Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Piena ražotāji neapmierināti ar nozares attīstības stratēģisko programmu

Druva
23:00
22.05.2007
3

Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģiskā programma vērsta uz pārstrādātāju interešu aizstāvēšanu, ignorējot piena ražotājus.

Piena ražotājos neizpratni radījusi jaunā Latvijas piensaimniecības nozares darbības uzlabošanas stratēģiskā programma, ko izstrādājusi Zemkopības ministrija. Stratēģija paredzēta turpmākajiem pieciem gadiem un pašlaik atrodas saskaņošanā apstiprināšanai.

Programma ietver vairākas sadaļas – piena kvalitātes uzlabošanas, piena pārstrādes konkurētspējas paaugstināšanas un piena ražošanas efektivitātes paaugstināšanas programmu. Tās mērķis ir nodrošināt, lai Latvijā viss pārstrādei un tirdzniecībai piegādātais svaigpiens pilnībā atbilstu ES regulās un nacionālajos normatīvajos aktos noteiktajām kvalitātes prasībām (somatisko šūnu daudzums, baktēriju kopskaits, inhibitorvielu klātbūtne) un novērsta nekvalitatīva svaigpiena un piena produktu nonākšana tirgū.

Programmas uzdevumi saistīti ar piena kvalitātes uzlabošanu, piena aprites valsts uzraudzības sistēmas pilnveidošanu, vienotas piena kvalitātes datu bāzes izveidošanu, kā arī informācijas, apmācību un konsultatīvās palīdzības pieejamības nodrošināšanu svaigpiena ražotājiem.

Raunas pagasta SIA “Firma Pasāža” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga kritiski norāda, ka iepazīstoties jau vien ar programmas mērķiem un uzdevumiem, ir skaidrs, ka: “Programma ir domāta pārstrādātājiem. Ražotāji ar to nav apmierināti.”

Rajona zemnieku apvienības izpilddirektore Dace Kalniņa vērš uzmanību tam, ka programmā ir vairākas būtiskas un bīstamas tendences. Piensaimniekus topošais dokuments neapmierina vairāku iemeslu dēļ: „Jūtams, ka programmas izstrādē maz piedalījušies ražotāju pārstāvji, turklāt šķiet, ka tā izstrādāta steigā. Piemēram, vispār pieminēta nav bioloģiskā piena nozare.

Ja programma aptver visu piensaimniecības nozari, tad uzmanībai būtu jābūt pievērstai gan pārstrādei, gan ražotājiem, taču ražotāja intereses tajā netiek atbalstītas.

Nevienam nekas nav pret piena kvalitātes uzlabošanu un produkta pievienotās vērtības palielināšanu, taču programmā akcents ir uz pārstrādi un produkcijas uzraudzību. Protams, kontrole ir vajadzīga un tā notiek arī šobrīd. Ja kontroli pastiprina, būtu nepieciešams arī atbalsts ražotājiem. Bažas rada arī tas, ka, palielinoties kontroles sistēmai, palielinās arī administratīvais slogs ražotājiem, kas nozīmē, ka būs vairāk dokumentācijas, vairāk laika būs jāvelta pasākumu dokumentēšanai.”

Programmā paredzēts, ka tiks palielināta svaigpiena ražotāju uzraudzība, tai skaitā uzsākta piena paraugu ņemšana un laboratoriskā izmeklēšana, tāpat arī svaigpiena paraugu ņemšanas uzraudzība. Kooperatīvās piensaimnieku sabiedrības “Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis piekrīt, ka kvalitāte ir ļoti būtiska, taču nav nepieciešama PVD pastiprināta kontrole un pat darbinieku skaita palielināšana. Turklāt I. Balodis atzīst, ka tas vēl vairāk apgrūtinātu mazo saimniecību darbību.

Tam piekrīt arī D.Kalniņa, skaidrojot, ka jau tagad notiek paškontrole, tiek ņemti piena paraugi, turklāt darbojas neatkarīgās piena laboratorijas.

I. Balodis vērtē programmu, ņemot vērā līdzšinējo nozares attīstību: “Piena ražotāji apvienojās kooperatīvos un, tā kā nevarēja vienoties par cenu ar lielākajiem ražotājiem, tika dibināti kontakti ar Lietuvas pārstrādātājiem. Rezultātā Latvijas piens tiek pārdots uz Lietuvu, bet latviešu pārstrādātāji pienu iepērk Igaunijā. Būtībā ražotāji diktēja noteikumus pārstrādātājiem. Lietuvas kombināti par kilogramu piena piedāvā 19 santīmus, bet vietējie kombināti 16 santīmus. Kurš ražotājs tagad samazinās piena cenu? Šāda situācija ir jau divus gadus.” Pastāv viedoklis, ka lielie pārstrādātāji lūguši Ministru prezidentu iejaukties, tādēļ dots rīkojums Zemkopības ministrijai izstrādāt plānu. I. Balodis uzskata, ka plāns nepieciešams, lai bremzētu kooperatīvus, lai likvidētu to priekšrocības un samazinātu atbalstu no ES: “Tiek diskutēts par to, lai valsts varētu regulētu to, lai piens neaiziet uz Lietuvu. Sauklis ir tāds, ka kooperatīvi savāc sliktu pienu un tādu ved uz Lietuvu, kas nav taisnība, bet tādēļ tiek plānots palielināt piena kvalitātes kontroli.”

Rajona zemnieku apvienības valdes priekšsēdētāja, Vaives pagasta zemniece Glorija Zaļaiskalna piekrīt, ka jūtama vēlme ierobežot kooperatīvus: “Domāju, ka zemniekiem tagad ir ļoti grūti, bet nekas cits neatliek – darbu iesākuši esam un tas ir jāturpina.”

Programmā atzīmēts, ka jāveicina tādu piena ražošanas saimniecību dominante, kurās ir vismaz 50 govis. Šāda apņemšanās rada neapskaužamu situāciju mazajām. Piensaimnieki izsaka bažas, ka mazo attīstība ir apdraudēta, jo programmā nav paredzēts atbalsts nelielai pirmapstrādei un pārstrādei. Iepriekšējā periodā daudz sabiedrisko līdzekļu tika veltīts kvalitātes standartu sasniegšanas pasākumiem arī nelielu ražotāju saimniecībās. Programmā norādīts, ka maksimāli tiks atbalstīti piena pārstrādes uzņēmumi, kurus pārvalda kooperatīvās sabiedrības, kā arī piena pārstrādes uzņēmumi, kuri pārņem vai veido piena ražošanas uzņēmumus. D.Kalniņa ir kritiska: “Šaubos, vai vietējam ražotājam ir tādi resursi, lai varētu iegādāties pārstrādes uzņēmumus, bet pārstrādes uzņēmumi gan spēs iegādāties ražotāju saimniecības. Protams, ir arī gadījumi, kad kooperatīvi pērk pārstrādes uzņēmumus.”

Lauksaimnieki iebilst arī pret jauna piena produktu attīstības Latvijas centra izveidi, jo jau tagad notiek informatīvie un izglītojošie pasākumi, kuri tiek finansēti gan no valsts, gan privātā kapitāla. Tādēļ ražotāji uzskata, ka nav nepieciešams veidot jaunu sistēmu. Iebildumi ir arī par to, ka programma vērsta uz ražošanas intensifikāciju un koncentrāciju.

I.Balodis atzīst: “Muļķīgākais, ka šī dokumenta gatavošanas rezultātā kavējās subsīdiju apgūšana, jo iesaldēta ir Lauku atbalsta programmas izskatīšana Ministru kabinetā un tālāka virzīšana.”

D.Kalniņa atzīst, ka pastāv neliela cerība, ka stratēģija netiks pieņemta par pilnībā pabeigtu dokumentu, tad pastāvētu iespēja iebilst un kaut ko papildināt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
38

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi