Pirmdiena, 22. aprīlis
Vārda dienas: Armands, Armanda

Lieldienas gaidot, aicina pārdomāt

Druva
23:00
11.04.2006
5

“Arī pasniedzot ētiku un runājot par garīgajām vērtībām, nepieciešama kristīga pieeja. Mūsu jaunieši ētiskās vērtības saprot ļoti virspusēji un bieži vien ir maldīgi savos viedokļos. Ja skolotājam nav kristīgās izglītības vai šo lietu izpratnes, ir grūti pamatot, kāpēc tā notiek. Tāpēc arī ētikas skolotājiem nepieciešams uz lietām paraudzīties caur kristietības prizmu. Bija ļoti svarīgi, ka par šiem jautājumiem runā pats arhibīskaps Jānis Vanags, kas ir pazīstama personība Latvijā,” teica M. Avotiņa.

Divu stundu laikā J. Vanags centās analizēt mūsu laiku, tos domāšanas modeļus, ar ko dzīvojam. “Bieži vien tos nesaprotot, mēs nevaram saprast, kāpēc cilvēki rīkojas tieši tā, un kas mums būtu jādara. Šī tikšanās bija mēģinājums dot kaut kādas vīzijas, ko mēs kā baznīca, skola vai vienkārši labas gribas cilvēki varam darīt, lai saglabātu kaut kādu telpu dzīvei kopā. Nācija var dzīvot vien tad, ja tai ir kopīgas vērtības, kopīga identitāte. Šobrīd ir tāds demolēšanas laiks, kad viss tiek noārdīts, bet ir jāraugās, ko mēs varam darīt, lai tās saglabātu vai atjaunotu jaunā kvalitātē,” teica J. Vanags.

Savā lekcijā arhibīskaps runāja par ticības nozīmi, kristietības tradīcijām, kas pārdzīvo arvien jaunas pārmaiņas.

“Netrūkst cilvēku, arī kristiešu vidū, kuri uzskata, ka var ticēt Dievam bez piederības kādai baznīcai. Bet tā sanāk, ka katrs cenšas salikt savu bildi, taču rezultāts katram būs citādāks. Lai tā nenotiktu, svarīgi nosargāt tradīciju, kas Eiropā pastāvējusi gadsimtiem.

Nevar mācīt kristietību bez piederības, tai jābūt iesakņotai šajās tradīcijās. Ticībai jābūt ekumeniskai. Tā nav atteikšanās no konfesionālajiem principiem, bet gan labvēlīga attieksme vienam pret otru, ar domu par baznīcas vienotību,” teica J. Vanags.

Pēc lekcijas viņš atzina, ka vienmēr ar prieku brauc pie skolotājiem, jo uzskata tos par saviem kolēģiem. Viņaprāt, īpaši svarīgi, ka klausītāju vidū bijuši arī ētikas skolotāji, jo patiesībā kristīgās mācības un ētikas mērķi lielā mērā esot vieni un tie paši.

“Atšķirība drīzāk ir veidā, kā to sasniegt. Jautājums nav par to, ka mēs iemācīsim bērniem kaut ko zināt, uzskaitīsim baušļus vai noliksim priekšā kādas citas normas, bet par motivāciju pēc tām dzīvot. Bez tām, nekāda pozitīva rezultāta nebūs. Kristīgā atbilde ir tāda, ka to spēj panākt vienīgi Dievs, veicot iekšējas pārmaiņas pie cilvēka dvēseles. Un ja saturs ir labs, arī izpausmes būs labas. Ja cilvēkam iekšā ir naidīgums, rūgtums, dusmas, negodība, viņš var censties, cik grib, agri vai vēlu tas izpaudīsies uz āru. Tāpēc svarīgi mainīt un veidot to, kas iekšā katram no mums,” teica J. Vanags.

Pēc lekcijas, sakot paldies arhibīskapam, rajona padomes izglītības pārvaldes metodiķe Ilze Šulte atzina, ka šī tikšanās parādījusi, ka ir cerība un, kopīgi domājot par vienotu mērķi, iespējams arī daudz ko paveikt.

M. Avotiņa atzina, ka lekcija liks pārdomāt, ka bez garīgās izaugsmes un kristīgām vērtībām nav iespējams darboties pozitīvi. “Šajā Lieldienu gaidīšanas laikā vajadzētu apstāties un pārdomāt par šiem jautājumiem, jo tie vistiešākajā veidā ietekmē mūsu katra dzīvi,” atzina M. Avotiņa.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rokdarbos atmodina pavasari

00:00
21.04.2024
36

Dzērbenes pilī kā ik pavasari pagasta un kaimiņu rokdarbnieki un amatnieki rāda rudenī un ziemāpaveikto. Izstādes pamatu veido Dzērbenes tautas nama studijas “Dzērbe” dalībnieku darbi. “Gada laikā studijas vadītāja Inga Blauberga    iedrošinājusi, aizrāvusi pagasta sievas. Aizvien tiek apgūts kas jauns, pētītas    latviskās un Dzērbenes meistaru tradīcijas,” saka tautas nama un Dzērbenes amatu mājas […]

Grāmatas Braila rakstā, audio, palielinātā drukā un vieglajā valodā

00:00
20.04.2024
61

Cēsu pilsētas Valdemāra bibliotēkā, kas daudziem labāk zināma ar iepriekšējo nosaukumu Neredzīgo bibliotēka, grāmatas lasa ne tikai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, bet arī tie, kuriem citu iemeslu dēļ grūti lasīt parasto druku. Tas var būt gultas režīms pēc traumas, operācijas, pēc insulta, infarkta vai ir grūtības fiziski noturēt grāmatu rokās. Dienā bibliotēku vidēji ap­meklē 10 […]

Atkal brauc reibumā

11:48
19.04.2024
33

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 84 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 10 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 108 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 67 par ātruma pārsniegšanu, kā arī trijos gadījumos automašīnas vadītāji […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē trīs izsaukumi

11:45
19.04.2024
32

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. aprīļa plkst. 6.30 līdz 19. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma trīs izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu un viens izsaukums bija maldinājums. Šonakt plkst. 01.57 VUGD saņēma izsaukumu Alūksnes novada Jaunannas pagastā, kur, kā liecināja saņemtā informācija, ugunsgrēks bija izcēlies saimniecības ēkā. […]

Skaidro attēlos redzamā vīrieša identitāti

11:24
19.04.2024
282

Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Rietumvidzemes iecirkņa amatpersonas Valmierā aicina aplūkot attēlos redzamo vīrieti un ja jūsu rīcībā ir jebkāda informācija, kas sekmētu viņa personības un atrašanās vietas noskaidrošanu, aicinām informēt Valsts policiju, zvanot pa tālruņa numuru 110. Tāpat aicinām atsaukties attēlos redzamo personu.

Gaismas un cerības ceļš Pētera Vaska festivālā

00:00
19.04.2024
28

Septītais “Pētera Vaska mūzikas aprīlis” Vidzemes koncertzālē “Cēsis” iesākās ar vācu režisora Holgera Fogta dokumentālās filmas “Komponists un viņa debesis. Pēteris Vasks” Latvijas pirmizrādi. Festivālā pasaules pirmizrādi piedzīvoja Kijivas modernais balets “Vientuļais eņģelis. Draugi”, kā arī pasākumu programmu bagātināja Navarra stīgu kvarteta koncertprogramma. Dokumentālā filma ļāva tuvāk iepazīt komponista personību un vērtības, kas spilgti atspoguļojas […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
32
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
17
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
35
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
29
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
43
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi