Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Ne lētāk, bet izdevīgāk

Druva
23:00
15.05.2007
3

Mežu īpašnieki un citi interesenti sestdien varēja iepazīties ar Skujenes pagasta saimniecības “Kalna Gavieši” saimnieka Ziedoņa Vilciņa pieredzi meža apsaimniekošanā. Z.Vilciņš jau vairākus gadus strādā ar izlases cirtes metodi un atzīst to par videi draudzīgāko, kā arī ekonomiski izdevīgāko.

“Kalna Gravieši” ir viena no Pasaules Dabas fonda demonstrāciju teritorijām, fonds arī organizēja atvērto durvju dienu pasākumu, lai skaidrotu un arī praksē rādītu, kas ir izlases cirtes.

Pasaules Dabas fonda meža programmas vadītājs Jānis Rozītis skaidro, ka izlases cirtes ir pakāpeniska un regulāra meža apsaimniekošana tādā veidā un apjomā, kas neizjauc meža iekšējo līdzsvaru, vienā reizē nocērtot tikai daļu no koksnes krājas ikgadējā pieauguma. J.Rozītis norāda, ka tādējādi tiek saglabāta meža mikrovide: “Mēs neskatāmies tikai uz dabas aizsardzību, bet izlases cirti uzskatām arī par alternatīvu mežsaimniecības veidu, ar ko meža īpašnieks var pelnīt naudu, tai pašā laikā nenocērtot visu mežu. Pastāv dogmatisks viedoklis, ka mežsaimniecībā vienīgā iespēja ir nocirst mežu tāpat kā nopļaut rudzu lauku, un tad no jauna stādīt kociņus. Izmantojot izlases cirtes metodi, meža īpašnieks cērt tik, cik pieaug kādā konkrētā laika periodā, bet necērt vairāk, kā mežs spēj atražot. Tas nozīmē, ka nepārtraukti ir veci, vecāki, jaunāki, arī vidēja vecuma koki. Mežsaimnieks tad var skatīties, kādas ir cenas tirgū, kas ir pieprasītāks.

Būtiski, ka, šādi saimniekojot, saglabājas īpašuma vērtība. Pašlaik bankas īpaši negrib mežu ņemt par ķīlu, jo pastāv dažādi riski – ugunsgrēki, vētras, mizgrauži, turklāt ir grūti izsekot īpašuma vērtībai. Ar šo metodi meža vērtība nemainās.”

Z.Vilciņš atzīst, ka gan intuīcija un pieredze, gan loģika saka priekšā, ka izlases cirte ir izdevīgāka. Saimnieks to pamato: “Veicot izlases cirtes, saglabājam mežu. Augšana netiek pārtraukta, jo izzāģējam tikai tos kokus, kas izauguši līdz konkrētam diametram.”

Speciālisti skaidro, ka, ja izlases cirti veic pareizi, vējgāzes un vējlauzes rada tikai nelielas problēmas, jo nocirsts tiek neliels koksnes apjoms, līdz ar to meža mikrovide mainās minimāli. Taču pat mazākā kļūda var radīt sarežģījumus.

Tomēr izlases cirte, salīdzinājumā ar kailcirtēm, ir laika un finanšu ietilpīgāka metode. Z.Vilciņš atzīst: “Ir jābūt motivācijai un pārliecībai, ka izmantot izlases cirtes ir labāk un pareizāk. Strādājot ar šo metodi, daudz nopietnāk ir jāiepazīst mežs. Uzskatu, ka tāpat kā agronomam regulāri jāstaigā pa laukiem, arī mežsaimniekam uz mežu jāiet regulāri, jāskatās, jāmēra koki, jāplāno, kurus cirst, kurus atstāt.

Mežizstrādes izmaksas ir lielākas, jo ir nepieciešama speciāla tehnika, taču to kompensē daudzās priekšrocības. Pati galvenā ir ekonomiskā, jo, veicot izlases cirtes, ir garantēts, ka ienākumi būs katru gadu,” apgalvo Z.Vilciņš. Tai pašā laikā Z.Vilciņš atzīst, ka izlases cirtes veidot daudz grūtāk ir tiem meža saimniekiem, kuriem nepieciešami tūlītēji ienākumi, piemēram, lai nomaksātu kredītus.

Saimnieks atzīst, ka pieaugušus, resnus un smagus kokus ar neliela izmēra tehniku nav iespējams nozāģēt un izvest no meža, tai pašā laikā ar lielu tehniku ir sarežģīti iebraukt cirtē. Tādēļ daudz darbu jāpaveic ar rokām: „Bez cilvēka līdzdalības izlases cirtē strādāt nav iespējams.”

Izlases cirtes īpaši populāras ir Lielbritānijā, kur, pateicoties latviešu izcelsmes mežkopim, pierādīts, ka šāds saimniekošanas veids ir ekonomiski izdevīgāks par kailcirtēm. J.Rozītis pat skaidro, ka Velsas valdība ir noteikusi, ka tuvāko 50 gadu laikā 50 procentos mežu jāveido izlases cirtes. Interese par to ir arī Īrijai un Anglijai. Lai iegūtu secinājumus par izdevīgumu, “Kalna Gaviešos” jau otro gadu strādā zinātnieki, tomēr saimnieks stāsta, ka rezultāti būs tikai pēc četriem gadiem.

J.Rozītis atzīst, ka Latvijā ir pietiekami liberāla politika, lai mežsaimnieki varētu izvēlēties pieņemamāko saimniekošanas metodi, tomēr norāda, ka valdība varētu vairāk uzmanību pievērst tam, lai mežsaimnieki strādātu ar videi draudzīgām metodēm. To iespējams panākt, informējot cilvēkus un stāstot par mežizstrādes metodēm: „Valdība varētu mežsaimniekus atbalstīt ar subsīdijām un kompensācijām, turklāt, protams, valdībai ir arī likumdošanas funkcija. Viena no iespējām ir noteikt normu, ka valstij piederošajos mežos ir jāstrādā, izmantojot izlases cirtes metodi. Šobrīd valdība vismaz ir apņēmusies izstrādāt metodiku, kā strādāt mežos, kas ir dabas aizsargājamajās teritorijās.” Eksperts arī norāda, ka mežkopības tradīcijas mainīsies tikai tad, kad mainīsies sabiedrības attieksme.

Demonstrējuma teritorijas ir arī Liepājas rajona Rucavas pagasta “Bajāros”, Valkas rajona Launkalnes pagasta “Lejas Kleperos”, Limbažu rajona Salacgrīvas lauku teritorijā “Kraukļi”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
38

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi