Lai arī ārkārtas situācija saistībā ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM) formāli ir beigusies, reālajā dzīvē draudi par jaunām saslimšanām joprojām pastāv, trešdien intervijā Latvijas Radio apliecināja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktores vietnieks Edvīns Oļševskis.
Kā norādīja PVD pārstāvis, ārkārtas situācija nevar turpināties ilgāk par sešiem mēnešiem un nevar saukt par ārkartas situāciju tādu, kas ilgst gadu vai vairāk, tādēļ kopš 1.janvāra tā formāli ir beigusies. Tomēr visi pasākumi, kas bija spēkā, saglabājas.
Oļševskis atgādināja, ka mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembī, savukārt mežacūkas slimība joprojām skar – pērn konstatētas 217 ar ĀCM sasirgušas mežacūkas, bet šī gada nepilnā mēnesī jau 29 jeb vidēji viena dienā.
Cik ilgi ĀCM un līdz ar to ar to saistītie ierobežojumi būs aktuāli, parādīšot nākamā sezona, tomēr varot prognozēt, ka tie būšot vismaz trīs gadi. Ir svarīgi, lai slimība nenonāk līdz šim neskartās teritorijās. Tas būšot atkarīgs no tā, cik apzinīgi būs cilvēki.
Veicot ĀCM profilakses pasākumus, saglabāsies striktas kontroles mājas cūku novietnēs saistībā ar biodrošības pasākumiem. Slimības skartajās zonās pārbaudes tiks veiktas divreiz gadā, pārējā teritorijā – vismaz vienreiz.
Kā atzina PVD pārstāvis, mednieki, protams, ka gribētu ieviesto ierobežojumu atvieglojumus. Tomēr atcelt dzinēju medības skartajās teritorijas neesot iespējams, jo pastāv vairāki riski – dzinēju medībās meža cūkas tiek izdzenātas, līdz ar to ir draudi, ka paplašinās slimības teritorija, kā arī pastāv liela iespējamība, ka nomedītās inficētas cūkas tiek sadalītas un gaļa nonāk jaunās, slimības neskartās teritorijās.
Pēc Oļševska sniegtās informācijas, veicot drošības pasākumus slimības dēļ dzīvnieki tika izkauti 32 mājās cūku fermās, savukārt 1600 cūku turētāji uzskatīja par neiespējamu pagaidām turēt cūkas, lai to varētu darīt, kad draudu periods būs beidzies. Saistībā ar ĀCM izkautas 5500-6000 cūkas izkautas, lai pasargātu fermas no inficēšanās.
Kā ziņots, ĀCM mežacūkām šogad reģistrēta vismaz trīs pagastos, kur iepriekš tās nav bijis – Krāslavas novada Kaplavas pagastā, Daugavpils novada Naujenes pagastā un Daugavpils novada Vaboles pagastā.
Sākot ar šā gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās. Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.
ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta. Ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas.
LETA
Komentāri