
Augsts vērtējums nopelnīts. Līgatnes senioru ansamblis “Mantojums” un tā vadītāja Dace Bicāne. FOTO: Sarmīte Feldmane
Pēc ilgāka pārtraukuma notika novada vokālo ansambļu skate. Tajā satikās seši kolektīvi.
“Būtiski, ka piedalās visi ansambļi, kuri novadā darbojas. Skate mobilizē, paceļ kvalitātes latiņu. Tā katram ir iespēja parādīt sevi, dzirdēt citus, satikties un uzklausīt žūrijas padomu,” pastāstīja Cēsu novada pašvaldības Kultūras pārvaldes vadītāja Zane Neimane un uzsvēra, ka skates rezultāti neietekmēs kolektīvu tālāko darbību.
Pirms stāšanās žūrijas priekšā dziedātāji bija satraukti, jo viņu sniegumu vērtēja pazīstamie diriģenti Mārtiņš Klišāns, Andris Sējāns un Jurģis Cābulis, kurš ir arī Cēsu novada koru virsdiriģents.
“Pret kalnu stumj, no kalna pats riposi. Tikai ar smaidu,” Druvai” teica Mārsnēnu sieviešu vokālā ansambļa “Mona” vadītājs Juris Krūze. Nākamajā dienā ansamblim bija 27 gadu jubileja, tādēļ skate reizē bija kā svinēšana.
“Pirms uzstāšanās nedrīkst pazaudēt paniku,” smaidot, priecīgā noskaņojumā teica Vaives pagasta sieviešu vokālā ansambļa “Tieši tāpēc” dziedātāja. Šosezon kolektīvs papildinājies, tajā ir deviņas dziedātājas. Vadītāja Ilze Grinfelde pastāstīja, ka ansamblim vismaz reizi mēnesī ir kāds koncerts. Dziedātājas atklāja, ka vislabāk patīk romantiskās dziesmas un tās – par mīlestību. Arī skatē “Tieši tāpēc” žūriju bija gatavas iepriecināt ar dziesmām, kuras repertuārā ir jau kādu laiku. “Kur aicina, tur braucam. Ansambļiem iespējas uzstāties ir. Nesen bijām pie draugiem Lodes pagastā,” uzsvēra vadītāja un piebilda, ka vienīgā problēma ir atrast jaunas dziesmas. Tam piekrita arī Līgatnes senioru ansambļa “Mantojums” vadītāja Dace Bicāne un atklāja, ka ansambļi dziesmas aizņemas cits no cita. “Koncertā dzirdam, palūdzam notis. Dažreiz kāda dziedātāja padzird kādu dziesmu, kas iepatīkas, tad meklējam vārdus, notis,” stāstīja D.Bicāne un piebilda, ka “Mantojums” uzstājas regulāri ne tikai Līgatnes pasākumos, ir arī tradīcija reizi mēnesī doties uz Senioru māju un sniegt nelielu koncertu.
Kristers Briedis Vecpiebalgas “Slātavu” vada otro gadu. Kolektīvā ir 11 dziedātājas. K.Briedis uzsvēra, ka uzaicinājumu uz koncertiem ansamblim ir daudz. “Braucam pie draugiem kaimiņos, Madonas pusē, maijā rīkosim ansambļu sadziedāšanos Vecpiebalgā, ir uzaicinājums uz Lietuvu. Galvenais ir dziedāt un draudzēties,” stāstīja ansambļa vadītājs.
Katrs ansamblis skatē dziedāja trīs dziesmas, vienu no tām bez pavadījuma. “Raiskuma senioru jauktā ansambļa “Laika ritmi” vadītāja Ina Aizgale “Druvai atzina: “Ļoti labs skanējums visiem ansambļiem. Ja dzied no sirds, tad skan.”
Stalbes pagasta sieviešu vokālā ansambļa “Pārgaujas lakstīgalas” vadītāja Elita Tomsone uzsvēra, ka skate bija kā koncerts, kurā katrs kolektīvs piedāvāja daudzveidīgu repertuāru un visiem ansambļiem ir augsts mākslinieciskais līmenis.
Pēc punktu saskaitīšanas žūrija apspriedās, un piecu vokālo ansambļu sniegums saņēma pirmās pakāpes vērtējumu, bet Līgatnes “Mantojums” augstāko pakāpi. Vērtējumu tabulā kolektīvu no kolektīva šķīra punktu desmitdaļas.
Jurģis Cābulis atzina, ka bijis koncertā, ne skatē. “Koriem būtu jāmācās attieksme, ar kādu dziedat,” bilda J.Cābulis. Mārtiņš Klišāns savukārt uzsvēra, ka nebijis, ko vērtēt, tikai pierakstījis, ko noteikti gribētu pateikt. “Par visiem ansambļiem var teikt – spilgti, izjusti, izteiksmīgi, aizrautīgi. Priecē, ka dziedat a capella dziesmas un tās skan. Repertuāra izvēle ļoti plaša, un arī ansambļu vadītāji aranžē dziesmas,” teica M.Klišāns un atzina, ka katram koristam vajadzētu padziedāt ansamblī, jo tajā nevar paslēpties aiz cita dziedātāja, katram jābūt muzikāli izteiksmīgam. Andris Sējāns atgādināja, ka ansambļa priekšnesums ir gan vizuālais izskats, gan intonācijas un dikcija, gan attieksme, ar kādu tiek izstāstīts dziesmas stāsts. “Katram dziedātājam jāiekļaujas kopējā skanējumā. Esmu par improvizāciju, par jaunradi un to sadzirdēju,” sacīja A.Sējāns.
M.Klišāns arī atgādināja, ka ansamblis pagastā ir liela vērtība, tas ir kolektīvs, kas var papildināt katrus svētkus, kultūras notikumus.
Komentāri