Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Māksla dzimst un mostas Vecpiebalgā

Druva
23:00
28.06.2007
11
7lp Maksla

Vecpiebalgas pagasta iedzīvotāju interesi vairāk nekā nedēļu izpelnījās Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas pirmā un otrā kursa 70 mākslinieki, kuri bija ieradušies uz plenēru. Šajā laikā arī Jāņmuižā un Priekuļos notika šīs skolas audzēkņu vasaras prakse.

Vecpiebalgā plenērs notika otro gadu. „Pozitīvās atmiņas, vēsturiskā un ainaviski bagātā vide un Vecpiebalgas vidusskolas atsaucība palīdzēja īstenot ieceri par otro praksi Vecpiebalgā,” domās dalījās viena no plenēra vadītājām Ērika Māldere.

Jaunieši dienā nodevās iemaņu nostiprināšanai zīmēšanā, gleznošanā un arhitektūrā, bet naktis pavadīja Vecpiebalgas vidusskolas kopmītnēs. Zīmēšanā mākslinieki centās demonstrēt izpratni par lietu formu un faktūru, apguva mākoņu studijas, cilvēka skicēšanu, gleznošanā tika vērotas attiecības pret koku zaļumu un zaļo zāli, kā arī attīstītas prasmes uzzīmēt saules gaismu, krāsas un ēnas, bet arhitektūrā viens no svarīgākajiem uzdevumiem bija ielas motīvs ar perspektīvu. Lieliski tas izdevās vienam no talantīgākajiem māksliniekiem Emīlam Salmiņam, metālapstrādes nodaļas audzēknim, kas uz baltās lapas bija atdzīvinājis Ziemeļu ielas māju izvietojumu perspektīvā.

Kas jaunos aizrauj un notur mākslā? Elīna Baltace, apģērbu dizaina nodaļas audzēkne: “Daudz labāk sevi meklēt mākslā, nekā sēdēt, piemēram, benzīntankā, dzert aliņu, apsmiet tos, kas uzskata, ka dzīve ir domāta citam nolūkam. Konstantīns Žukovs no apģērbu dizaina nodaļas: “Māksla ļauj izpausties kā personībai, un mans panākumu ceļš varētu būt māksla.” Agnese Čemme no tēlniecības nodaļas: “Radot mākslas darbus, attīstu savu dvēselisko pasauli – es neraugos uz dzīves norisēm drudžaini, jo man dzīvē ir daudz nozīmīgākas vērtības, patīk dabiskais – priecāties par mākoņu skaistumu debesīs. Man ir pavisam cita dzīves uztvere. Man ir draugi, kas, iespējams, paši vēlētos būt mākslinieki, bet viņi vispirms domā par darba iespējām – saprot, ka māksliniekiem nav viegli sevi pierādīt sabiedrībā, izsisties, būt elitē…”

Emīls Salmiņš no metālapstrādes nodaļas: “Kad gāju pamatskolā, mani draugi smējās par to, ka mācos mākslas skolā – viņi domāja, ka tas ir nožēlojami, bet šobrīd, manuprāt, daudz nožēlojamāk izskatās tas, ko viņi dara – „izklaidējas”, proti, dzer, neko nedara, smejas par tādiem kā mēs, bet es māku atrast citādāku veidu, kā izklaidēties, turklāt papildinot sevi garīgi.

Plenēra laikā jaunieši bija visur – gleznojot kultūras namu, skolu un ūdenstorni, kā arī atdzīvinot tautā slavētās Vecpiebalgas ūdensrozes.

Pēdējā dienā – darbu vērtēšanā vecpiebaldzēni bija gaidīti vidusskolā, lai redzētu jauniešu radītos mākslas darbus – sižetus no piebaldzēnu dzīves. Vecpiebalgas vidusskolas absolvente Inga Zeile atzina, ka daži darbi viņu dziļi uzrunājuši, šķituši neticami dzīvīgi un reāli.

Vasaras plenēra izskaņā jaunieši ar prakses vadītājām skolas estrādē pie ugunskura uzsāka ielīgošanu, tika runāts par vasaras saulgriežu tradīcijām un laiks veltīts Jāņu dziesmai un lustēšani līdz agram rītam.

Ko jaunieši teic par Vecpiebalgu? K.Žukovs: “Esmu īsts pilsētnieks, tādēļ padzīvot laukos bija interesanti, bet ilgi es nevarētu.” A.Čemme: “Man ļoti patīk Vecpiebalgas baznīca, tā izstaro gaišumu. Arī pilsdrupas saulrietā palīdzēja iztēloties to laiku, kad šeit tās bija nesagrautas un dzīvoja cilvēki. Mani aizkustināja mirklis, kad Emīls izvēlējās vienu no pansionāta iemītniekiem par modeli, jo šis notikums vecajam vīram lika justies īpašam. Tādēļ viens no mākslas mērķiem ir dāvāt citiem prieku.

Skolotāja Ērika Māldere piebilda, ka šie jaunieši ir ar gaišām sirdīm un dziļu dvēseli: „Emīls strādāja nenogurdināms, aizrāva līdzi arī citus puišus, Agnesei prakse devusi atklāsmi krāsu noslēpumos, bet Elīna un Konstantīns izrādījuši iniciatīvu un centību plenēra laikā, un tā būs lieliska pieredze turpmākajam darbam.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
9

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
15

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
41

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
53

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
56
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
62
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
21
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi