Nav tālu tas laiks, kad gandrīz visi vecāki pat bez ieskatīšanās
dienasgrāmatā un sekmju lapā vakarā zinās, kā bērnam dienā skolā veicies. To nodrošinās mūsdienu modernās tehnoloģijas (mobilais telefons un internets) un elektroniskā skolvadības sistēma: e-klase. Bet kamēr šīs grandiozās pārmaiņas briest – nopelnītās atzīmes stundā atzīmēt e-žurnālā skolotāja datorā, pilnībā atsakoties no pierakstiem uz papīra, no atzīmju un piezīmju rakstīšanas dienasgrāmatā, vecākā paaudze neticībā groza galvu. Skola bez dienasgrāmatām – vai tas vispār iespējams? Visas ģimenes varbūt vēl ilgi nebūs tik modernas – ar internetu mājās. Vai tikai vecāki kaut ko nepalaidīs garām no bērna skolas gaitām?
Pedagogi, kuru skolas jau iesaistījušās e-klases sistēmas veidošanā, pārliecinājušies par tās priekšrocībām. Ar e-klases starpniecību vecāki darbdienu vakaros īsziņas veidā saņem informāciju par bērnu gaitām skolā (atzīmes, kavējumi, dažādi skolas ziņojumi). Klases žurnāla elektroniskā versija skolotājus lielā mērā atbrīvo no atskaišu, izrakstu un vērtējumu salīdzinājuma veidošanas, jo to
veic sistēma. ”Daudz mazāk papīru darba – vai tas skolotājam nav lielisks ieguvums?” moderno sistēmu vērtē Cēsu 1. pamatskolas direktore Anna Būre. Pedagogiem atliek tikai nospiest pāris taustiņus, lai uz datora ekrāna parādītos katra bērna, katras klases, katra priekšmeta sekmju pārskats. Vēl pāris taustiņi, un aprēķinātas vidējās atzīmes, saskaitīti kavējumi, izdrukāšanai sagatavotas sekmju lapas vai liecības. To visu nodrošina sistēma, ko izstrādājis DEAC (Digitālās ekonomikas attīstības centrs). Skolai atliek vien to abonēt un skolotājiem apgūt darbības ar datoru.
”Sākumā man šķita – kolēģi man nepiedos, ka e-klases ieviešanas dēļ jāapgūst daudz kas jauns datora lietošanā. Grūti mācībās sākumā gāja tiem skolotājiem, kas ar datoru vispār vēl bija uz jūs. Tagad, kad sistēma ir apgūta un pilnībā darbojas, kad skolotāji redz, cik daudz priekšrocību tā dod, man kolēģi nepiedotu, ja gadījumā vajadzētu atgriezties pie vecās sistēmas,” šādi progresīvo metožu ienākšanu skolā pirms gada komentēja Stalbes vidusskolas direktores vietnieks informātikas jautājumos Auseklis Ķibilds. Šī vidusskola ir viena no līderēm Cēsu rajonā e-klases sistēmas ieviešanā un jau ir pilnībā atteikusies no papīra žurnāliem. Daudzi vecāki abonē īsziņu saņemšanu, bet tikpat daudzi par bērna atzīmēm uzzina no sekmju lapām, kuras regulāri tiek izdrukātas, lai bērns tās aiznestu mājās.
”Sākumā pati pret šo sistēmu biju skeptiski noskaņota. Man šķita, ka to uzspiež, bet lielas jēgas nebūs,” par savu alošanos tagad pasmaida Antra Avena, Cēsu 1. pamatskolas direktores vietniece informātikas jautājumos. ”Sistēmu esam izmēģinājuši tikai pusgadu, un jau saņemam labas atsauksmes no vecākiem. Dažas ģimenes ir pat sajūsmā, nemaz nerunājot par klašu audzinātājiem, kuru enerģija tiek ietaupīta. Cik laika vien nebija jāpatērē, klases 30 bērniem ar roku sarakstot sekmju lapas, aprēķinot vidējās atzīmes, veidojot sekmju analīzes. Arī klases kontroldarbu analīze priekšmetu skolotājiem vairs neprasa ilgu laiku. Ietaupītā pusstunda tiek ģimenei.”
”Esmu no tām mammām, kura bieži šķirsta bērna dienasgrāmatu, tāpēc man tūlīt bija skaidrs, ka varu par īsziņas saņemšanu mēnesī atļauties maksāt līdz diviem latiem, lai regulāri ar mobilā telefona starpniecību uzzinātu, kā bērns mācās un vai vispār mācās,” sacīja Aiva Švirberga. ”Mēdzu ieskatīties arī internetā, kur sīkāk aprakstīts, par ko atzīme vai ieskaite saņemta – par mājas darbu vai kontroldarbu.” Bērna sekmes internetā ir konfidenciālas, un tās ārpus skolas pieejamas tikai vecākiem, atverot ar noteiktu paroli. Īsziņu saņemšana nav obligāta. Tas ir pakalpojums, uz kuru vecāki var pieteikties.
Šobrīd e-klasi izmanto jau gandrīz 400 Latvijas skolas. No Cēsu rajona ar DEAC līgumu noslēgušas deviņas pamatskolas – visas pilsētā un arī daža maza laukos, e-žurnālus jau veido trīs vidusskolas un abas ģimnāzijas.
Skolvadības sistēma e-klase vēl attīstās. Ir ieviesti arī statistiski, analītiski pārskati skolu administrācijai, kur ir iespējams apkopot skolēnu kavējumus. No janvāra e-klases lietotājiem būs pieejama skolēnu dienasgrāmata. Pašreiz tiek veidotas E-klases funkcijas, lai direktors varētu ātri iegūt analītisku un statistiski precīzu informāciju par izglītības līmeni skolā dažādos skatījumos un operatīvi pieņemt lēmumus.
Skolvadības sistēma e-klase darbojas no 2005. gada. Tai akceptu devusi Izglītības un zinātnes ministrija. Jaunas iespējas pavērs e-paraksta ieviešana Latvijā. Tad e-klase sasniegs augstāko attīstības punktu – izglītības sistēmā pilnīgi atteikties no papīra dokumentācijas.
Pagaidām moderno sistēmu Latvijā sākusi apgūt tikai nedaudz vairāk par trešo daļu skolu. Gadās arī kuriozi. Iz dzīves. Jautājums skolas administrācijas pārstāvim: ”Vai jūsu skolā ir e-žurnāls?” Atbilde: ”Nē, mums ir tikai avīze.”
Komentāri