Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Pretim saulei un jaunam gadam

Sarmīte Feldmane
00:00
01.01.2024
2
Ar Blukis

Ar Bluķa vakaru latviešu gadskārtu tradīcijās beidzas iepriekšējais un sākas jaunais Saules gads.

“Bluķa vakars ievada Ziemassvētkus. Bluķi velk    pirms Ziemassvētkiem, to sadedzina, tā atvadoties no vecā gada. Vecais sevi ir izsmēlis, nav, ko ņemt līdzi, tas ir pārejas rits, pasaule atjaunojas. Ziemassvētkos populāri ir pasaules radīšanas mīti, no jauna sākam dzīvi kopā ar Sauli. Ar bluķa vilkšanu aizveram lappusi un sākas jauns gads. Tā simboliski ir auglības iznīcināšana, kā tas notiek dabā, un reizē jaunas uguns iegūšana, simboliski dzimst jauna Saule,” stāsta folkloras kopas “Grodi” vadītāja Aīda Rancāne.

Savāks visu slikto. Alda Bruņinieka Bluķa vakaram sagatavotais bluķis pirms dedzināšanas četras reizes tika apvilkts ap pagasta galveno egli.

“Grodi” Āraišu ezerpils arheoloģiskajā parkā kopā ar krietnu pulciņu interesentu svinēja Bluķa vakaru.  “Uz gadskārtu pasākumiem nāk visas paaudzes. Latvietim ir vēlme, lai jaunā paaudze ir latviskajā kultūras kodā, lai nepazaudē saknes. Ir tie, kuri izprot un grib gadu no gada piedzīvot Bluķa vakaru, ir tādi, kuri grib izprast. Šodienai raksturīgi, ka katrs būvē savu garīgo pasauli, meklē savu veidu, kā labāk dzīvot,” teic A.Rancāne.

Judīte Trofimova atbraukusi no Ģikšiem,    Sandra Jansone no Priekuļiem. Abas arī pērn piedalījušās Bluķa vakarā Āraišos. “Esam gribējuši arī mājās sarīkot Bluķa vakaru, bet aizvien to neesam izdarījuši. Pērn atbraucām un ļoti patika,” pastāsta Sandra, bet Judīte uzsver, ka Bluķa vakarā ir jauka gaidāmo Ziemassvētku noskaņa. “Padzie­dam, izmetam līkumus, velkot bluķi, aizbaidām mošķus, tad rotaļas, mīklu minēšana, bērni var iemācīties izgatavot lāpas, un tas notiek, kad aizvien vairāk satumst,” teic Judīte, bet cēsniece Inese Rajevska uzsver, ikdienas skrējienā ir svarīgi piestāt, savākt slikto  un sadedzināt.

Pēters    Stephans    atbraucis no Druvienas. Paziņas izstāstījuši, ka Āraišos ir Bluķa vakars.    “Svinu gadskārtas, esmu daudzviet bijis Bluķa vakarā, tagad esmu te,” saka Pēters un piebilst, ka viņš vienmēr ir maskā.

Bluķa vakarā Āraišos daži dalībnieki saģērbušies maskās un jūtas brīvāki. A.Rancāne skaidro, ka Bluķa vakarā nav noteikti jābūt maskās, ja ir vēlēšanās, protams, var to vilkt. “Ar Nāvi jāuzdejo, tad būsi sveiks un vesels. Un tā no gada uz gadu,” bilst folkloriste.

Dažādu paaudžu raiskumieši uz Bluķa vakaru satikās Rais­kuma parkā pie Ziemas­svētku eglītes. Pašiem sarīkot notikumu bija Gundegas Kanaviņas ideja. Ieinteresēti bija Aleksandra Bie­ziņa Raiskuma pamatskolas audzēkņi, bija iemācījušies Zie­massvētku dziesmas. Gundega pastāstīja par rituālu, arī nodziedāja vairākas dziesmas.
Raiskumieši nosauca vārdā un uz pedagoga Alda Bru­ņinieka īpaši izgatavotā bluķa uzrakstīja, kas būtu sadedzināms, no kā jāatbrīvojas nākamajā gadā, bet skolas bērni to rakstīja uz zīmītēm, ko arī pielika bluķim.

Ingrīda Krauja uz Bluķa vakaru bija atnākusi ar meitu un mazdēlu Jāzepu. Puikam tik daudz cilvēku, uguns tumsā, klaigas un dziedāšana bija pārsteigums. Ingrīda pastāsta, ka labi atceras Bluķa vilšanu pa Cēsu vecpilsētu. “Vilcēju bija daudz, troksnis pamatīgs. Gribas mazdēlam parādīt šo latvisko tradīciju,” saka raiskumiete, bet Aiga Gelbrote    atminas, ka bērnībā laukos gājuši pie kaimiņiem ķekatās.

Raiskumieši bluķi apkārt Ziemassvētku eglei apvilka četras reizes. Par Raiskumu, par Cēsu novadu, par Latviju un pasauli. “Bluķis ugunskurā dega lēni, smags bijis šī gada vezums.    Bijis daudz sāpju, skumju un asaru, simboliski visi kopā    sadedzinājām    slikto, ļauno.    Tagad ar jauniem sapņiem, darbiem, tīrām domām varam gaidīt garākas dienas, vairāk gaišuma,” stāsta Raiskuma pagasta bibliotēkas vadītāja Jana Venta. Viņas aicināti, raiskumieši satikās Bluķa vakarā.

Bluķa vakari notiek arī citviet novadā, piemēram, šovakar Vecpiebalgā. “Bluķa vakars ir pazīstama tradīcija, vajag kādu iniciatoru, cilvēku, kurš ierosina. Aizvien biežāk Bluķa vakarus rīko ģimenes, skolas. Pāris reižu piedalās citur, tad dara paši. Rīkotājam nav jābūt folkloras kopai, ja ir cilvēki, kam svarīga tradīcija, viss notiek,” vērtē A.Ran­cāne un piebilst, ka Bluķa vakarā folkloras kopu priekšrocība ir tā, ka dalībnieki zina dziesmas un daudzas rotaļas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
42

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi