Ceturtdiena, 18. jūlijs
Vārda dienas: Aleksis, Aleksejs, Alekss

Nevairās no strīdīgām problēmām

Druva
23:00
12.04.2007
5

Desmit gadus Jaunpiebalgas iedzīvotājus informē pašvaldības izdevums “Avīze Piebaldzēniem”. Pirmo reizi tas iznāca 1997.gada aprīlī, turpmāk katru mēnesi sniedzot ziņas par pagasta padomes lēmumiem, citiem normatīvajiem aktiem, jaunumiem pašvaldības piedāvātajos pakalpojumos. Avīzīte, kā to mīļi sauc pagasta ļaudis, pārsniedz informatīvā biļetena ietvarus, stāstot gan par kultūras dzīvi un tradīcijām, uzņēmējdarbību, interesantiem notikumiem, ievērojamiem novadniekiem, jaunpiebaldzēnu likteņiem laikmetu griežos.

Desmit gadus izdevumu veido divas vietējās vidusskolas pedagoģes – Zane Althabere un Vēsma Johansone, veiksmīgi sadalot pienākumus. Z.Althabere gādā par redakcijas sleju un pašvaldības informāciju, būdama latviešu valodas skolotāja, rūpējas par pareizrakstību un stilu. V.Johansones pārziņā ir dzīves stāsti, novadpētniecības materiāli, tehniskais darbs un sazināšanās ar Madonas tipogrāfiju. Taču liela daļa izdevuma tiek veidota kopīgi – idejas, jaunas rubrikas, jaunas tēmas.

Izdevuma pamatfunkcija – pašvaldības aktualitātes, ne tikai informējot par pagasta padomes lēmumiem, bet arī regulāri skaidrojot iedzīvotājiem sasāpējušas problēmas. Jau vairākus gadus jaunpiebaldzēniem dota iespēja uzdot jautājumus par pašvaldības darbu, pašiem paliekot anonīmiem. Divās vietās pagastā novietotas pasta kastītes, kurās ikviens interesents var iemest lapiņu ar lūgumu, ko noskaidrot, paskaidrot vai palīdzēt.

– Parasti atbildes sniedz pagasta padomes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs. Viņš neizvairās arī no pašiem nepatīkamākajiem jautājumiem. Aizvien vairāk cilvēku izmanto šo iespēju uzdot jautājumus. Domāju, ka šī kārtība ir lietderīga gan iedzīvotājiem, gan arī pašvaldības darbiniekiem. Tā tiek novērsti pārpratumi, neskaidrības, – saka Z.Althabere.

“Avīze Piebaldzēniem” apguvusi prasmi veiksmīgi sabalansēt daudzpusīgu informāciju. Tajā atrodamas ziņas par vietējo skolu dzīvi, projektiem, kuros iesaistās mācību iestādes, pedagogu un audzēkņu sasniegumiem. Mūzikas un mākslas skolas darbība, daudzpusīgā pašdarbība pagastā, kultūras un atpūtas pasākumi, sporta dzīve, draudzes aktivitātes – tā ir tikai niecīga daļa no tā, par ko stāsta izdevums. Iespēju publicēt nozares aktualitātes izmanto vietējā mežniecība, ik mēnesi par jaunumiem maksājumos, veterinārajās prasībās un citām novitātēm var uzzināt lauksaimnieki.

Īpašais “Avīzes Piebaldzēniem” piedāvājums ir raksti par ievērojamām personībām, kas dzimušas vai dzīvojušas novadā. Taču tikpat interesanti un aizraujoši ir tikai pagastā zināmu cilvēku dzīves stāsti.

– Gadu gaitā sakrājies daudz materiāla. Rakstos avīzei jau var izmantot tikai daļu no dzirdētā. Glabājas vērtīgi ieraksti kasetēs un video lentēs ar aizraujošiem, traģiskiem dzīvesstāstiem, dziļām, dramatiskos notikumos gūtām atziņām. Domāju, ka atradīsies, kā tos izmantot, – vērtē V.Johansone.

Lasot “Avīzi Piebaldzēniem”, pagasta iedzīvotāji var uzzināt visdažādākos sadzīviskos jaunumus par to, kas notiek pagastā. Arī to, kura ģimene kļuvusi kuplāka un kas nācis pasaulē – puisēns vai meitenīte. Lasāmas arī skumjās ziņas par aizgājējiem.

Vai desmit gados izdevuma veidošana nav kļuvusi par rutīnu? Vai nepietrūkst ideju?

-Vienmēr cenšamies atrast iespējas kaut ko mainīt, atsvaidzināt. Šogad sākām rubriku “Numura foto”, tajā parādot kaut ko jaunu, kas iepriekšējā laika posmā noticis pagastā. Februāra numurā ievietojām attēlu, kurā redzama augsta sniega būve. Daži zēni pēdējos gados iesākuši tādu celt. Domājām, ka šis fakts jāparāda visiem pagasta iedzīvotājiem un jāsaglabā vēsturei, – stāsta V.Johansone.

Piesaistīt izdevumam gados jaunus lasītājus, skolēnus, tas ir viens no izaicinājumiem. Uzsākta rubrika “Vārds jauniešiem”, kur ievieto jauniešu un pusaudžu rakstīto, cenšoties iesaistīt arī tos gados jaunos jaunpiebaldzēnus, kas pagastā patlaban nedzīvo, bet mācās vai strādā citur.

– Tas ir interesanti – meklēt tēmas, jaunus risinājumus. Domājam pašas, izmantojam lielajā presē gūtas ierosmes. Taču, ja rastos kāds cits, kurš vēlētos veidot avīzīti, mēs neļaunotos. Tomēr ideju pietiek. Galvenā problēma ir laika trūkums, – saka Z.Althabere.

Izdevums “Avīze Piebaldzēniem” ir gaidīts ik pagasta mājā. Daudzi saka – izlasot visu – no pirmās līdz pēdējai lapai. Tādēļ atbildība pret lasītājiem ir īpaši liela, jo vairāk tādēļ, ka gandrīz visi ir arī personīgi pazīstami.

– Taču rakstot tas netraucē. Ja jāpasaka kaut kas nepatīkams, pasakām. Taču reizēm gadās tā, ka kāds cilvēks uz sevi attiecinājis to, ko nemaz neesam viņam mērķējuši. Nu, ja tā, ko gan varam līdzēt, – nosaka V.Johansone. – Dažreiz pagasta pašvaldība piebremzē mūsu avīzītē paredzēto apjomu, jo esam tā „ieskrējušās”, ka dzīvojam pāri plānotajiem līdzekļiem…Bet saprotam arī to, ka daudziem jaunpiebaldzēniem tā ir vienīgā pieejamā informācija.

Pagasta padomes priekšsēdētājs L.Šāvējs vērtē, ka “Avīze Piebaldzēniem” veic informatīvo funkciju, ziņojot iedzīvotājiem par pašvaldības lēmumiem un tās darbību, kā arī veiksmīgi īsteno atgriezenisko saiti ar pagasta ļaudīm. Izdevums ir kļuvis par palīgu iedzīvotājiem, reizē piedāvājot izzinošu un interesantu lasāmvielu.

– Avīzes veidošanai varam atvēlēt tik līdzekļu, cik varam. Iespējas ir ierobežotas. Zane un Vēsma izdara daudz vairāk, nekā varam samaksāt. Taču, protams, ir vēl neapgūtas tēmas. Vajadzētu vairāk izglītot iedzīvotāju par pašvaldības pienākumiem un iespējām, izskaidrot likumā paredzētās funkcijas, stāstīt, kā tās izpaužas. Patlaban aktuāla ir administratīvi teritoriālā reforma, vajadzētu skaidrot, kādēļ tā nepieciešama, kādas pārmaiņas tā nesīs, apgāzt mītus. Taču tas ir tik liels apjoms, ka kādam cilvēkam vajadzētu strādāt pilnu darba slodzi. Patlaban tas nav iespējams, – atzīst L.Šāvējs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
4

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Pārstāvēt savu pagastu Kanādā

00:00
17.07.2024
81

Kanādā, Toronto, aizvadīti 16. Dziesmu un deju svētki. Tie tagad ir atmiņas, emocijas, prieks par kopābūšanu, satiktiem un iepazītiem cilvēkiem. Zaubes jauktā kora dziedātājiem neaizmirstams notikums, kuram veltīts daudz laika un enerģijas, lai kļūtu par Dziesmu svētku dalībniekiem. Pēc 2023.gada XXVII Vispārējajiem latviešu dziesmu un XVII Deju svētkiem zaubēnietis    Arnis Zvaigzne korim ierosināja braukt uz […]

Ar mākslu pret vardarbību

05:14
16.07.2024
13

Cēsīs, Raunas ielas 8 iekšpagalmā, garāmgājēji nevar nepamanīt sienas gleznojumu. Tajā sieviete, kurai uzglūn čūska, bet kāda roka uzbrucēju satver. Kā stāsta biedrības “Latvian Association for Youth Activists”  vadītāja Marija Groza, gleznojums simbolizē  solidaritāti un atbalstu pret vardarbībā cietušajāmsievietēm. Darba autore ir lietuviešu māksliniece Egle Narbutaite. “Vēlējos ilustrēt spēcīgu sievieti, kura spēj stāties pretī briesmām un […]

Ūdenslīdēju mācībās atgādina par drošību pie ūdens

00:00
16.07.2024
97

Šī gada peldēšanās sezonā no ūdenstilpēm izcelti jau 27 bojāgājušie, 2024. gadā līdz šim – 52 cilvēki. Peldsezonā pēdējos trīs gados Valts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) no ūdens izceļ vidēji 50 bojāgājušos. Lai spētu pēc iespējas operatīvāk sniegt palīdzību slīkstošajam vai arī atrast noslīkušo, ūdenslīdēji reizi mēnesī rīko mācības praktisko iemaņu nostiprināšanai. Šonedēļ tās […]

Seminārs "Dīķis kā mazdārziņš"

17:36
15.07.2024
18

SIA “Latvijas Lauku Konsultāciju un Izglītības Cents” zivsaimniecības nodaļa) organizē izglītojošu semināru Cēsīs “Dīķis kā mazdārziņš – ierīkošana un uzturēšana” Norises datums 18.07.2024Ruckas muiža, Piebalgas iela 19, Cēsis, Cēsu novads, LV-4101Laiks: 10.00 -15.00 Dalībniekiem būs iespējas iegūt zināšanas par zivju audzēšanu, zivju barošanu, par ūdens kvalitātes parametriem, kā izveidot tehniski pareizu zivju dīķi, kā arī […]

Vērtē Ungura veselību

00:00
15.07.2024
51

Ungura, Juvera, Ilzes, Nedža, Tauna un Niniera ezeros šovasar tiek veikta zinātniskā zveja un hidrobioloģiskā izpēte. Pētnieki kontrolzvejā novērtē zivju resursus, ņem ūdens paraugus, lai noteiktu ezera ekoloģisko stāvokli un zivju barības bāzi. Pie Ungura ikvienam bija iespēja parunāties ar pētniekiem, uzklausīt viņu secinājumus. “Ungurs ir viens no Latvijas priecīgākajiem ezeriem. Zivju sabiedrība ir veselīga, […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
22
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
19
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
13
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
19
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
26
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi