No šodienas stacionārs darbojas Cēsu novada paspārnē. Slimnīcas piedāvātos veselības aprūpes pakalpojumus turpinās pirkt Veselības obligātās valsts apdrošināšanas valsts aģentūra. Slimnīcas kolektīvs turpinās palīdzēt visu bijušā Cēsu rajona, tagad astoņu novadu iedzīvotājiem un ir gatavs pieņemt pacientus no kaimiņrajoniem. Vislielākā neziņa ir par to, kāds būs iestādes budžets nākamajam ceturksnim. Skaidrs, ka tas būs mazāks, iespējams, stipri apcirpts – par 20, 30 vai visiem 50 procentiem, stacionāra vadība
neņemas prognozēt (saruna ar Cēsu rajona slimnīcas direktoru Guntaru Knikstu un direktora vietnieci ārstnieciskajā darbā notika pirmdien pēcpusdienā – I.K.).
Tiek gaidīti Ministru kabineta lēmumi un Veselības ministrijas paziņojumi.
Darba plānu raksta pa mēnešiem
“Neatkarīgi no tā, ko šajās dienās lems
Ministru kabinets, domāju, ka mēs paužam labākās prognozes šajā sarunā. Mēs tiešām nezinām, par cik lieliem budžeta grozījumiem ir runa. Veselības ministrija šos plānus neizpauž. Iespējams, jau pēc 1. jūlija
būs jāpieņem smagi lēmumi,” sacīja slimnīcas direktors Guntars Kniksts un piebilda, ka ļoti sarežģīti iestādes darbu bijis organizēt jau kopš gada sākuma. Ierasti veselības aprūpes iestādes zinājušas valsts finansējuma daļu darbam gada garumā, tagad darbs jāplāno trim mēnešiem, nākas pieļaut valsts apmaksāto pakalpojumu jeb kvotas pārstrādi, katru mēnesi jāpieņem jauni lēmumi par ekonomiju.
“Ja izdodas vēl kaut ko ietaupīt uz saimnieciskajām lietām, tad labi. Apgriežam naudu katram sīkumam. Pagaidām neķeramies klāt algām, tas ir visjūtīgākais jautājums,” vērtēja G. Kniksts.
Mediķi pārdzīvo morāles devalvēšanu
Jāatgādina, ka iepriekšējais veselības ministrs Ivars
Eglītis, premjeram iesniedzot demisijas rakstu, tajā norādīja, ka nevar uzņemties atbildību par veselības aprūpes nozari situācijā, kad, pēkšņi un būtiski samazinot budžetu, valsts vairs nespēs nodrošināt medicīnas pakalpojumu pieejamību lielai daļai Latvijas iedzīvotāju.
Pacientu skaits būtiski nemazinās, bet cilvēki ārstējas daudz īsāku laiku, diemžēl stacionārā nonāk daudz smagākā stāvoklī nekā agrāk. Ir gados veci cilvēki, kuriem būtu nepieciešama daudz ilgāka terapija, bet viņi atsakās. Pusveseli pacienti prasās ārā no slimnīcas, jo nespēj samaksāt.
Iekļaujas reformu virpulī
Jaunā veselības ministre Baiba Rozentāle jau paspējusi paust viedokli, ka sistēmā ir svarīgi ātrā tempā pieņemt jauno masterplānu, ievērojot kompromisus. Pagaidām neoficiālas ir ziņas, ka jaunajā struktūrplānā būs ierakstīts: 59 slimnīcu vietā valstī jāsaglabā vien 19. Par šo lēmumu tieša satraukuma Cēsu rajona slimnīcai nav, jo ārstniecības iestāde ierakstīta struktūrplānā kā lokālā daudzprofilu slimnīca, kura nodrošinās veselības aprūpes pakalpojumus visu diennakti. Taču šis iespējamais lēmums varētu nozīmēt, ka darbu pārtrauc slimnīcas Limbažos, Smiltenē, Alūksnē.
(Visu rakstu lasiet laikrakstā “Druva”)
Ilze Kalniņa, “Druva”
Komentāri