Sestdiena, 13. jūlijs
Vārda dienas: Margrieta, Margarita

Raida Vatikāna radio

Druva
23:00
20.04.2007
5

Tie, kuri klausās Latvijas kristīgo radio, būs dzirdējuši vārdus: „Raida Vatikāna radio”, kas darbdienās un sestdienā atskan plkst. 10.10 no rīta, bet svētdienās – stundu vēlāk. Kristīgais radio raidījumus retranslē, bet oriģinālu var klausīties katru vakaru plkst. 20.40, un to var dzirdēt 49 m un 41 m īsviļņos.

Itālijas apmeklējuma laikā izdevās viesoties Vatikāna radio latviešu studijā un satikties ar redakcijas vadītāju Silviju Krivtežu, kura to vada jau 16 gadus. Redakcijā strādā arī Inese Šteinerte un Ervīns Svilāns.

katru dienu tiek sagatavots 20 minūšu garš raidījums.

Vatikāna radio sāka darbu 1931.gada 12.februārī. Šobrīd tas raida četrdesmit valodās apmēram 480 stundas nedēļā. Tajā strādā vairāk nekā četrsimt cilvēku no piecdesmit deviņām pasaules valstīm – redakciju pārstāvji, tehniskais personāls. Kopš raidītāja dibināšanas to vada jezuītu ordeņa pārstāvji. Arī latviešu valodā pirmos raidījumus gatavoja Romā strādājošais latviešu jezuītu tēvs Pāvils Bečs. Pirmais raidījums latviešu valodā notika 1948.gada 2.septembrī un ilga tikai piecas minūtes. Sākumā bija viens raidījums desmit minūtes nedēļā, un tajos galvenokārt sniedza ziņas par bēgļiem un kara gūstekņiem. 1950. gadā redakcijas vadību uzņēmās Staņislavs Kučinskis, kurš šo pienākumu veica piecpadsmit gadus, līdz viņu nomainīja Silvija Krivteža, kura dzimusi Vidzemē – Limbažos.

Pirms 16 gadiem Latvijas Romas katoļu baznīca viņu nozīmēja darbā uz Vatikāna radio, un S.Krivteža pieņēma šo Dieva izvēli.

„Ar žurnālistiku tolaik nebiju saistīta, nebija arī teoloģiskās izglītības, tās abas ieguvu Romā pāvesta Urbāna universitātē. Vatikāna radio atšķiras no citām radiostacijām. Mums ir sava misija, esam pāvesta balss, pāvesta radio. Viņš katru dienu kaut ko dara – pieņem viesus, tiekas, izdod dokumentus, dodas vizītēs. Par to mēs informējam klausītājus visā pasaulē. Sākot gatavot raidījumu, vispirms pārskatām informāciju. Vatikānā ir speciāls birojs, kas atsūta ziņas par pāvesta gaitām. Savā redakcijā tās sagatavojam latviešu valodā. Raidījumā izskan ziņas par norisēm katoļu baznīcās Latvijā, ko gatavo mūsu korespondents Latvijā.

Netiek aizmirstas arī citas konfesijas, bet galvenais uzsvars allaž tiek likts uz katoļiem. Vatikāna radio raida ziņas, kas saistītas tikai ar baznīcu, te netiek stāstīts par politiskajām norisēm Itālijā, Latvijā, pasaulē,” stāsta S.Krivteža.

Visas aktualitātes, par kurām raida Vatikāna radio, un arī citām, var uzzināt arī radio mājas lapā internetā www.radiovaticana.org, kurā ir arī lapa latviešu valodā. Tur pieejama ļoti plaša informācija.

Agrāk Vatikāna radio bija izvietojies mazākā ēkā Vatikāna dārzos, bet 1970. gadā tas pārcēlās nedaudz ārpus Vatikāna, toties telpas ir lielākas. Katrai redakcijai ir savs kabinets, arī bibliotēka, tehniskās telpas, sanāksmju zāle, kur ik pirmdienu tiekas redakciju vadītāji, lai pārrunātu aktualitātes, saplānotu nedēļas darbus. Pašlaik Vatikāna radio ir 44 redakcijas, programma un raidījuma garums visām aptuveni vienāds – 20 minūtes. Ir dažas redakcijas, kurās raidījumi ilgst 15 minūtes, bet, piemēram, poļiem ir divi raidījumi pa 20 minūtēm dienā, savukārt, raidījums krievu valodā ilgst 35 minūtes.

Redakcija iekārtota vairākos stāvos. Gaiteņos valda mierīga un pieklusināta atmosfēra. Tiesa, pasaules karte pie sienas vienā no stāviem gan neliecina, ka radio vadība īpaši seko līdzi notiekošajam laicīgajā dzīvē, jo tajā plašu teritoriju, kas iekrāsota vienā krāsā, grezno uzraksts angļu valodā – Padomju sociālistisko republiku savienība. Zem šī uzraksta paslēpusies arī Latvija un citas Baltijas valstis.

S.Krivteža stāsta, ka starp redakcijām valda draudzīga, koleģiāla atmosfēra un saskarsme notiek itāļu valodā: “Ilgus gadus esmu dzīvojusi Romā, pazīstu šo pilsētu, bet sevi par itālieti tomēr neuzskatu. Šī ir tikai mana darba vieta, dzīvot es gribētu Latvijā.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
11

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
40

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
52

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
53
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
61
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi