Trīs mēnešus Liepas pamatskolai nav savas virtuves. Apmēram simts skolēnu ik dienas bauda kompleksās pusdienas no plastmasas traukiem.
Virtuvi vajadzēja pārbūvēt, jo iepriekšējā mācību gadā bija saņemti brīdinājumi no Pārtikas un veterinārā dienesta, ka pusdienu gatavošana skolā vairs neatbilst nekādām normām. Pašvaldība un skola vienojās, ka jaunā virtuve taps skolēnu vasaras brīvdienās. Pirmie celtniecības darbu un virtuves iekārtu iepirkuma rezultāti tika apstrīdēti. Pārbūve sākās ar pusotra mēneša kavēšanos un sadārdzinājās par apmēram 15 tūkstošiem latu. Sākotnēji tika plānots, ka virtuve sāks strādāt septembra beigās, tad paskanēja reālāks termiņš – 20. oktobris. Tagad virtuves apsaimniekotājfirma “Amanda” min, ka pirmās pusdienas bērniem varbūt varēs sagatavot decembra sākumā.
“Mēs esam maza pašvaldība, un gribējām visu paveikt, kā pareizāk un labāk. Tika pieļautas sīkas nezināšanas, kļūdas iepirkumu projektā. Arī tagad ciešam no tā, ka līgumos par iekārtu uzstādīšanu virtuvē bija daudz sīku atrunu. Celtniecības darbu veicēji un iekārtu piegādātāji visu izdarīja līgumu termiņā, bet tad sekoja vēl virkne darbu, kas jāpaveic, lai virtuve varētu sākt strādāt – jāuzstāda signalizācija, jāsakārto sanitāri tehniskie mezgli, pat jāparedz, ka kopā ar lielajām cepšanai paredzētajām iekārtām no Somijas var neatsūtīt pannas,” sprieda Liepas pagasta padomes priekšsēdētājs Andris Rancāns. Pašvaldībai skolas virtuves pārbūve izmaksās tuvu simts tūkstošiem latu. “Ieguldījums ir ne pa jokam,” noteica pašvaldības vadītājs, bet bija arī gandarīts, ka firma, kura veiks bērnu un skolas kolektīva ēdināšanu, varēs piedāvāt izvēles ēdienkarti. Panākta arī vienošanās, ka ēdināšana bērniem nemaksās dārgāk par 75 santīmiem dienā. Varētu teikt, ka tas nav lēti, bet kopš mācību gada sākuma vecāki, kuru bērni skolā gribējuši baudīt siltu ēdienu, maksājuši latu dienā.
“Jau pirmajā mācību dienā vecākiem paskaidroju, kāda ir situācija, un meklēju risinājumu. Priecājos, ka izdevās sarunāt sabiedriskās ēdināšanas firmu Cēsīs, lai uz Liepu ved ēdienu termosos. Bērniem bija jānodrošina pusdienas, tas ir izdarīts. PVD darbinieki veica kontroles, un ēdiena kvalitāte, tā pasniegšanas apstākļi atbilda visām prasībām,” sacīja Liepas pamatskolas direktors Kārlis Āre un neslēpa, ka ar pašreizējo situāciju kā iestādes vadītājs nav apmierināts. “Mans personiskais viedoklis ir tāds, ka darbi varēja ritēt ātrāk. Kā nekā mūsu skolas audzēkņiem, skolotājiem, tehniskajam personālam kopš septembra bija bloķēta iespēja tikt pie kvalitatīva, lētāka, pašu virtuvē gatavota ēdiena,” uzsvēra K. Āre. “Druva” Liepas pamatskolā viesojās tieši brīdī, kad audzēkņi devās dienā vienīgajā pusdienu pauzē. Skolotāji sprieda, ka pusdieno mazs skaits audzēkņu, pārsvarā mazie bērni, jo lielie izvēlas gan apēst līdzpaņemtās sviestmaizes, gan aizskriet uz vietējo veikalu pēc bulciņām, kā arī dodas paēst mājās.
“Manā klasē vairāki bērni neēd tāpēc, ka pusdienas maksā dārgi. Vecāki tieši tā arī teikuši. Arī skolotājus vairs neapmierina šie apstākļi. Pusdienas tiešām ir garšīgas, nav iebildumu, taču arī pirmo klašu bērniņiem tās tiek pasniegtas plastmasas šķīvjos. Bērniem jāstāv rindā, tad karstais ēdiens jānes līdz galdam. Audzinātājas jau palīdz, bet te tiešām ir runa par drošību,” sacīja skolotāja Ruta Stodoļņika. Mazo klašu audzinātāja Svetlana Labetova uzsvēra: “Gaidām savu virtuvi. Pusdienas nav sliktas, bet tās ir tieši tādas kā pieaugušajiem cilvēkiem. Lielas porcijas, ne viss mazajiem garšo. Samaksā un neapēd.” Skolotāja Santa Krūmiņa piebilda, ka skolotāji, vecāki, bērni samierinās ar situāciju, taču visvairāk kaitinot neziņa.
Firmas “Amanda” vadītājs Andrejs Gailītis, kura vadītais uzņēmums jau 14 gadus nodrošinājis ēdināšanu Liepas pamatskolā, situācijas izvērtēšanā bija atturīgs, bilstot, ka firmai radītos zaudējumus, kas rodas tāpēc, ka nedarbojas virtuve un nav iespējams piedāvāt ēdināšanu, nav rēķinājis. “Pašlaik virtuvē tiek padarīti pēdējie darbi. Varu solīt, ka jau nākamajā nedēļā bērni ēdīs mūsu gatavotās pusdienas,” noteica Andrejs Gailītis. Ilgāku laiku bērnu ēdināšanā palīdzēja firma “Mežrūkumi”.
Pagaidām nav zināms, kādi būs pirmās dienas ēdieni, kas taps jaunajā virtuvē, bet, tā kā gaidīšanas svētki krietni ieilguši, tad prasītos vismaz kārtīgas svētku pusdienas, lai kopgaldu skolas baltajā zālītē
negribētos atcerēties.
Komentāri