Sestdiena, 5. oktobris
Vārda dienas: Amālija, Amēlija
casibom bahsegel jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Parents In College casibom giriş casibom giris

Rajona padome – nezināmais reformā

Druva
23:00
02.10.2007
2

Otrā līmeņa pašvaldība īsteno likuma noteiktas un arī vēsturiski saglabājušās funkcijas. Kas tās pārņems pēc reformas?

Novadu reforma uzņēmusi ātrvilciena tempus. Taču uz priekšu strauji virzās tikai daži sastāva vagoni, tie, kuri atvēlēti vietējo pašvaldību tiesībām pieņemt lēmumus par apvienošanos, pārējie buksē neziņā. Vai šī neziņa un nesapratne par dažādu, bet sekmīgai administratīvi teritoriālai reformai vienlīdz nozīmīgu kompetenču pārdali nebūs tas klupšanas akmens, kas plānotās pārmaiņas padarīs nevis par attīstības garantu, bet haosu un apjukumu vairāku pašvaldības funkciju īstenošanā?

Viens samilzis jautājums reformas priekšvakarā ir otrā līmeņa deleģēto pašvaldību – rajona padomju – darbības sfēra. Gan likumdevēja no-teiktās, gan vēsturiski veidojušās funkcijas balsta un koordinē vietējo pašvaldību darbu, sniedzot palīdzību vairāku iedzīvotājiem būtisku sfēru nodrošināšanā. Patlaban nav ne tikai skaidrības, bet pat vīzijas par to, kas un kā pēc pašreiz uzzīmētās novadu izveidošanas turpinās kopt tos lauciņus, kurus aprūpē rajona padome.

Rajona padomes priekšsēdētājs Andris Neimanis atzīst, ka par to valstī nav sākta pat diskusija, sak, izveidos novadus un tad jau redzēs. Ievērojot, ka rajona padome tieši nesniedz pakalpojumus iedzīvotājiem, bieži par to, ko tur dara, cilvēki pat nezina, bet ierēdņiem tas tīši vai netīši aizmirstas.

– Ne tikai likums „Par pašvaldībām” nosaka rajona padomes funkcijas. Jebkurā jomā, vai tā būtu izglītība, civilā aizsardzība, sociālā palīdzība, sabiedriskais transports, likumos ir noteiktas vietējo pašvaldību vai arī rajona pašvaldības funkcijas, – skaidro A.Neimanis.

Viena no sfērām, kurā rajona padomei ir vērā ņemamas funkcijas, ir izglītība. Izglītības likuma 17.panta trešā daļa nosaka veselu virkni, pavisam 14 pienākumus, kas jāpilda otrā līmeņa pašvaldībai. Tostarp dibināt, reorganizēt, likvidēt un, protams, atbildēt par internātskolām, speciālām skolām un klasēm bērniem ar īpašām vajadzībām. Pienākumos ietilpst arī organizēt pieaugušo izglītību, veidot un uzturēt izglītības informācijas bāzi, nodrošināt metodisko palīdzību utt. Jāpiebilst, ka mūsu rajonā metodiskais atbalsts pedagogiem ir ļoti attīstīts. Cēsu rajonā darbojas 38 metodiskās apvienības. Regulāri tiek rīkoti pedagoģiskās tālāk izglītības kursi, ir izveidota metodiski informatīvā centra bibliotēka.

Nozīmīga funkcija, kuras pēctecības nodrošināšana ir ļoti svarīga – sabiedriskais transports. Likums uzliek rajona padomei organizēt sabiedriskā transporta pakalpojumus maršruta tīkla reģionālajos, vietējās nozīmes maršrutos un rajona pilsētas nozīmes maršrutos. Kas pārņems šos pienākumus? Pēc reformas – iespējamais reģiona centrs, par kuru vēl pat nav priekšstata, vai novadi, kas būs tikko sākuši darbu un vēl maldīsies reorganizācijas labirintos? Un kas notiks ar rajona padomes īpašumu – autotransporta firmu “CATA”? Kas pārņems uzņēmumu, kurā sava nosacītā daļa pienāktos katrai iesaistītajai pašvaldībai? Kāds īpašuma un pārvaldes modelis nodrošinātu sniegt iespējami draudzīgākus pakalpojumus iedzīvotājiem, noteikti ņemot vērā lauku vajadzības?

Nākamais – sociālā sfēra. Rajona padomes pārziņā un īpašumā ir pansionāti, kuru uzturēšanas lielu daļu sedz no rajona padomes budžeta, pašvaldībām vai pansionātu iemītnieku tuviniekiem jāmaksā tikai apmēram trešā daļa no izmaksām, skaidro rajona padomes galvenā speciāliste finanšu jautājumos Ināra Rasmane. Kas notiks ar šīm iestādēm?

Un kāds būs veselības aprūpes liktenis? Cēsu rajona slimnīca un „Cēsu veselības aprūpes centrs” jeb poliklīnika ir rajona pašvaldības aģentūras, kuru darbība ir tiešā rajona padomes pārraudzība. Kas būs to īpašnieks? Vēl jau ir arī kapitālsabiedrības, kurās daļas pieder rajona padomei – zobārstniecības poliklīnika, rehabilitācijas centrs Līgatnē.

– Būtu jāpiemin vēl daudz citu funkciju – kultūras jautājumu koordinēšana, tik nozīmīgie Dziesmu svētki, sports, piemēram, “Cēsu olimpiskais centrs”, metodiskā palīdzība pašvaldību bibliotēkām, dažādiem pasākumiem, interešu izglītībai, starptautiskai sadarbībai, projektiem. Būtiska ir teritorijas plānošana, – uzsver padomes galvenā speciāliste pašvaldību jautājumos Vēsma Ķesa. – Ir izveidota vietējo pašvaldību kopīga būvvalde. Rajona pašvaldības deleģējušas rajona padomi izskatīt iesniegumus par politiski represētās personas un nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statusa piešķiršanu un apliecību izsniegšanu rajona iedzīvotājiem. Rajona pašvaldību izveidotā pašvaldību autoceļu (ielu) fonda konsultatīvā padome izstrādā priekšlikumus un iesniedz padomei apstiprināšanai par pašvaldību autoceļiem piešķirto mērķdotāciju investīciju apjomiem un to teritoriālo izvietojumu, mērķdotāciju sadali, rezerves fonda sadalījumu, veic investīciju projektu ekonomisko analīzi. Kas to darīs turpmāk? Ar likumu noteiktas rajona padomes funkcijas civilajā aizsardzība, rajona padome koleģiāli balstījusi pašvaldības, kurām vajadzējis sakārtot ugunsdzēšamo tehniku. Jāņem vērā, laukos valsts sniegtie pakalpojumi nav tik ātri un labi pieejami kā pilsētā, kur pašvaldībai nav jāuzņemas līdzatbildība par ugunsnelaimes likvidēšanu.

– Rajona padomei likumā noteiktās un vēsturiski veidojušās funkcijas ir ļoti plašas. Valsts, veidojot novada reformas likumdošanu, tās vispār nav ņēmusi vērā. Taču, veidojot izpētes projektus jaunajām pašvaldībām, būtu jāzina, kā pārdalīsies šie pienākumi. Kas būtu deleģējams reģionam, kas novadu pašvaldībām, ko varbūt pārņemtu ministrijas? Un kā likums noteiks dalīt rajona padomes īpašumu? Neviens šajā sadalē nedrīkstētu būt zaudētājs, – saka A.Neimanis.

Lai uzsāktu diskusiju par rajona padomes turpmāko darbību, par funkciju pārdali vai varbūt šīs deleģētās pašvaldības reorganizāciju un uzkrātā potenciāla izmantošanu jaunā kvalitātē novadu kontekstā, rajona padome uz sarunu aicinājusi Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrijas valsts sekretāri Laimdotu Straujumu un speciālistus, kā arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāju Māri Krastiņu un locekli Māri Kučinski. Saruna notiks piektdien rajona padomes jaunākajā īpašumā – Līgatnē, rehabilitācijas centrā, kura likteni atkal kārtējo reizi mainīs gaidāmā reforma.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Dzīves piespēlētu ideju īstenotāji

00:00
05.10.2024
19

Doma par savu biznesu Lienei un Valtam Bahmaņiem bija jau pirms sava uzņēmuma dibināšanas. Algotā darbā nopelnīto tērējuši nevis ceļojumiem vai tusiņiem, bet lai liktu pamatus ģimenes uzņēmumam. “Mums vienmēr ir gribējies pašiem noteikt savu dienas kārtību, strādāt sev, būt neatkarīgiem, brīviem. Protams, ja par brīvību var saukt 10 – 12 stundu darba dienu un […]

Sv. Jāņa baznīcai 740. jubileja

00:00
04.10.2024
113

Ar pateicību un uzticību Dievam, ar lūgšanām un cerībām piepildīts bija Cēsu Sv.Jāņa baznīcas 740.jubilejai veltītais dievkalpojums. Cēsu sirds – tā tiek dēvēts dievnams pilsētas centrā. “Var tikai iztēloties, cik daudzu cilvēku dzīves centrālie notikumi te svinēti, cik    gadsimtu gaitā te pie altāra apliecinājuši savu ticību,” uzrunājot cēsniekus, teica Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhidiecēzes […]

Zinātnieki tepat vien ir

00:00
03.10.2024
36

Šoruden “Zinātnieku naktij” bija ieteikums “Satiec savu zinātnieku”.  Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā pievakarē paviesojās ap simts dažādu paaudžu interesentu no Cēsīm un apkārtnes, arī no Cesvaines, Madonas, Inciema, Valmieras. Ikviens varēja tikties ar zinātniekiem, piedalīties izmēģinājumos, uzzināt, kas notiek laboratorijās. Dr. agr. Līvija Zariņa  un Mr. geogr. Dace Piliksere iepazīstināja ar nezālēm. […]

Klasiski auto etnogrāfiskā pļavā

00:00
02.10.2024
237

Latviešu kino klasikas filma “Dāvana vientuļai sievietei” , kurā    Kņopiene vazā aiz deguna un    jautri ampelējas ar viņai dāvātās “Volgas” zagļiem, izteiksmīgi rāda, ka auto nav tikai pārvietošanās līdzeklis. Tas mēdz būt arī iekāres, sapņu un stila izpausmes līdzeklis. Lai arī kopš komēdijas uzņemšanas pagājis vairāk nekā 50 gadu, cilvēku un auto attiecībās […]

Novadnieki aktīvi piedalās veselību veicinošās nodarbēs

00:00
01.10.2024
58

Šodien gan Vecpiebalgā, gan Priekuļos vēl norisinās kampaņas “Be active day” jeb “Esi aktīvs dienā” pasākumi. Ik gadu 23. septembrī visā pasaulē notiek “Be active day”, lai ar nodarbību daudzveidību pamudinātu cilvēkus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam. Šogad kampaņā piedalījās 22 valstis, arī Latvija. Cēsu novadā bija iespēja izmēģināt daudzveidīgas veselību veicinošas nodarbes. Cēsu novada Sociālais dienests […]

Tikšanās vieta – Spāre

06:09
30.09.2024
45

Jau trešo gadu Spārē ciemata rudens tirgū tikās aprūpes centra klienti, darbinieki un tuvāki un tālāki ciemiņi. Te varēja iepazīt centra dalībnieku un sociālo pakalpojumu sniedzēju radošos darinājumus. Bija daudz burvīgu priekšnesumu, ko sniedza sociālo pakalpojumu dalībnieki. Priekšnesumus papildināja centra klientu draugi – akordeonists Kaspars Gulbis, vokālā studija “Gamma”, Cēsu Bērnu un jauniešu centra ansambļi […]

Tautas balss

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
21
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
21
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Gatavojas vēlēšanām

13:09
01.10.2024
21
Lasītājs raksta:

“Nu redzams, ka politiķi sāk gatavoties pašvaldību vēlēšanām. Pierādījums – Šlesera partijas reklāma “Druvā”. Esot arī citās novadu avīzēs. Laikam nākamgad cīņa par novadu domēm būs daudz lielāka nekā iepriekšējās vēlēšanās,” pārdomās dalījās lasītājs.

Tualetes cena pārāk augsta

11:47
27.09.2024
38
Laucinieks raksta:

“Izlasīju “Druvā” par Cēsu tualetēm. Pievienojos tiem, kas domā, ka 50 centi par apmeklējumu ir pārāk augsta maksa mazpilsētā. Piemēram, autoostas un Smilšu laukuma tualeti lielākoties izmanto tie, kas brauc ar autobusu vai vilcienu. Lielākā daļa šo cilvēku nav tie turīgākie. Un ja vēl, pārsēžoties Cēsīs, jā­brauc uz darbu, tad var iznākt, ka dienā par […]

Skaists brauciens pa Bērzaines ielu

11:47
27.09.2024
56
14
Lasītāja C. raksta:

“Diendienā braucu pa skaisto Bērzaines ielu Cēsīs. Tā ir lieliski atjaunota, tikai žēl, ka to izmanto tik maz. Pat rītos pirms un pēc astoņiem ir ļoti maz automašīnu, riteņbraucējus gandrīz neredzu. Varbūt cilvēkiem vēl palicis ieradums, kas izveidojās laikā, kad Bērzaines ielu pārbūvēja, un daudzi izvēlas maršrutu pa Gaujas ielu. Nav jau Bērzaines ielai jākļūst […]