Otrdiena, 23. aprīlis
Vārda dienas: Jurģis, Juris, Georgs, Jurgita

Liepēnieši atgriežas darba tirgū

Druva
23:00
27.03.2006
2

Pagasta sociālā dienesta darbinieki un konsultanti izstrādāja projektu un to atbalstīja un realizēja pašvaldība, jo bija apzināts, ka Liepas iedzīvotājiem pietrūkst pārliecības par savām prasmēm un iespējām meklēt darbu vai tālākizglītoties.

“Lai apzinātu problēmas un vajadzības ģimenēm ar bērniem, rīkojām sanāksmes un veicām anketēšanu. Aptauju rezultāti parādīja, ka mūsu iedzīvotājiem ir maz zināšanu par savām tiesībām un pienākumiem, nav arī uzticības pašvaldībai un viņi netic paši sev, ka iespējams savu dzīvi mainīt,” stāstīja projekta vadītāja Elita Rancāne un piebilda, ka atbilstoši dalībnieku vajadzībām izdevies izveidot nodarbību programmu, kuru vadīja profesionāli psihologi, psihoterapeiti un citu nozaru speciālisti.

“Kopumā bija ļoti vispusīga 105 stundu motivācijas programma. Nodarbībās bija sarunas par to, kā attīstīt katra cilvēka personību, piedāvājām izglītības un pārkvalifikācijas iespējas atbilstoši individuālām spējām un interesēm. Sievietes mācījās darboties ar datoru un atzīst, ka prasme noder pašlaik, kaut vai izmantojot internetu, lai samaksātu ikmēneša rēķinus, un gandrīz puse nodarbībās iesaistīto ir aktīvas darba meklētājas,” paveikto raksturoja Elita Rancāne. Noslēguma konfe-rencē piedalījās arī projekta dalībnieces, kuras uzsvēra, kādas būtiskas pārmaiņas pusgada laikā notikušas viņu dzīvē.

“Es novembrī sameklēju darbu un turpinu strādāt Cēsīs. Līdz tam dzīve pagāja tikai lauku mājās, auklēju bērnu,” stāstīja jaunā māmiņa Laila, kura par būtiskāko ieguvumu uzskatīja algota darba atrašanu un arī paziņu loka paplašināšanu. “Runājām atklāti par savām problēmām, iekšējām sajūtām. Tagad zinām, ka viena otru labi saprotam, līdzīgas problēmas un pārdzīvojumi ir daudzām sievietēm,” stāstīja nodarbību dalībniece Irīna Semjonova, kura ar prieku atceras grupas un individuālās nodarbības psihologa vadībā.

“Apbrīnojamas ir acīmredzamās izmaiņas. Sievietes bija sevi ielikušas rāmjos un domāja, ka viņas neko nevar, neprot, nekas neizdosies. Ir izdevies atraisīties. Meitenes sāka pucēties, aizgāja pie friziera. Tas ir pats sākums, ko viņas varēja izdarīt savā labā. Vēlāk izveidojās pārliecība, ka jāuzticas sev, arī līdzcilvēkiem. Tie ir pozitīvie guvumi,” raksturoja psiholoģe Inna Rezgale. Daudzas projekta dalībnieces atzina, ka izdevies mainīt attiecības ģimenē, ka rastas jaunas idejas, kā pavadīt laiku ar bērniem un ko jaunu apgūt pašām.

“Visu dzīvi domāju, ka augstāk par savu galvu neuzlēkšu. Biju beigusi astoņas klases un likās, ka gana. Sapņus biju apglabājusi, bet tagad roku vaļā. Rudenī turpināšu izglītību vakarskolā,” savu apņēmību pauda viena no projekta dalībniecēm, bet cita piebilda, ka labi zinājusi, ka viņai piemīt radošs talants, bet, audzinot septiņus bērnus, nekad nav aizdomājusies, ka arī pašai vēl pienākas no dzīves jauna iespējas un izaicinājumi.

“Jāapzinās ne tikai, ko vari, bet ko gribi. Katra sieviete drīkst kaut ko gribēt. Nav tā, ka tiesības ir tikai bērniem un vīram ģimenē, bet sievietei jābūt tikai izpalīdzīgai un labai. Ir jādzīvo sava dzīve,” uzsvēra lektore Ligita Embrekte, kura vadījusi teorētiskas un praktiskas nodarbības, kurās sievietes arī profesionālās karjeras izvēles valsts aģentūras Cēsu filiālē meklējušas atbildes uz jautājumu, kādas ir viņu profesionālās spējas un intereses, tāpat nodarbībās izspēlētas darba intervijas.

Konferencē paskanēja doma, ka šodienas ekonomiskajā situācijā mainīt darbu vai uz laiku palikt bez darba nav negods, bet tas ir laiks, kad iespējams izglītoties, izvērtēt jaunus piedāvājumus, apgūt jaunas prasmes, piemēram, braukt ar auto, mācīties valodas. Nodarbinātības valsts aģentūra iedzīvotājiem, kas oficiāli reģistrējušies kā darba meklētāji, piedāvā daudzas mācību programmas un kursus, par kuru no-klausīšanos un jaunas profesijas apguvi nav jāmaksā.

“Esam gandarīti, ka šādu projektu varējām realizēt uz vietas pagastā,” rezumējot atzina Elita Rancāne un piebilda, ka astoņus mēnešus varēts strādāt, jo projekta realizācijai saņemts Eiropas sociālā fonda finansiāls atbalsts un līdzekļi no valsts budžeta.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
7

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
14

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
22

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
41

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
50
1

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
65

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
33
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi