Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Pārrunā ūdenssaimniecības attīstību

Druva
23:00
26.06.2006
1

Sarunu galvenā tēma bija ERAF finanšu līdzekļu racionāla izmantošana nākamajā plānošanas periodā (2007. – 2013. gadā) ūdenssaimniecības attīstības projektu realizācijai.

Ministrs informēja, ka sākotnēji bijis atvēlēts salīdzinoši mazs finansējums, bet ar Latvijas pašvaldību savienības atbalstu panākts pieaugums un tagad ūdenssaimniecības attīstības projektu realizācijai piešķirti 200 miljoni latu.

“It kā liela summa, bet, ja to sadalām uz visu Latviju sešiem gadiem, sanāk nedaudz vairāk par 30 miljoniem latu gadā, un tas nebūt nav daudz, zinot pašvaldību vajadzības. Aprēķini liecina, ka būtu nepieciešams četras reizes vairāk. Zinot, ka ūdenssaimniecības problēmas ir vairāk nekā 90 procentiem pašvaldību, naudas pietiekamību garantēt visiem iesniegtajiem projektiem nav reāli, tāpēc ministrija, konsultējoties ar pašvaldībām visos Latvijas reģionos, šobrīd izstrādā naudas sadales nosacījumus visracionālākajai ES līdzekļu apguvei,” teica R. Vējonis.

Ministrs vēlējās zināt pašvaldību vadītāju viedokli, kā pareizāk būtu veikt līdzekļu sadali. “Saprotam, ka būs laimīgās un nelaimīgās pašvaldības, tāpēc svarīgi noteikt īstos un pareizos kritērijus. Tas ir sarežģīts jautājums, un negribam, ka šo projektu likteni izlemj ministrijas ierēdņi,” norādīja ministrs.

Pašlaik ir vairākas versijas. Viena, ka šos 200 miljonus latu sadala pa reģioniem, šādu risinājumu atbalstot arī daudzas pašvaldības. Bet paliek jautājums – kā tālāk veikt sadali? Var dalīt pa rajoniem un lēmumu pieņemšanu atstāt rajona padomju ziņā.

V. Gēme norādīja, ka ūdenssaimniecības projektiem būtu jāatbilst pašvaldības teritoriālajam plānojumam un attīstības plānam. Kā prioritārie varētu būt ūdens atdzelžotavu izbūve, jaunu pieslēgumu veidošana kanalizācijas sistēmās un citi projekti, kas uzlabotu vides tīrību. “Eiropa nevēlas, ka nauda tiek ieguldīta sistēmu rekonstrukcijā, bet gan jaunu sistēmu izveidē,” norādīja V. Gēme.

Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs Valdis Lācis atzīmēja, ka finansējumu vajadzētu piešķirt prioritārā secībā, ņemot vērā attiecīgo vides uzraudzību institūciju datus, kas ļautu pašvaldībai pamatīgāk sagatavoties gaidāmajai projekta realizācijai.

“Tad konkrētā pašvaldība zinās, kad būs finansējums, un varēs labāk sagatavoties tā apgūšanai. Ir jādomā par nākotni. Ja arī šodien ūdens analīzes ir labas, nevaram vienkārši gaidīt, jo problēmas saasinās ar katru gadu. Ir vajadzīga skaidrība,” teica V. Lācis.

Stalbes pašvaldības vadītājs Alfs Lapsiņš ieteica sākotnēji apsekot situāciju pašvaldībās, nevis līdzekļu sadali izvērtēt tikai pēc projektiem. Jo bieži spēcīgās pašvaldības, kas iepraktizējušās projektu rakstīšanā, saņem atbalstu, bet mazās pašvaldības paliek aiz borta. “Visi būtu pelnījuši līdzvērtīgus spēles noteikumus,” piebilda A. Lapsiņš.

Cēsu domes attīstības plānošanas nodaļas vadītāja Inta Ādamsone norādīja, ka arī pašām pašvaldībām jāapzinās savas spējas realizēt konkrētos projektus, jo ERAF projekti jārealizē par pašvaldības naudu, un tikai pēc tam šo finansējumu iespējams atgūt. Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi par mazo ciematu lokālo attīrīšanas iekārtu darbību, par Cēsu rajona pašvaldību iesniegto projektu virzību, par sarunām ar LPS un Finanšu ministriju par programmu izstrādi, kuras palīdzētu izlīdzināt maksājumus, kā arī īpaša likuma nepieciešamību, kas regulē ūdensvada un kanalizācijas apsaimniekošanas kompetences un atbildību.

Vēlāk Raimonds Vējonis kopā ar Cēsu pašvaldības speciālistiem apmeklēja pilsētas parkus, bet vizītes noslēgumā tikās ar Cēsu domes vadību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
7

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
13

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
22

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
48
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
34

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi