Nolūkā popularizēt ģeoloģiju un ģeoloģiskos dabas veidojumus, biedrība “Ziemeļvidzemes ģeoparks” ir nosaukusi šī gada “ģeovietu” – Staiceles dzelzs avotus Ziemeļvidzemē, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Dabas fondā.
Staiceles dzelzs avoti atrodas Alojas novada Staiceles pagastā, Salacas kreisajā krastā augšpus Staiceles.
Šie avoti ir unikāli dabas veidojumi, kur iespējams novērot nepārtrauktu dzelzs savienojumu nogulsnēšanās procesu. Tas avota izplūdes vietās veido krāsainu un neparastu ainavu.
Staiceles dzelzs avoti ir divi avoti, kas atrodas blakus esošās dažus metrus garās graviņās. Lai gan avotu ūdensdeve ir salīdzinoši neliela, tie bagātīgi izgulsnē dzelzs hidroksīdus un citus savienojumus košā rūsas krāsā. To nogulumi izplūdes vietās ir līdz pat viena metra biezumā. Kā skaidro ģeologi, pazemes ūdeņi ar dzelzi ir bagātinājušies, filtrējoties caur devona iežiem – Burtnieku svītas smilšakmeņiem un aleirolītiem. Dzelzs savienojumu izgulsnēšanās norisinās, ūdeņiem sastopoties ar gaisa skābekli un procesā iesaistoties īpašām baktērijām. Pagaidām gan neesot skaidrs, kāpēc tieši šai vietā notiek tik intensīva dzelzs savienojumu izgulsnēšanās. Nominējot avotus par šī gada “ģeovietu”, eksperti mēģinās rast atbildes uz šo jautājumu.
LETA
Komentāri