Mobilais tālrunis kļuvis par neatņemamu sastāvdaļu, un visbiežāk ģimenē tas ir katram. Telefoni ik pa laikam tiek mainīti, jo vienmēr jau gribas ko modernāku, labāku. Tad rodas jautājums, kur likt veco. “Latvijas Zaļais punkts” šogad otro reizi rīko akciju, kuras laikā var nodot pārstrādei mobilos telefonus, kurus īpašnieks vairs nevēlas lietot.
“Latvijas zaļā punkta” mārketinga projektu vadītāja Rita Bubina pastāstīja, ka gada pirmajā pusē akcija notikusi sadarbībā ar “Latvijas mobilo telefonu”, tagad piesaistīti jauni sadarbības partneri – “Pērkons un Dēli” un “Topo Centrs”.
“Akcijas mērķis ir izveidot efektīvu sistēmu nolietoto mobilo telefonu savākšanai no iedzīvotājiem. Statistika liecina, ka šo aparātu skaits pieaug ļoti strauji, tie kļūst arvien modernāki, un cilvēki steidz iegādāties arvien jaunākus tālruņus. Vecais visbiežāk tiek atdots lietošanā bērniem, vecākiem vai vienkārši nolikts atvilktnē, sak, varbūt noderēs. Tā teikt, rezerves gadījumam, ja jaunais pēkšņi sabojājas, lai nepaliktu bez sakaru iespējām. Bet visbiežāk gadās, ka tas tālrunis tā arī stāv neizmantots, līdz kādā brīdi tiek izmests atkritumos. Svarīgi saprast, ka mobilos telefonus nedrīkst izmest kopā ar citiem sadzīves atkritumiem, jo tie satur cilvēkam un videi kaitīgas vielas – smagos metālus
un citas. Tāpēc “Latvijas Zaļais punkts” aicina nodot nolietotos mobilos telefonus otrreizējai pārstrādei, tādējādi rīkojoties kā videi draudzīgiem patērētājiem,” stāsta R.Bubina.
Akcijā, kas sākās 19 . un ilgs līdz 30.novembrim, vecos telefonus var nodot 45 tirdzniecības vietās 23 Latvijas pilsētās. Tirdzniecības vietās ir novietoti īpaši spainīši nolietoto mobilo telefonu un to aksesuāru savākšanai. Nododot pārstrādei neizjauktu mobilos tālruņu aparātus un aizpildot akcijas anketu, iedzīvotāji piedalās izlozē, akcijas beigās katrā no tirdzniecības vietām izlozēs vienu dāvanu karti Ls 50 vērtībā. Cēsīs mobilos telefonus pieņem veikalā “Topo centrs”, kas atrodas tirdzniecības centrā “Globuss”. “Druva” veikalā uzzināja, ka pirmajā pusotrā dienā vecos mobilos telefonus nodevuši desmit cēsnieki.
R.Bubina informē, ka akcijas rīkotāji cer sasniegt divus mērķus, pirmkārt, mudināt cilvēkus, lai viņi nevajadzīgos mobilos telefonus nodod pārstrādei, otrkārt, “ar šīs akcijas palīdzību informējam cilvēkus, kur telefonus un to aksesuārus var nodot, lai arī turpmāk viņi zinātu, kā tikt vaļā no nevajadzīgiem tālruņiem. Arī pēc akcijas norādītajās tirdzniecības vietās būs pieejami spainīši, kuros iedzīvotāji varēs izmest nolietotus mobilos telefonus un to aksesuārus” .
No veikaliem nodotos telefonus nosūtīs tālākai pārstrādei uz elektrisko un elektronisko iekārtu pārstrādes rūpnīcu Lietuvā “EMP Recycling”. Tur aparātus sadalīs sastāvdaļās, ko pārstrādās izejvielās, lai varētu ražot jaunus produktus.
“Latvijas zaļais punkts” arī turpmāk cilvēkiem atgādinās, ka nolietotajām elektroprecēm, tostarp mobilajiem tālruņiem, vieta ir nevis sadzīves atkritumos vai kādā grāvmalē, bet speciālajās savākšanas vietās, no kurām tos nogādā pārstrādei.
R.Bubina atzīst, ka jāveic nopietns izglītojošs darbs, lai izmainītu cilvēku ieradumus: “Tas prasa laiku, bet tas nepieciešams, ja gribam saglabāt tīru vidi. Aktīvi strādājam ar skolu jaunatni, rīkojot konkursus, dažādas aktivitātes, jo tieši viņi ir tie, kuriem jārūpējas par vides tīrību, viņi spēj ietekmēt arī savus vecākus.
Gribam uzteikt “ZAAO” aktīvo darbību, jo Vidzemē, kur šis uzņēmums saimnieko, cilvēki zina, ko darīt ar nolietoto sadzīves tehniku. Cenšamies rīkot akcijas visā valstī, lai informētu un stāstītu, kāpēc šīs lietas nepieciešams nodot un kā to labāk izdarīt. Esam pārliecināti, ka cilvēki novērtēs piedāvātās iespējas un pieņems pareizos lēmumus, kur likt nolietoto sadzīves tehniku, elektropreces un nolietotos mobilos telefonus.”
Komentāri