Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Nākotnē celtnieku un pavāru netrūks

Druva
00:00
08.11.2006
1

Septembrī, sanākot kopā nodarbinātības valsts aģentūras Cēsu filiālei, vietējiem uzņēmējiem un izglītības pārvaldes speciālistiem, tika spriests, ko varētu darīt nodarbinātības problēmu risināšanā rajonā. Kā “Druvai” pastāstīja Cēsu rajona padomes sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Velvele, sarunā izkristalizējās, ka patlaban svarīgi strādāt ar esošajiem bezdarbniekiem, kā arī ar jauniešiem, kuri perspektīvā ir nākamie darba veicēji. Lai noskaidrotu jauniešu intereses, nolēmām aptaujāt rajona skolu audzēkņus. Pateicoties izglītības pārvaldei, visām rajona skolām izsūtījām anketas, kurās uz jautājumiem atbildēja 9. līdz 12. klašu skolēni – tie, kuri vistuvākā nākotnē saistīti ar karjeras izvēli. Kopējie rādītāji liecina, ka 9. un 12. klašu skolēnu intereses būtiski neatšķiras. Nav tā, ka pamatskolas beidzēji vairāk teiktu, ka nezina vai nav domājuši par nākotnes profesiju. Tas nozīmē, ka bērni jau savlaicīgi domā par tālāko izglītību.

No 15 rajona skolām jeb 27 klasēm atbildes snieguši 618 skolēni no 9. līdz 12. klasei. Atsaucību izrādīja Nītaures, Vecpiebalgas, Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Stalbes un Raunas vidusskola, Liepas, Taurenes, Raiskuma, Drustu, Rozulas un Cēsu pilsētas pamatskola, kā arī DA Cēsu valsts ģimnāzija, Drabešu internātpamatskola un Cēsu sanatorijas meža skola.

Apkopot rezultātus talkā nāca tirdzniecības un rūpniecības kameras Cēsu filiāles darbinieki. “Secinājām, ka vairāk nekā 500 skolēni ir domājuši par nākotnes profesiju, bet nepilns simts vēl ne-zina vai par to domājuši nav. No aptaujātajiem skolēniem 277 vēlas iegūt profesionālo izglītību, 335 akadēmisko, bet 6 mācības neturpinās.

Ja ar uzņēmējiem spriedām, ko darīt, ka trūkst celtnieku, pavāru, bārmeņu, tad skatoties skolēnu anketās, secinājām, ka nākamo paaudzi šajās profesijās jau audzinām, jo desmit vietu gradācijā šīs profesijas ieņem pirmo vai otro vietu,” vērtē Jana Velvele.

Aptaujas rezultāti liecina, ka medijiem ir ārkārtīgi liela ietekme uz jauniešu interesēm un nākotnes izvēles profesijām. Dizaineri, kuri pārveido mājokļus, kosmetologi, kuri pārvērš cilvēku izskatu…Tas pierāda, ka jaunieši redz un klausās. Tā veidojas viņu intereses. “Bet no anketu rezultātiem redzam arī satraucošas lietas, jo tādas profesijas, kas nodrošina cilvēka pamatvajadzības, piemēram, skolotājs, ārsts, tabulā atrodas ļoti zemu. Tas nozīmē, ka būtu labi valsts mērogā celt prestižu tieši šīm profesijām. Arī te ir jūtama mediju ietekme, jo visu laiku tiek runāts, ka skolotājiem un mediķiem ir mazas algas, viņi piketē. Savukārt policisti mūsu tabulā neparādās vispār.

Taču esam priecīgi, redzot, ka bērniem intereses neaprobežojas tikai ar to informāciju, ko dod sabiedrība. Parādās arī individuālās intereses. Ir skolēni, kuri grib kļūt gan žurnālisti, aktieri, režisori, gan miesassargi un pat rotkaļi.

Jautājumā, kas ietekmē profesijas izvēli, pirmkārt, skan atbilde – labi apmaksāts un interesants darbs, otrkārt – labi darba apstākļi, treškārt – profesijas prestižs.

Tika jautāts, vai nākotnes profesiju iesaka vecāki vai skolotāji. Anketās šo atbilžu gandrīz nebija. Patīkami, ka Drabešu internātpamatskolā un Cēsu sanatorijas meža skolā atzīmēti šie abi varianti. Tas varētu būt arī rosinājums vecākiem pievērst uzmanību tam, par ko bērns interesējas, ko vēlas. Bez tam būtu jākliedē viedoklis par superīgo vai supernegatīvo profesiju.

Uz jautājumu, vai skolēni ir interesējušies par savu nākotnes profesiju, 453 skolēni atbildējuši, ka ir interesējušies, aptuveni tāds pats skaits atzīst, ka viņiem ir informācija, kur sev interesējošo profesiju var apgūt.

Anketas pēdējais jautājums kliedē bažas, ka jaunieši pēc izglītības iegūšanas varētu doties uz ārzemēm. No 618 anketētajiem tikai 69 vēlētos strādāt ārzemēs. Taču 235 vēlētos strādāt tepat Cēsīs vai rajonā, bet 276 – Rīgā vai citviet Latvijā.

Ko darīsim ar iegūtajiem aptauju rezultātiem? Plānojam anketas rezultātus prezentēt NVA konsultatīvajai padomei, kurā darbojas rajona un pilsētas pašvaldību, izglītības iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji, kā arī uzņēmēji. Uzklausīsim visus priekšlikumus un nolemsim, kādi būs turpmākās rīcības plāni, balstoties uz anketu rezultātiem. Runāsim ar jauniešu domi un turpināsim darboties pie iesāktās problēmas apzināšanas un risināšanas. Bez tam esam plānojuši katru gadu septembrī šādi anketēt skolēnus, lai redzētu tendences un kopējās sabiedrības intereses un maiņas.

Lūk, skolēnu izraudzītās nākotnes profesijas: 1. vieta – celtnieki, automehāniķi, galdnieki, psihologi. 2. vieta – pavāri, dizaineri, juristi, IT speciālisti. 3. vieta – frizieri, manikīra speciālisti, kosmetologi, bārmeņi, sekretāri, biznesmeņi, inženieri. 4. vieta – arhitekti, militāristi, žurnālisti, sportisti. 5. vieta – ārsti, skolotāji, politiķi. 6. vieta – pārdevēji, šoferi, viesnīcu serviss. 7. vieta – elektriķi, grāmatveži. 8. vieta – mūziķi, tulki, gidi. 9. vieta – miesassargi, baņķieri, ģeogrāfi, biologi, aukles. 10. vieta – mākleri, režisori, farmaceiti, rotkaļi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi