
Vismaz septiņi Cēsu novada iedzīvotāji ar smagiem funkcionāliem traucējumiem varēs darba dienas pavadīt ārpus mājas, atrodot sev interesantas nodarbes invalīdu habilitācijas- dienas centrā.
Vairāku jauniešu ar īpašām vajadzībām tuvinieki, dienu, kad Cēsīs durvis vēra invalīdu habilitācijas- dienas centrs, nosauca par svētku laiku, domājot par savu bērnu vajadzībām.
“Nākamajā gadā Armīns šurp nāks un pavadīs visu dienu.
Domāju, ka viņam patiks, jo blakus būs arī vienaudži.- sabiedrība, nodarbības.
Man jāiet darbā. Ja nebūtu šādas iespējas, tad viņam visa diena jādzīvo vienam dzīvoklī,” sacīja Armīna mamma Ingrīda Kokinberga
un piebilda, ka Armīns būs arī viens no tiem bērniem invalīdiem, kas centra pakalpojumus izmantos arī skolēnu brīvlaikos. “Man trūkst vārdu, jo tas tiešām ir reāls atbalsts. Pašlaik meitiņa mācās Raiskuma internātskolā, bet pa vasarām būs iespēja pabūt šeit. Citādi māsa pieskata, pati eju darbā. Bet māsai jau arī vajag savu dzīvi, laiku. Vistrakākais, ka vecākiem nav iespējas izrauties. Ceru, ka šī centra darbu vēl paplašinās un pienāks laiks, kad mammas kaut uz divām, trim dienām varēs atstāt bērniņus kāda uzraudzībā. Ļoti gribas laiku sev. Kaut pāris dienu Gaujmalā vai pie jūras,” sacīja Beatrises mamma Guntra Jumare.
Deviņpadsmit gadus vecā Signe Ivanova mācās Spāres speciālajā internātskolā. Dzīvo kopā ar mammu, vecvecākiem, kas palīdzējuši Signei izaugt.
“Ja bērnam jāpaliek vienam pašam mājās, tas būtu šausmīgi. Mums kā vecvecākiem bija iespējas Signei palīdzēt. Taču, ja viņa tagad regulāri neietu sabiedrībā, nebūtu interešu, nodarbību, tad attīstībā regresētu,” uzsvēra vecmāmiņa Māra Bērziņa. Tieši ar šiem vārdiem centra izveides nepieciešamību pamatoja arī Cēsu novada pašvaldības aģentūras “Sociālais dienests” direktore Iveta Sietiņsone.
“Viss noticis īstajā laikā. To, ka pēctecība cilvēku ar īpašām vajadzībām aprūpē nepieciešama, apzinājāmies jau pirms trim gadiem. Uzrakstījām projektu, saņēmām Eiropas Sociālā fonda finansējumu, projekts divus gadus būs darbībā. Pakalpojumus attīstīsim, un, ceru, arī pēc diviem gadiem pašvaldība radīs iespēju šo centru saglabāt,” sacīja Iveta Sietiņsone un paskaidroja, ka centru, kas darbosies Bērzaines ielā, lielākoties apmeklēs jaunieši, kas šajā
vai dažus gadus iepriekš beiguši mācības speciālajās skolās, bet, sadarbojoties ar Cēsu Invalīdu biedrību, ir iecerēts, ka līdzīgi pakalpojumi, kādus saņems jaunieši, būs pieejami arī gados vecākiem cilvēkiem, kuriem ir smagi funkcionāli traucējumi. Skolēnu brīvlaikos centra durvis būs atvērtas arī bērniem invalīdiem.
Centrā ar klientiem strādās profesionāla darbinieku komanda- sociālais aprūpētājs, rehabilitētājs, fizioterapeits, psihologs.
“Katram klientam būs sava pakalpojumu programma. Vērtēsim, kas visvairāk nepieciešams. Būs nodarbības- zīmēšana, līmēšana, ēst gatavošana,” sacīja centra vadītāja Ērika Verle. Gandarījumu par iespēju palīdzēt pieaugušajiem cilvēkiem ar nopietnu invaliditāti pauda arī novada sociālā dienesta atbalsta nodaļas darbam ar pieaugušajiem vadītāja Laine Zālīte.
Projekta kopējās izmaksas ir gandrīz 73 tūkstoši latu, un to Cēsu sociālais dienests, sadarbojoties ar Valsts nodarbinātības aģentūru, realizē, izmantojot Eiropas sociālā fonda finansējumu.
Ilze Kalniņa
Komentāri