Trešdiena, 22. maijs
Vārda dienas: Emīlija

Pirtsupītes grava atpūtai visām cēsnieku paaudzēm

Sarmīte Feldmane
00:00
14.05.2024
154
Pirtsupe2

Kur kas plānots. Kartē labi redzams ik stūrītis, un katru kāda nianse interesē vairāk. FOTO: Sarmīte Feldmane

Pirtsupīte iztek no Dubinskas dīķa, izvijas cauri lielai daļai pilsētas un ietek Gaujas pietekā Siļķupītē. Pirtsupītes grava, kas sākas pāri Palasta ielai aiz Pils parka, iekļauj teritoriju līdz Viestura ielai, Lenču ielas galam un Bērzaines ielai. Tā ir ainaviska un visos gadalaikos priecē gan cēsniekus, gan pastaigu cienītājus.

No Palasta uz Viestura ielu un no Viestura ielas uz Bērzaines ielu ved takas, kuras iedzīvotāji izmanto ikdienas gaitās. Ne viens vien zina, ka gravā tiek rīkoti Cēsu kauju atceres pasākumi, sporta sacensības. Taču gravas lielākā vērtība ir ainava, kas gadu gaitā aizaugusi.

Lai Pirtsupītes gravu veidotu pievilcīgāku, lai cēsnieki to varētu izmantot atpūtai, pašvaldība, piesaistot Eiropas Savienības (ES) finansējumu, sākusi teritorijas sakārtošanu. Sadarbībā ar ainavu arhitektiem no SIA “Labie koki” izstrādāta teritorijas attīstības koncepcija.    Apzinātas un izvērtētas ainaviskās vērtības, tas, kā iedzīvotāji izmanto graviņu, kā arī aptaujā uzzināts iedzīvotāju redzējums, kādai vajadzētu būt Pirtsupītes gravai kā atpūtas vietai.

Projekta īstenotāji vairākkārt tikušies ar iedzīvotājiem, skaidrojot ieceres. Arī uz kārtējo informatīvo sanāksmi bija atnākuši pāris desmiti cēsnieku, kurus interesēja, kāda jau pavisam drīz izskatīsies šī vieta. Projekta vadītāja Iveta Herbsta uzsvēra, ka, izstrādājot attīstības projektu, ņemtas vērā iedzīvotāju vēlmes. Aptaujā piedalījās 492 cēsnieki, un uz jautājumu, kas ir Pirts­upītes vērtības, kuras jāsaglabā,  395    atbildēja, ka tā ir dabiskā ainava, 221 pauda uzskatu, ka tie ir lielie koki, pastaigu taku vajadzību atzīst 346, bet 195 aptaujas dalībniekiem svarīgi, lai būtu brīva pieeja upītei, 133 – lai gravā būtu sīpolpuķu stādījumi.

Aptauja rāda, ka 343 cēsnieki Pirtsupītes gravu izmanto pastaigām un atpūtai, 252  tā ir īsākais ceļš, 116 te pavada laiku ar bērniem, 90 pastaigās ar suni, bet 72    gravu apmeklē, kad tajā notiek kādi pasākumi.       

Ko cēsnieki vēlētos Pirtsupītes gravā? Atbildes atklāj dažādās intereses. 234 gribētu, lai te ir lab­iekārtotas piknika vietas, 195 gravu redz kā vietu slēpošanai, skriešanai, nūjošanai, 82 savukārt uzskata, ka šī teritorija piemērota velo  kalnu nobraucieniem, bet 59 gribētu skrituļošanas trasi ar asfalta segumu. 156  aptaujas dalībnieki labprāt izmantotu āra vingrošanas iekārtas, 189 ieinteresēti, lai teritorijā būtu aktivitātes bērniem, bet 109 atzīst, ka noteikti jābūt laukumam  publiskiem pasākumiem.

Cēsnieki uzskata, ka teritorijā nepieciešams dzeramā ūdens krāns (266), publiskā tualete (180), piknika vietas (221), vides mākslas objekti (166), papildu apgaismojums (151), atpūtas vieta ar jumtu (132), treniņu laukums suņiem (51).

“Pirtsupītes grava ir vienota teritorija, kurā paredzētas bērnu un pusaudžu aktivitāšu, miera, izpētes zonas. Katrs izvēlas, kur atpūsties,” tikšanās reizē ar iedzīvotājiem uzsvēra pašvaldības Cēsu novada Attīstības pārvaldes Projektu ieviešanas un uzraudzības nodaļas vadītājs Ģirts Kin­dzulis.

Pirtsupītes gravā būs 2900 metri celiņu (mazais un lielais loks, pieeja no Satekles un Lenču ielas). Tiks novākts apaugums, izveidojot skatu vietas, kur atklājas ainava, būvniecības laikā atjaunos caurteku un kāpnes Glūdas ielā. Pirtsupītes grava būs izgaismota, uzstādīs 124 laternas, būs videonovērošana, gar mazdārziņiem izveidos žogu, būs soliņi, informatīvie stendi.

Cēsniekiem bija daudz precizējošu jautājumu projekta īstenotājiem. Diskusija raisījās par tualetes, atkritumu urnu un arī dzeramā ūdens krāna nepieciešamību. Ģ. Kindzulis skaidroja, ka  ierīkot tualetes, uzstādīt  ūdens krānus ir nesamērīgi dārgi, savukārt var būt runa par pārvietojamām tualetēm, bet tas ir saimniecisks jautājums. “Atkritumu urnas būs pie ieejām gravā. Atpūtas vietās jāievēro princips – ko atnesi, to aiznes,” bilda I.Herbsta. Cēsnieki iebilda, ka no piknika vietām visu savāks retais, bet tualetēm gan jābūt. Kāds vēl piebilda, ka arī krūmi būs izcirsti, kur tad liksies mazi bērni?

Pašvaldības izpilddirektore Baiba Eglīte klāstīja, ka Pils parkā tualete jau ir atvērta katru dienu. Drīzumā iepirkumā tiks noskaidrots uzņēmējs, kurš pilsētā apsaimniekos tualetes. Vistica­māk, to apmeklējums nebūs bez maksas. Iedzīvotāji gan atgādināja, ka kaimiņpilsētās tualetes ir bezmaksas un vandaļi tās neizdemolē.

Sākotnēji Pirtsupītes gravā bija iecerēts uzpludināt dīķus. Kā papildelementi tie teritorijā labi iederētos.  Ģ.Kindzulis pastāstīja, ka speciālisti secinājuši, ka karstā laikā ūdens izžūs. Dīķi arī būtu  šķērslis zivīm, ja tās no Gaujas pa Pirtsupīti gribētu atpeldēt līdz gravai, kā nākotnē cerēts.

Par daudziem pazīstamajām kāpnēm Glūdas ielā, pa kurām iet uz slimnīcu, izskanēja dažādi viedokļi. Vairāki Viestura ielas iedzīvotāji ieteica, lai tās nav tik slīpas un lai blakus ir taciņa, pa kuru var braukt ar bērnu ratiņiem un velosipēdu. Skaidrs, lai šo vēlmi realizētu, grava būtu jānorok. Tiem, kam kāpnes nav piemērotas, būs vien jāiet apkārt. Sa­vukārt par soliņiem cēsnieki bija vienisprātis, to nevar būt par daudz, taču bažas raisa tas, vai uz tiem nepulcēsies saulesbrāļi.

Iepazīstoties ar Pirtsupītes gravas zonu sadalījumu, kāda cēsniece interesējās, vai bērnu aktivitātēm paredzēto teritoriju nevar pārcelt citur, jo tajā vietā akustika ir tāda, ka blakus mājās dzirdams ik vārds. Tāpat cēsnieki interesējās par auto stāvlaukumu Palasta ielā pretī parkam, kas ir neērts, ziemā neticis tīrīts. Stāvlaukumu šis projekts neskars, bet plānota ielas pārbūve, un arī stāvlaukumu gaida izmaiņas.

“Teritorijā ir biotops, būs informācijas stendi par vērtībām, kādas ir gravā. Tāpat arī norādes par taku, kur var iziet, kāds ir maršruts,” pastāstīja I.Herbsta.

Izsludināts iepirkums Pirtupītes labiekārtošanai. Darbus iecerēts pabeigt līdz gada beigām vai nākamā sākumā. Kopējās plānotās izmaksas ir 688 095 eiro, no kurām ERAF finansējums – 485 603 eiro.

Pirtsupe3

Ainava aizaugusi. Izcērtot krūmus Pirtsupītes gravā, atklāsies tās skaistums. FOTO: Sarmīte Feldmane

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Orisāre” svin Jurģus. Muzeju nakts Inešos

00:00
22.05.2024
35

“Kur tik mazā, klusā pagastā var būt tāda rosība!” Muzeju naktī, atbraucot uz Inešiem, teica ne viens vien. Arī tuvējo pagastu kaimiņi kautrīgi atklāja, ka te nav bijuši ilgus gadus. Muzejs ir senu bagātību, vērtību glabātājs, un Muzeju naktī ikviens var pavērt tās durvis, kur ikdienā drīkst ieiet tikai muzejnieki, un ieraudzīt tur glabāto. Muzeju […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem pieci izsaukumi

13:30
21.05.2024
18

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 20. maija plkst. 6.30 līdz 21. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma piecus izsaukumus – vienu uz ugunsgrēku dzēšanu, kā arī četrus uz glābšanas darbiem. Šonakt izsaukums tika saņemts uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur dega nepieskatīts ugunskurs 1m2 platībā. Aizvadītajā diennaktī ugunsdzēsēju glābēju […]

Atzīmē baznīcas 85 gadu jubileju

00:00
21.05.2024
84

12.maijā Jaunpiebalgas Vissvētākās Marijas Romas katoļu baznīca atzīmēja 85.jubileju. Uz svētkiem vizitācijā bija paredzēts ierasties Viņa Ekselen­cei arhibīskapam-metropolītam Zbigņevam Stankevičam, taču viņš steidzami tika izsaukts uz ārzemēm un Jaunpiebalgā ieradās Rīgas Svētās Marijas Magdalē­nas Romas katoļu draudzes bīskaps Andris Kravalis. Viņš vadīja dievkalpojumu un arī iestiprināja jaunpiebaldzēnu, Jaunpiebalgas vidusskolas direktoru Arni Fran­cisku Ratiņu, kuru sveica […]

Vidzemē ugunsdzēsējiem glābējiem 16 izsaukumi

13:50
20.05.2024
22

Aizvadītajās diennaktīs, laika posmā no šī gada 17. maija plkst. 6.30 līdz 20. maija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – sešus uz ugunsgrēku dzēšanu, piecus uz glābšanas darbiem, bet vēl pieci bija maldinājumi. Piektdien ugunsdzēsēju glābēju palīdzība bija nepieciešama Madonas novada Indrānu pagastā, kur dega traktora motors 0,1m2 platībā, […]

Pirmizrāde aizvadīta ar pilnu skatītāju zāli

13:40
20.05.2024
66

Raiskuma pagasta amatierteātris “Punkts uz i” skatītāju vērtējumam nodevis jaunu iestudējumu “Pavasara neprāts”. Pirmizrāde bija kupli apmeklēta, pagasta tautas nama “Auciemmuiža” zāle pilna, stāsta režisore Antra Priedīte un saka: “Neviens arī nenobijās, ka visā mūsu teātra pastāvēšanas vēsturē pirmoreiz par apmeklējumu bija jāmaksā trīs eiro. Cilvēki ar prieku nāca un skatījās!” Amatierteātrī būtiski izraudzīties darbu, […]

Meklē bezvēsts prombūtnē esošo Gunti Eglīti

13:31
20.05.2024
89

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirknis meklē bezvēsts prombūtnē esošo 1978.gadā dzimušo Gunti Eglīti, kurš 2024.gada 17.maijā ap plkst. 12:00 izgājis no savas dzīvesvietas Valmieras novadā, Valmieras pagastā, Valmiermuižā. Iespējams, pārvietojas ar attēlā redzamo melnas krāsas velosipēdu. Personai ir garīgās un fiziskās attīstības traucējumi, var būt veselības problēmas. Īpašās pazīmes: labai rokai iztrūkst divi […]

Tautas balss

Vai pilsētas vizītkarte

13:07
21.05.2024
18
Velta no Priekuļiem raksta:

“Druva” rakstīja par Bagāžnieku tirgu. Patiesi, jauks pasākums. Šosestdien būs Stādu tirgus, un nevaru aizmirst to pavasari, kad nabaga tirgotāji bedrēs, kas pēc lietus bija pilnas ar ūdeni, meta kartona gabalus, lai pircēji var pieiet pie viņiem. Pircējam šajā tirgus placī jāskatās, kur liek kāju, nevis ko kurš tirdzinieks piedāvā. Uz šādiem tirgiem brauc arī […]

Runā pilnīgus melus

21:00
16.05.2024
22
Seniore raksta:

“Kad klausies, ko saka dažu prokrievisko partiju politiķi, ir ne tikai dusmas, bet arī ļoti bēdīgi. Cilvēki bauda visus labumus, ko dod Latvijas valsts un sabiedrība un tajā pašā reizē tā nomelno notiekošo. Kā var teikt, ka skolēniem skolā nedod ēst, ja līdz ceturtajai klasei visiem bērniem pusdienas apmaksā valsts! Tad kā tu vari vispār […]

Jābūt modriem

10:21
13.05.2024
25
"Druva" lasītājs raksta:

“Raksta, ka “Balticom” ka­nālos Maskavas 9.maija parādi varēja redzēt kiberuzbrukuma rezultātā. Es gan domāju, ka vajag kārtīgi pārbaudīt arī pašu televīzijas pakalpojumu sniedzēju, cilvēkus, kas tajā brīdī bija atbildīgi. Lai nu ko kurš saka, aizdomu ēna tomēr paliek, ka viss var nebūt tik vienkārši,” pārdomās dalījās lasītājs.

Svinēsim svētkus kopā

10:21
13.05.2024
24
Seniore Z. raksta:

“Priecājos par 4.maija svētkiem Cēsīs. Bija ļoti sirsnīgs un patriotisks pasākums. Protams, palīdzēja arī tas, ka bija skaists laiks. Ir jauki, ka svētkos varam sanākt kopā, kopā priecāties un svinēt. Tādus pasākumus vajadzētu rīkot biežāk. Piemēram, arī Jāņu vakarā pilsētniekiem varētu būt skaista kopā sanākšana. Nav jau visiem lauku, kur aizbraukt. Tad Zāļu vakarā varētu […]

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
53
Autovadītāja raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Sludinājumi