Pirmdiena, 15. jūlijs
Vārda dienas: Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs

Miniatūrizdevumi Cēsīs

Druva
23:00
18.05.2007
4

Cēsu centrālās bibliotēkas direktores vietniece

Cēsu centrālajā bibliotēkā izveidojusies neliela miniatūrgrāmatu un mazizmēra grāmatu kolekcija. Tajā ir 90 nosaukumu izdevumi.

Miniatūrizdevumu standartus nosaka katrā valstī (angliski runājošās zemēs līdz 76,2×76,2 mm, Krievijā – 100×100). Miniatūrgrāmatas bijušas jau antīkajā pasaulē. Sākumā rokrakstā, no 15.gadsimta iespiestā veidā. Latvijā populārākie bijuši apgāda „Zelta ābele” izdevumi. Miniatūrizdevumi ir iecienīti kolekcionēšanas priekšmeti.

Latvijā kolekcionēšana plašāk izvērsās 70.-80.gados, kad Grāmatu draugu biedrībā darbojās kolekcionāru sekcija. Cēsīs tā dibināta 1982. gada martā. Miniatūrizdevumu kolekcionāre Velta Riekstiņa pastāstīja, ka Latvijā kolekcionē izdevumus, kuru titullapas augstums nepārsniedz 100 milimetrus, platumam un biezumam nav nozīmes.

No 58 miniatūrgrāmatām 37 izdotas Rīgā, 11 – trimdas latviešu izdevniecībās, astoņas – Maskavā, pa vienai Elistā (Kalmikijā) un Ņujorkā. 40.gados izdotas 12, 70.gados – viena, 80.gados – 34, 90.gados – 11 grāmatas. Bibliotēka nevar atļauties kolekciju papildināt, tāpēc jaunāko izdevumu nav. Miniatūrgrāmatas saņēmām gados, kad bibliotēku fondus komplektēja centralizēti, daļa suvenīrizdevumu bija paredzēta arī bibliotēkām, pārējās ir dāvinātas. Latviešu valodā ir 30, krievu – 15, angļu – viena, paralēli latviešu / krievu – astoņas, krievu / kalmiku – viena, latviešu / krievu / angļu – trīs grāmatas.

Vismazākā mūsu kolekcijā ir 1981. gadā Maskavā izdotā grāmata „God oļimpijskij ’80” (56×45, 510 lpp.), tai seko „Ordena i medaļi SSSR” (62×51). Abi izdevumi ir ilustrēti, sniedz bagātīgu informāciju. Kolekcijā nonākusi Ņujorkā izdotā bērnu grāmatiņa „The Fuzzy Duckling” (68×54). Kolekcijā vismazākais Latvijā izdotais ir „Liesmas” divvalodu izdevums – M.Šolohova stāsts „Cilvēka liktenis” (58×71).

Latvijā miniatūrizdevumus izdeva latviešu un krievu valodā. Dažas grāmatas ir tā laika nodeva, K.Marksa, V.I.Ļeņina un citi darbi ar līdzīgu saturu. Miniatūrgrāmatas ir arī poligrāfiski skaisti izdevumi. Piemēram, K.Fridrihsona un I.Ziedoņa „Pasāžas”, kurā mākslinieka flomāstera zīmējuma tehnikā radītos darbus papildina dzejnieka teksts, „Ijaba grāmata” no E.Glika tulkotās „Bībeles 1689”, V.Artava „Fifty-fifty”, I.Ziedoņa „Vidivvārpā”, enciklopēdija „Rīga”. Tīkams ir 1984. gadā izdotais tautasdziesmām veltītais trīs grāmatiņu komplekts: K.Barons „Par dziesmām un dziedāšanu”, J.Peters „Trīs dārgas mantas”, „Tautasdziesmas”. Skaisti ir A.Bloka, A.Puškina, I.Turgeņeva darbu izdevumi.

Retumi ir trimdas izdevumi. Vismazākā ir A.Eglīša grāmata „Dievs, tava zeme deg” (94×58), 1948.gadā Minhenē 2000 eksemplāros izdevis F.Vancēvičs. F.Valles izdotās liriskās poēmas vēstulēs „Tev” (Minhene, 1946.) pēcvārdā rakstīts: „Poēma iesākta Rīgā 1944.gada ziedonī un nobeigta nāves ēnā pie Tvistedēnas 1944./45.gada mijā”. Bairona „Manfreda” izdevumam (Minhene, 1948.) pievienots paziņojums: „Ar lielām grūtībām, nelabvēlīgajos trimdas apstākļos veidota šī grāmata. Tehnisko apstākļu dēļ viscaur burtu “k” nebija iespējams mīkstināt.” L.Breikša, kura dzīves gaitas saistītas ar Vecpiebalgu, patriotiskās dzejas „Svēts mantojums” 1500 eksemplāros izdotas J.Šīna apgādā Lībekā 1948.gada 18.novembrī, atzīmējot Latvijas Republikas pastāvēšanas 30.gadadienu. Vēl ir grāmatas „Dainu vija”, A.Dziļums „Pelni”, Plūdonis „Atraitnes dēls”, „Ziemassvētki sabraukuši”, A.Grants „Samtaini mirkļi”, R.Blaumanis „Nāves ēnā”, A.Gulbis „Pie Sapņu ezera”. Miniatūrgrāmatas trimdā izdevušas izdevniecības: „Daile”, „Gauja”, K.Znotiņš Lībekā, J.Grīnblata, P.Mantnieka un E.Ķiploka apgādi. F.Vancevičs izdevis miniatūrbibliotēkas sēriju, mums ir šīs sērijas otrā un sestā grāmata. Var tikai pabrīnīties, kā šie izdevumi, kas tapuši tik grūtos apstākļos, izdoti nelielos metienos, ir saglabājušies un nonākuši līdz mūsu bibliotēkai. Papīrs 60 gadu laikā ir kļuvis ļoti trausls, katrs neuzmanīgs pieskāriens var grāmatas bojāt.

Kolekcijā ir 32 mazizmēra grāmatas, to augstums ir 101-125 mm, septiņas no tām ir trimdas izdevumi.

Miniatūrizdevumus var apskatīt izstādē bibliotēkas pirmā stāva vestibilā. Izstādi papildina dažas mākslinieku zīmētās, reklāmu, pasākumiem veltītās, kā arī lasītāju aizmirstās grāmatzīmes.

6.jūnijā pulksten 17 uz tikšanos bibliotēkā aicinām visus Cēsu miniatūrizdevumu kolekcionārus, kā arī citus interesentus, lai apskatītu nelielo bibliotēkas kolekciju, iepazīstinātu ar saviem jaunākajiem un retākajiem izdevumiem, atzīmētu Cēsu miniatūro grāmatu sekcijas 25.gadadienu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
20

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
22

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
54

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
58

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
59
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
75
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
23
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
26
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
30
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi