Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Prata izmantot to, kas ir

Druva
23:00
07.05.2007
9

“Mīļās mājas” – tā ir atpūtas vieta Raiskuma pagastā, kas iekārtota dārziņu kooperatīva “Bērziņi” teritorijā.

Rīdzinieku Mazitānu ģimenei, kā tagad saka saimniece Valda, apnicis ik brīvdienu kravāt somas, lai dotos pie dabas, un viņi iegādājušies mazu zemes gabaliņu . Tiesa, pērkot domājuši, būs vasaras atpūtai. Zemes stūrītis bijis purvains, augušas skalbes, toties mīļš un jauks. Vietas sakārtošanai tika ieguldīta par pārdoto dzīvokli iegūtā nauda.

“Vīrs ļoti gribēja, lai pie mājas ir kārtīgs tenisa laukums, lai var draugus uzaicināt. Viņa sapni nācās piepildīt man, korts uzcelts,” stāsta Valda un turpina: “Bijām pārcēlušies uz Raiskumu un paliku viena. Pirmspensijas vecuma sievietei atrast darbu nebija iespējams. Laimīgs gadījums mani saveda kopā ar lauku sieviešu apvienības koordinatori Birutu Mežali un sāku mācīties.” Valda ar gandarījumu stāsta, kā kursos iemācījusies paskatīties uz daudz ko no citas puses, novērtēt to, kas ir un kā to izmantot, nevis klīst virtuālā pasaulē, kā pasniedzējs Juris Bērziņš rosinājis domāt racionāli. Vasaras māja pārtapa par viesu namu, apkārtne kļuva sakoptāka un plašāka. Un nu jau atpūtnieki var izmantot teritoriju, kas aizņem kādreizējo deviņu dārziņu platību.

“Kad domāju par viesiem, vērtēju, ko es pati gribētu, kas man būtu nepieciešams atpūtai, kā jutīsies bērni un pieaugušie, jauniešu grupa, klasesbiedri vai pensionāru pāris, ko viņi te darīs. Var neticēt, bet kāds brīnums bērniem ir ugunskurs! Un ja vēl pats var likt malku!

Pirmie viesi bija meitas klasesbiedri, viņi svinēja izlaiduma 20 gadu atceri. Viņi te jutās labi, tas iedrošināja,“ stāsta saimniece.

Valdas piedāvātā viesu māja nav viesnīcas tipa istabiņas ar gultu. Viņa uzsver, ka tam, kurš te ieradies, jājūtas kā mājās. Istabas iekārtotas tādas, kādās dzīvojam ikdienā, tāpēc plauktos katru sagaida sīki nieciņi, grāmatas.

Pērnvasar “Mīļajās mājās” desmit dienu nometnē pabija jaunie tenisisti no Rēzeknes, kuri atzinuši, ka viņu pusē kortu ar tādu segumu neesot. Tie, kas tenisu nespēlē, var laiku pavadīt pie novusa galda vai metot bumbu basketbola grozā. Iecienīta ir arī pirtiņa, braukšana ar laivām pa dīķi. Lai cik dīvaini, tikai retais aiziet līdz Unguram. Šopavasar top stāvlaukums, lai tiem, kuri brauc spēlēt tenisu, būtu ērti. Iekārtota arī telts un ugunskura vieta.

“Mīļās mājas” mūspusē jau daudzi iepazinuši kā vietu, kur var relaksēties karstā ūdens kublā un raudzīties zvaigznēs. Šādu iespēju mūsu rajonā piedāvā retais.

“Kaut viesu nami saradušies kā sēnes pēc lietus, tāpat kā katrai sēnei atrodas savs lasītājs, tā arī viesu namam ciemiņš. Cilvēki grib atpūsties ārpus pilsētas, pastaigāt basām kājām, būt starp savējiem un justies kā mājās,” domās dalās Valda Mazitāne.

“Mīļajās mājās” gaidīti ir visi. Daži viesu nami nelabprāt uzņem jauniešu kompānijas. Te durvis viņiem atvērtas.

Valda Mazitāne ir uzdrošinājusies, ar pamatīgu darbu un ģimenes atbalstu iekārtojusi šo vietu. “Kad sāc strādāt, viss šķiet tik cerīgi, varbūt pat veicas. Tad pārņem eiforija. Un tu zaudē modrību. Ne visās jomās esi zinošs, un līdzcilvēku nenovīdība liek riteņos sprunguļus. Tas ikdienā ir smagākais. Citiem šķiet, kas tad man, nekā netrūkst. Viss panākts darbā. Es vienkārši stundu agrāk ceļos un stundu vēlāk eju gulēt,“ stāsta “Mīļo māju” saimniece un piebilst, ka agrāk nekad dzīvē ar nenovīdību nav saskārusies. Viņa savukārt ar lepnumu atzīst, ka lielākais atbalsts ir ģimene. “Varu vien iedomāties, kā jūtas tie uzņēmēji, kam jāatmaksā kredīts. Man nav liels bizness, ja arī kas ne tā, viss paliks ģimenei. Man taču ir pieci mazbērni,” saka Valda.

Drīzākajā laikā “Mīļo māju” saimniece iecerējusi ko darīt, lai pagasta viesu māju īpašnieki sadarbotos. “Varbūt kāds meklē vietu atpūtai, bet pie manis viņam šķiet neinteresanti. Var taču braukt pie kāda cita tepat kaimiņos. Nedrīkst potenciālo viesi aizlaist prom no pagasta, to var izdarīt sadarbojoties,” uzsver Valda Mazitāne.

Vēl patlaban atpūtas vietas “Mīļās mājas” adrese ir “Bērziņi 82”, Valda kārto dokumentus, lai arī īpašums sauktos “Mīļās mājas”. Tās, kuras gaida gan viesus, gan savējos.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
16

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
22

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
48

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
58
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
68
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi