Otrdiena, 10. septembris
Vārda dienas: Jausma, Albertīne

Medus vilinājums

Druva
23:00
26.07.2007
6

Medus cienītāji no dažādām Latvijas pilsētām trešdien viesojās Amatas novada zemnieku saimniecībā „Kalna Smīdes”.

Jauno zemnieku kluba organizētā Medus diena notika mūsu rajonā. Tā ir viena no aktivitātēm šīs vasaras karjeras dienās „Piens. Medus. Maize”. Jūnijā norisinājās Piena nedēļa, augustā vēl paredzēta Maizes nedēļa. Ja Piena dienā uz piena lopkopības saimniecību ieradās tikai skolēni, tad šoreiz bija atbraukuši dažāda vecuma cilvēki, kurus interesē biškopība un kuri par Medus dienu bija uzzinājuši no reklāmām.

JZK pārstāvis Māris Šņickovskis skaidroja, ka pasākumu mērķis ir motivēt palikt laukos: ”Vēlamies pārliecināt dzīvot laukos, bet tomēr nespējam. Varam tikai parādīt plusus, kādus cilvēks gūst, saimniekojot laukos.”

„Kalna Smīdu” saimnieks Jānis Sietiņsons atzina, ka priecājas par apmeklētāju dažādo vecumu: „Šādām aktivitātēm vajadzētu turpināties arī nākotnē, jo ir interese dzīvot un veidot karjeru laukos. Pasākumi ļauj parādīt to, ka arī laukos var ko sasniegt, šī ir iespēja iedrošināt izmēģināt spēkus.

Ar biškopību var nodarboties ne tikai kā pilna laika darbu, to var savienot arī ar algotu darbu citur. Šī nodarbe ir pieejama daudziem, tur-klāt tai Latvijā ir atbilstoša vide.”

J.Sietiņsons atzina, ka Amatas upes un Gaujas Nacionālā parka tuvums ir veiksmīgi apstākļi, lai nodarbotos ar bioloģisko biškopību. Šobrīd saimniecībā ir ap 150 bišu saimju, turklāt to skaits tiek palielināts, lai nodrošinātu ieņēmumus ģimenei un attīstītu ražošanu.” J.Sietiņsons stāsta, ka salīdzinājumā ar Vāciju, kur viens cilvēks gadā patērē apmēram 1,6 – 1,8 kg medus, Latvijā patēriņš ir mazāks par kilogramu: ”Tā kā vide ir biškopībai labvēlīga, nozare attīstās un medus ražas pieaug, tomēr patēriņš saglabājas nemainīgs. Kamēr tas nepalielināsies, būs grūti, tomēr patērētāji var priecāties par to, ka medus nekļūst dārgāks, jo piedāvājums ir liels.”

Medus dienas dalībnieki uzzināja, ka saimniecībai ir arī nektāraugu lauki – griķu, amoliņa un facēlijas sējumi: ”Meža ziedu medus tiek iegūts no augiem Gaujas Nacionālā parka teritorijā, ražojam arī griķu – amoliņu medu un krēmveida medu. Tā kā esam bioloģiskā saimniecība, tad ir arī ierobežojumi bišu kopšanā, bet gala rezultātā medus ir veselīgāks un atšķiras no konvencionāli ražotā.”

Pasākuma apmeklētāji uzzināja arī par bišu slimībām, ražīgumu, bioloģiskās saimniecības specifiku. Daudziem pārsteigumu radīja tas, ka bites, lai atrastu mājvietu, orientējas pēc krāsām un smaržas, tomēr tās nepazīst sarkano krāsu.

Skolēnu komandu konkursā, kurā bija jāprezentē pašu gatavotie medus produkti, līderu pozīcijas ieguvušās Vecpiebalgas meitenes Anna Muižniece, Elīna Krama un Madara Virsniece atzina, ka pasākums ļoti paticis, turklāt iepriecinājis arī saldais un garšīgais medus.

Skolēnu izgatavotie produkti bija gan veselīgi, gan garšīgi. Inešu komanda, kurā darbojās puiši, bija izgatavojusi sejas masku no spinātiem un medus, Vecpiebalgas meitenes bija uzcepušas medus kūku, cepumus un pagatavojušas medus dzērienu, savukārt Jaunpiebalgas komanda izcepusi gardus cepumus – bitītes – un izveidojusi mazas glezniņas, izmantojot vasku un krāsas.

Uz Medus dienu ieradusies bija arī Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzijas skolniece Marta Laņģe: „Zināju, ka šī ir bioloģiskā saimniecība, un tā kā skolā rakstu zinātniski pētniecisko darbu par bioloģisko lauksaimniecību, nolēmu atbraukt. Pat nezināju, ka biškopība ir tik plaša nozare. Ieskatu guvu pietiekamu.”

Arī Priekuļu vidusskolas skolniece Betija Cīrule atzīst, ka Medus diena bijusi vērtīga un interesanta. Aina Ķeņģe kopā ar mazbērniem uz Medus dienu bija atbraukusi no Amatas pagasta. Arī viņas ģimene pagājušajā gadā sākusi turēt bites, lai iegūtu medu pašu vajadzībām: ”Gribējām paskatīties, kā saimnieko citur, jo katrā vietā var atrast un uzzināt ko jaunu. Ir lasītas grāmatas, bet redzēt savām acīm ir pavisam kas cits. Mūsu bites medu vāc pļavās, bet laikam tomēr vajadzētu nektāraugus, lai iegūtu stabilu ražu.”

Arī rīdzinieks Uģis Treide uz „Kalna Smīdēm” atbraucis, lai iegūtu pieredzi. U.Treide vēlas turēt bites, lai iegūtu medu ģimenes vajadzībām: „Lasīju grāmatas, līdz nonācu pie secinājuma, ka neko daudz nesaprotu, bet šeit varēju praktiski redzēt, kā ar biškopību nodarboties. Tagad varu turpināt lasīt, līdz atkal radīsies vajadzība braukt pie kāda bitenieka.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vēl šonedēļ skatāma jauno mākslinieku darbu izstāde

09:49
10.09.2024
46

Vēl šo nedēļu Cēsīs laikmetīgās mākslas izstāžu centrā jeb kvartālā “Rainis” apmeklētājiem bezmaksas pieejamas divas laikmetīgās mākslas izstādes – “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. Trīspadsmit Latvijas Māk­slas Akadēmijas (LMA) studenti izveidojuši unikālu kopdarbu “IXO Skaistuma izcelsme” un “Zīme”. 1800 kvadrātmetru plašajās telpās aplūkojami darbi glezniecībā, tēlniecībā, video un instalācijā. “Šī ir pirmā mūsu kursabiedru kopējā […]

Pilsētas centra skatlogos apskatāmi Royal Doulton porcelāna lāči no Londonas

00:00
10.09.2024
59

Pašā Cēsu centrā, namā, kas pazīstams kā Raunas vārti, skatlogos visu septembri redzama neparasta izstāde. Garāmgājēji var vērot dažādu tautu eksotiskas dekoratīvas maskas, unikālas lelles un porcelāna lāčus. Pagājušajā nedēļā, tiekoties mākslas mīļotāju lokā un cienājoties ar mājās ceptām vafelēm, atklāja izstādi “Cēsnieku Kolekcijas”. Tās veidotājas ir biedrības “Izgaismo mākslu” entuziastes Ilze Liepa, Kristīne Rozenberga, […]

“Saulrietu” Vaktskalniņā stāda egles un priedes

00:00
09.09.2024
28

Pie K.Skalbes muzeja “Saulrieti”, Vaktskalniņā, kur apbedīts dzejnieks, tagad zaļo priedes un egles. “Pēc 2022.gada vētras uzkalniņš bija klajš. Dzejnieks nekad nav gribējis būt uz pjedestāla, kalna galā. Apkārtējie koki bija izgāzti, un viņa atdusas vieta vairs neiekļāvās ainavā tā, kā bija, kad to izveidoja,” stāsta Piebalgas muzeju apvienības vadītāja Līva Grudule un piebilst, ka […]

Samuraja ceļš uz teātri

00:00
08.09.2024
31

Lai arī Valmieras teātris ekspluatācijā nodots jau vasaras vidū, tā svinīgā atklāšana notika vakar, 5. septembrī. Emocionālo un asprātīgo ceremoniju jaunajā “melnās kastes” zālē vadīja divi skumja un nesatricināma izskata samuraji, trāpīgi simbolizējot to cīņu un askēzes ceļu, kas teātra kolektīvam bija jāveic kopš būvdarbu sākuma 2021. gada otrajā pusē. Izrāžu veidošana gandrīz būvlaukumā, dažkārt […]

Iemūrē laika kapsulu un svin vasaru

00:00
07.09.2024
114

Ar svētkiem cēsniekiem un viesiem “Cēsu alus” teritorijā tika iemūrēta laika kapsula Cēsu darītavas topošā Apmeklētāju centra pamatos. Nākotnē ēkā atradīsies Cēsu darītavas Apmeklētāju centrs un mūsdienīgas biroja telpas darbiniekiem. Projektā plānots ieguldīt 1,8 miljonus eiro. “Šogad pabeigsim sargu māju, būs ērtas darba vietas. Apmeklētāju centrs un administrācijas telpas taps nākamgad. Te būs darbavietas 28 […]

Biznesa pikniks iedvesmai

00:00
06.09.2024
43

Radošā un digitālā kvartāla “Rainis” telpās pagājušajā nedēļā notika biznesa ideju “Pik-Niks”. To apmeklēt uzņēmīgus cēsniekus aicināja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Cēsu pārstāvniecības projektu vadītāja Sanita Krieviņa kopā ar kolēģēm Annu Krasovsku un Inesi Džarcāni. Kupli apmeklētā piknika galvenā tēma bija pieteikšanās nosacījumi un ieguvumi konkursā “Ideju kauss 2024”, kas norisinās jau 16. gadu. […]

Tautas balss

Dalās ar āboliem

10:36
06.09.2024
24
O. raksta:

“Cēsīs, Rīgas ielā, pie vienas mājas katru dienu izlikta kastīte ar āboliem, lai cienājas, kas grib. Paldies dāsnajiem saimniekiem,” pateicās O.

Izglītība ir pats svarīgākais

10:36
06.09.2024
23
Mudīte Bērziņa no Drabešiem raksta:

“Esmu redzes invalīde, tāpēc dzīvē daudz ko nevarēju darīt. Taču tagad visiem bērniem tiek dotas iespējas, par visiem rūpējas un gādā. Vēlu, lai katrs bērns un jaunietis, sākot jauno skolas gadu, atceras, cik svarīgi ir mācīties. Jābūt neatlaidīgiem un cītīgiem, jo nekas nav tik nozīmīgs kā izglītība! Tikai tā paver ceļus,” sacīja Mudīte Bērziņa no […]

Gājēju pāreju krāsojums drošībai

11:35
03.09.2024
28
Lasītāja raksta:

“Labi, ka Cēsīs pirms mācību gada ielās atjauno gājēju pāreju apzīmējumus. Vietējiem autobraucējiem gan vajadzētu zināt, kur gājējiem priekšroka, bet ne visi to ievēro. Izskatās, dažs nepamana vai negrib pamanīt, ka gājējs jau gandrīz ir uz pārejas, auto neaptur, turpina braukt. Nākamajā pirmdienā ielas būs pilnas skolēniem, jācer, koši baltie apzīmējumi šoferiem atgādinās, kur jābremzē […]

Svētki viduslaiku noskaņā

11:34
03.09.2024
19
Cēsniece raksta:

“Paldies par skaistajiem Lielstraupes pils svētkiem, kur netrūka ne kvalitatīvas mūzikas, ne mākslas meistarklašu. Interesants bija restauratoru stāstījums par darbiem pils atjaunošanā. Bija arī jauks tirdziņš, kur varēja gan nopirkt dārza veltes, gan pamieloties ar gardiem kārumiem. Rīkotāji bija parūpējušies, lai visiem būtu interesanti baudīt viduslaiku noskaņu,” par pagājušās nedēļas pasākumu priecājās cēsniece.

Vēsturi zināt svarīgi

11:34
03.09.2024
27
Vecmāmiņa O. raksta:

“Labi, ka tagad skolās vēs­turi mācīs kā atsevišķu priekšmetu, citādi tāds juceklis vien bija. Tā spriedu, skatoties, ko mācās mazmeita. Taču nevajadzētu iekrist otrā bedrē, kad bērniem liek zināt datumu katram notikumam, kas risinājies pirms simtiem gadu, un iesaistīto personu vārdus. Man liekas, tā bērnu var pavisam aizbaidīt no vēstures. Vai tiešām jāzina katrs bīskaps, […]

Sludinājumi