Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Pēteris Rozenbergs – tik dažāds un pārsteidzošs

Jānis Gabrāns
16:04
01.01.2024
29
Rozenberga Izstade

Cēsu Izstāžu namā atklātā izstāde “Pēteris Rozenbergs laikā un telpā”, dzirdētais uzrunās un sarunās liek aizdomāties, ka mākslinieka un scenogrāfa Pētera Rozenberga (1943–1995) atstātais mantojums nav īsti novērtēts. Tie nav tikai akvareļi, scenogrāfija, tas ir kas daudz vairāk.

Meita Kristīne Rozen­ber­ga pastāstīja, ka doma par izstādi dzimusi jau 2019.gadā, bet tikai tagad tai lemts realizēties: “Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa mani visu laiku mudināja, ka izstādei vajadzētu būt! Viens no iemesliem, ka šogad Pēterim apritētu 80 gadi, un ir gandarījums, ka esam šo paveikuši.

Pētera 28 gadus nav mūsu vidū, arī mana mamma Astrīda tagad ir mūžībā, bet mamma ļoti rūpīgi glabāja Pētera akvareļus un citu veikumu. Mājas bēniņos kastēs bija salikti dekorāciju meti, maketi, kas redzami izstādē.”

Izstāžu nama vadītāja Larisa Kaimiņa, runājot par mākslinieka devumu sabiedrībai, uzsvēra starptautiskā akvarelistu plenēra “Cēsis” izveidošanu 1982.gadā: “Pēteris to paveica kopā ar tā laika muzeja direktoru Ivaru Zukuli un Latvijas Mākslinieku savienības akvarelistu sekcijas vadītāju Romi Bēmu. Tas bija gaidīts notikums, mākslinieki sajutās novērtēti, tā viņiem bija iespēja attīstīties un, mācoties vienam no otra, pieaugt profesionālismā.”

Arī Nata Livonska, bijusī Izstāžu nama vadītāja, atzīmēja plenēra nozīmi pilsētas mākslas dzīvē: “Tas bija skaists un spožs laiks, visa pilsēta dzīvoja uz šī viļņa.”

Vairāki izstādes apmeklētāji atzina, ka būtu svarīgi šo tradīciju atjaunot. Varbūt 2025.gads, kad Cēsis sevi pasludinājusi par kultūras galvaspilsētu, būtu labs iemesls to realizēt?

Novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atzina, ka šajā brīdī viņam nākas būt it kā diviem cilvēkiem. No vienas puses, kā amatpersonai, no otras, kā radiniekam: “Pēteris bija mans krusttēvs, viņš bija ne tikai lielisks mākslinieks, bet arī sabiedriski aktīvs cilvēks Cēsu mākslas telpā. Lai gan viņš nebija no tiem, kurš gozējas starmešu gaismās, viņam    patika būt aizkulisēs, ēnā, bet paveiktais darba apjoms bija ļoti liels.”

Mākslinieks Ritums Ivanovs atcerējās satikšanos ar Pēteri Rozenbergu, tieši viņš    devis mājienu par iespēju turpināt izglītošanos mākslas jomā Rīgā, Jaņa Rozentāla Mākslas vidusskolā, pēc tam Mākslas akadēmijā: “Pēteris zināja, kā strādāt ar bērniem, kā viņus pamudināt. Viņš strādāja ar lielu mīlestību, iedziļinoties, izprotot.”

Arī Kristīne Rozenberga atzīmēja tēva pedagoģisko darbu: “Viņš bija arī mans skolotājs, ļoti stingrs, bet ar lielu mīlestību. Arī es esmu pedagogs, arī stingrs, bet caur mīlestību.”

Cēsu Mākslas skolas direktore Emma Rasa uzsvēra P. Rozenberga ieguldījumu skolas izveidē: “Viņš gribēja, lai bērni mācās, lai izprot mākslu. Ar paš­valdību vienojās par Mākslas skolas izveidi, tolaik telpas gan bija tikai Priekuļos. Viņš arī sarunāja skolotājus, kuri varētu pasniegt, bet pats patiesībā skolā nevienu dienu nav strādājis. Kad šogad skolai apritēja 35 gadi, likās, ka kaut kas līdz galam nav paveikts, tāpēc no šī mācību gada Cēsu Mākslas skola dzīvo ar Pētera Rozenberga vārdu. Tagad mūsu skolā ienāk akvarelis, mēs strādājam, lai šī tehnika skolā iedzīvotos un attīstītos.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
25

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi