Cēsīs vakar atklāja savdabīgu dzīves izzināšanas maršrutu – bērna tiesību taku.
“Bērna tiesību taka ir jauna iespēja, kā popularizēt bērnu tiesību ievērošanu, veselīgu dzīvesveidu un stiprināt ģimenes. Mums izdevies bērna tiesību takā pastāstīt arī par bērna pienākumiem. Uzskatu, ka tā ir vēl lielāka pievienotā vērtība,” sacīja projekta vadītāja Dzintra Kozaka un piebilda, ka tagad pie daudziem pilsētā un vecpilsētā pazīstamiem kultūrvēstures objektiem, kā arī vienkāršākām celtnēm var izlasīt arī interesantas atziņas. Rakstītais gan nav domu graudi, bet panti no ANO bērnu tiesību konvencijas un salīdzinājumi no Latvijas Bērnu tiesību aizsardzības likuma.
Taka veidota atraktīva. Maršrutā ir vairākas vietas, kur bērni var atpūsties rotaļājoties- kāpelēt pa baļķiem, šūpoties, lēkāt jau viņu vecākiem bērnībā zināmās “klasītes”.
“Maija parkā izvietoti arī desmit putnu būrīši. Tiem ir dziļi simboliska nozīme, jo bērniem, tāpat kā putnēniem, ir tiesības uz savu mājvietu,” salīdzināja Dzintra Kozaka.
“Druvas” aptaujātie otrklasnieki minēja, ka viņu pienākums ir mācīties, bet tiesību jēdzienu mazie vēl īsti neizprata. Pedagogi uzsvēra, ka par tiesībām un pienākumiem runā skolā audzināšanas stundā.
“Man audzināšanā ir mazi bērniņi, bet arī viņiem saku, ka skola ir viņu iespēja iegūt izglītību. Viņi zina, ka viņu pienākums ir mācīties, tāpat kā vecākiem strādāt. Man liekas, ka tiesību taka ir ļoti interesants veids, kā piesaistīt bērnu uzmanību, izzinot pasaulē notiekošo,” sacīja Cēsu pilsētas pamatskolas skolotāja Elita Bujāne. Skolotāja gan uzsvēra arī to, ka bērnu tiesībām un pienākumiem ir jābūt mijiedarbībā, un to vislabāk bērniem palīdz vai nepalīdz saprast ģimenē.
“Bērnam ģimenē ir tiesības dzirdēt, ka viņu ļoti mīl. Un vecākiem ir pienākums, pareizāk, jājūt dziļa vēlme to bērnam pasacīt,” tā E. Bujāne, paužot pārliecību, kas nav ierakstīta konvencijās, bet būtu ļoti vērtīga ikdienā.
“Man prieks, ka Cēsīs rasta iespēja tik atvērti un publiski runāt par šiem svarīgajiem jautājumiem,” uzsvēra bērnu tiesību aizsardzības inspektore Cēsu rajonā Inese Zībere, bet Cēsu tūrisma informācijas centra vadītāja Liene Kiršteine bija pat pārliecināta, ka Latvijas apceļotāji, kad nonāks Cēsīs, pilsētu labprāt iepazīs, izmantojot bērna tiesību takas maršrutu.
“Tāda taka ir vienīgā Latvijā. Vecākiem būs interesanti izstaigāt pilsētu, bērni, kuriem ierasti patīk dažādi pasākumi, varēs rotaļāties dažādās takas pieturvietās,” sacīja Evija Kiršteine. Takas atklāšanā tika uzsvērts, ka, iespējams, šādu taku nav pat citās Baltijas un Eiropas valstīs. Līdzīga taka esot izstaigājama vien Luksemburgā. Šo ideju mūsu pilsētā izdevies realizēt sadarbībā ar Bērnu un ģimenes lietu ministriju. Savdabīgajam projektam ministrija iedalījusi četrus tūkstošus latu, pašvaldība piedalījusies ar tūkstoti līdzfinansējuma daļā.
“Palaimējies, ka pašvaldībā strādā tik daudzi ar idejām bagāti cilvēki, kuri uzņemas iniciatīvu projektus realizēt. Esam pirmie, kas to iespēja Latvijā, jo esam rosīga pilsēta un vienmēr meklējam ko jaunu,” paveikto novērtēja Cēsu pilsētas domes priekšsēdētājs Gints Šķenders, aicinot jau nedēļas nogalē cēsniekus un pilsētas viesus izstaigāt jauno taku, paraudzīties uz laiku un notikumiem, pavadot dienu kopā ar ģimeni, bērniem un draugiem.
Komentāri