Rudens raža jau lielākoties novākta, taču pirms ziemas zemnieki steidz sagatavot augsni nākamajam gadam.
Vaives pagasta ”Lejas-Indriņu” saimnieks Ilmārs Eglītis uzsācis rudens zemes aršanu, tomēr tikai nelielās platībās: „Gatavoju zemi nākamajam gadam, lai stādītu kartupeļus.” I. Eglītis jau samēslojis laukus un šajās dienās arī pabeidzis zemes aršanu. Tomēr rudenī uzaramā platība bija neliela – tikai divi, trīs hektāri, pavasarī tiks arti apmēram 20 hektārus liela platība, kas paredzēta labībai. I. Eglītis skaidro, ka agrāk zeme rudeņos ap šo laiku arta katru gadu, taču: ”Kopš pieteicos Eiropas Savienības atbalstam erozijas ierobežošanai, zeme lielākoties jāar pavasarī, jo to nosaka atbalsta saņemšanas noteikumi. Šogad gan konstatēju, ka ir ražas atšķirības, vai aršana notiek pavasarī, vai rudenī. Ja to veic pavasarī, raža tomēr ir mazāka.”
Cēsu lauku konsultāciju biroja vadītājs Valters Dambe norāda, ka no agronomiskā viedokļa zeme būtu jāar tieši rudenī, būtu kļūda to nedarīt, jo, arot pavasarī, raža patiesi esot mazāka. Tomēr V.Dambe norāda, ka erozijas ierobežošanas princips ir rudenī maksimāli ilgi saglabāt zaļo platību, un lai gan Latvijas daba ir atšķirīga no dabas kalnos, tuksnešos un piejūras zemēs, ES noteikumi visām valstīm ir vienādi. Tādēļ arī Latvijā noteikts, ka lielākā daļa zemes platību jāapar pavasarī.
V.Dambe norāda, ka ir arī tehnoloģiskās iespējas, kas mazina nepieciešamību veikt aršanu, laukus pavasarī var apstrādāt ar kombinēto sējmašīnu.
”Lejas-Indriņos” iesēti arī septiņi hektāri ziemāju. I.Eglītis pastāstīja, ka izaudzēto labību viņš nepārdod, bet ar to tiek nodrošināta barība 50 saimniecības cūkām. Saimniecībā ir arī 15 liellopi un jaunlopi.
Savukārt 0,8 hektāros audzē kartupeļus. Šī gada kartupeļu raža bijusi pieticīga: „Bija dažādi izaugumi, plaisas. Kartupeļus sagandēja arī baltie maijvaboļu kāpuri, turklāt vienai šķirnei vēl piemetās arī kaut kāds vīruss.”
I.Eglītis pastāstīja, ka no paredzētajām četrām tonnām kartupeļu Līvu skolai, ar ko izveidojusies sadarbība, izdevies aizvest vien 800 kilogramus. Pārējais vākums bija nekvalitatīvs un tiks izbarots cūkām.
Komentāri