešu biedrības aktīvistiem, bet arī lietuviešiem, kuri interesējas par literatūru un mākslu.
Konferences laikā radušās arī jaunas sadarbības idejas. Cēsu centrālās bibliotēkas direktores vietniece Gunta Romanovska atklāja, ka S.Gaižūns ir viens no filmas veidotājiem par latviešu un igauņu literātiem Astrīdi un Ivaru Ivaskiem. Radusies iecere, ka viena filmas pirmizrāde varētu notikt Cēsīs, iespējams, jau nākamajās Dzejas dienās, ja filma līdz tam laikam būs pabeigta.
Baltskandināvu akadēmija Paņevežā dibināta 1991. gadā, un tajā padziļināti tiek pētītas lietuviešu literātu biogrāfijas un
rakstniecība, vākti un apkopoti materiāli arī par latviešu un ziemeļvalstu literātiem, viņu darbu tulkojumiem.
Komentāri