Šogad nodarbinātie vecāki par bērna kopšanu līdz gada vecumam saņem jaunu – vecāku pabalstu, tam nav noteikta maksimālā robeža.
Jauno vecāku pabalstu var saņemt viens no bērna vecākiem – māte vai tēvs – 70 procentu apmērā no algas, no kuras tiek veiktas sociālās iemaksas. Pabalsta apjoms līdzināsies algai, ko cilvēks saņem “uz rokas”, un ģimene varēs saglabāt līdzšinējos ienākumus. Minimālais vecāku pabalsta apmērs sociāli apdrošinātiem vecākiem būs 63 lati mēnesī.
Vecāku pabalstu saņems nodarbinātie vecāki, proti, vecāki, par kuriem pirms bērna piedzimšanas ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Tas nodarbinātiem vecākiem aizstās līdzšinējo bērna kopšanas pabalstu, ko izmaksāja no valsts pamatbudžeta. Ņemot vērā pamatbudžeta iespējas, bērna kopšanas pabalstam līdz šim bija noteiks maksimālais apmērs – 392 lati mēnesī. Uzsākot pabalsta izmaksu no sociālās apdrošināšanas budžeta, tas tiks aprēķināts bez „griestiem”, ņemot vērā katra cilvēka veiktās sociālās iemaksas.
Pabalstu var saņemt arī tie vecāki, kuru bērni ir dzimuši 2007.gadā. Pabalsts attiecas arī uz bērniņiem, kuri 2008. gada 1. janvārī nebija sasnieguši gada vecumu. Pabalsta apmēru pārrēķinās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra .
Cilvēki, par kuriem nav veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, tāpat kā līdz šim, saņems 50 latus lielu bērna kopšanas pabalstu, to izmaksās, līdz bērns sasniedz gada vecumu. Par bērna kopšanu no viena līdz divu gadu vecumam saņems 30 latus lielu pabalstu mēnesī.
Būtiski, ka par cilvēku, kurš saņem vecāku pabalstu, valsts maksā sociālās iemaksas pensiju un bezdarba apdrošināšanai. Tas nozīmē, ka šis bērna kopšanas periods tiek ieskaitīts pabalsta saņēmēja sociālās apdrošināšanas (darba) stāžā, nodrošinot lielāku pensiju un iespēju pēc bērna kopšanas saņemt bezdarbnieka pabalstu.
2009. gadā paaugstinās arī paternitātes pabalstu, lai veicinātu tēvu aktīvāku līdzdalību ģimenes dzīvē. Tēvi pabalstu varēs saņemt pilnā apmērā no savas vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Šobrīd paternitātes pabalsts ir 80 procenti no tēva vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, ko aprēķina no tēva sešu mēnešu ienākumiem.
Tēviem ir iespēja iesaistīties jaundzimušo bērnu aprūpē līdz bērniņa divu mēnešu vecumam, izmantojot desmit dienu ilgu paternitātes atvaļinājumu. Sociāli apdrošinātie tēvi, kuri šo atvaļinājumu izmanto, saņem paternitātes pabalstu.
„Jau šobrīd paternitātes pabalsta saņēmēju skaits stabili pieaug. Šā gada pirmajos deviņos mēnešos šo pabalstu saņēmuši vidēji 660 tēvi mēnesī. Tas nozīmē, ka šo iespēju izmanto trešā daļa tēvu,” uzsver ministrijas speciālisti. Sagatavots pēc Labklājības ministrijas informācijas
Komentāri