Trešdiena, 24. aprīlis
Vārda dienas: Visvaldis, Nameda, Ritvaldis, Ritums

“Leģendu nakts” ar atklājumiem un spokiem

Jānis Gabrāns
00:00
03.11.2023
11
Legendu Nakts

Latvijas muižās un pilīs aizvadīta ikgadējā “Leģendu nakts”, šogad tās tēma bija “Atklājumi”.

Arī vairākas Cēsu novada pilis un muižas aicināja apmeklētājus izbaudīt piedāvātās programmas. Cēsu Vēstures un mākslas muzejā varēja izzināt Jaunās pils leģendas. “Ja runājam par atklājumiem, mūsu piedāvājums bija iespēja apskatīt atklājumus fotogrāfijas jomā, no “camera obskura”, ar kuru aizsākās fotogrāfija, līdz pašreizējām iespējām, ieskaitot 360 grādu fotogrāfijas. Jauniešu dome centās sniegt atklājumus caur pils vēsturi, bija arī muzikāli atklājumi,” stāsta muzeja direktore Ināra Bula. Lai apmeklētājiem, ejot pa muzeju, būtu pārsteigums, atklājums, katrā telpā bija īstenots cits koncepts.

Pēc direktores teiktā, apmeklētāju interese bijusi pietiekama, pasākumu apmeklēja aptuveni 300 interesentu,    par vismaz simtu vairāk nekā pirms gada: “Katrs pasākums liek izdarīt secinājumus, šoreiz sapratām, ka cilvēki gribēja aktivitātes, kur var iesaistīties. To ņemsim vērā, domājot par nākamo gadu, bet viss jau būs atkarīgs no nākamā gada tēmas.”

Ar piedāvājumu “Leģendu naktī” iesaistījās arī Liepas muiža, Ungurmuiža, Veselavas muiža, kas aicina uz pasākumu “Ziedi sastinguši loga rūtīs”. Veselavā galvenais uzsvars bija uz muzikāliem atklājumiem, piedzīvojumiem. Ērika Do­ben­berga atzina, ka tā bijusi pareizā izvēle: “Pasākuma laikā ieraudzītais un uztvertais atstājis manī to fantastisko sajūtu, ka atrados īstajā laikā un īstajā vietā. Veselavas muiža vienmēr pratusi apburt ar savu unikālo šarmu un skaistumu, un šajā vakarā muižas atvērtās durvis ļāva piedzīvot dažus no mūža visbrīnumainākajiem mirkļiem.”

Īpaši pārsteidzošs bija pasākums “Neredzamo iemītnieku meklējumos” Lielstraupes pilī. Tajā par atklājumiem stāstīja paranormālo parādību pētnieku apvienība “Echo”, Latvijā vienīgie, kas darbojas šajā laukā. Pils galvenā zāle bija apmeklētāju pilna, nācās pat lūkot pēc papildu krēsliem, tas nepārprotami lika saprast – šī joma piesaista. Lai arī apmeklētājiem, uzzinot par apvienību “Echo”, uzreiz bija atsauce uz tik zināmo filmu “Spoku mednieki”, paši vīri norāda, ka savu darbošanos tā negribētu saukt. Viens no “Echo” dalībniekiem Dagnis Irbenieks saka: “Mēs neko nemedījam, tikai pārliecināmies par kādu paranormālu parādību esamību vai neesamību.”

Apmeklētājiem bija iespējams noskatīties sižetu par “Echo” pavadīto nakti Lielstraupes pilī, meklējot norādes, kontaktus ar paralēlo pasauli. Pētnieki pastāstīja, ka viņu darbs sākas ar informācijas ievākšanu, lai uzzinātu, kādas leģendas saistās ar konkrēto vietu, kādi spoku stāsti par to zināmi, kādi bijuši pils īpašnieki, jo no viņu attieksmes pret citiem atkarīga tā pasaule, kuru pētnieki cenšas izprast, apzināt. Taču galvenā darbība ir viena nakts pilī, kad tiek liktas lietā īpašas iekārtas, kas spēj reaģēt, fiksējot dažādas paranormālas parādības.

Lielstraupes pils tūrisma informācijas speciāliste Rudīte Vasile pastāstīja, ka pēc “Echo” apvienības piedāvājuma vispirms tas izrunāts ar gidiem, tad palūguši atļauju pilij un tikai tad arī ļāvuši vīriem darboties. Pēc pils darbinieku teiktā, Rozenu dzimta bijuši ļoti labi īpašnieki, tāpēc sliktas leģendas nav dzirdētas.

Video sižetā, ko iespējams noskatīties arī apvienības “youtube” kanālā, sanākušie varēja redzēt pētnieku darbošanos Lielstraupes pilī, taču īsti tā arī neizdevās fiksēt kādas paranormālāa parādības. It kā bija kontakts ar gariem, kas varēja būt saistīti ar notikumiem laikā, kad pilī atradās narkoloģiskā slimnīca, tad esot tur bijuši daži traģiski notikumi.

Pēc sižeta klātesošie varēja spoku pētniekus izjautāt, pētnieki vairākkārt uzsvēra, ka nevienu necenšas ne par ko pārliecināt.      “Mūsu uzdevums nav likt jums ticēt, mūsu uzdevums ir parādīt, kā pavadām nakti kādā pilī, muižā,” teica D.Irbenieks.

Skatītāju rindās bija arī Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu zinātnes centra vadītājs Armands Sīlītis. Viņš “Druvai” atzina, ka uz šo procesu skatās no tīri zinātniskās pieejas: “Kā elektroinženierim mani interesē, kas notiek iekārtās, ar ko vīri strādā, kuras fiksē kādas paranormālas parādības, kas šos rādījumus var ietekmēt. Arī man ir gadījies piedzīvot ko paranormālu, tāpēc gribēju būt klāt. Esmu noskatījies visus viņu sižetus tīmeklī, tas radījis pārliecību, ka tur kaut kas notiek, tas ir kas neizskaidrojams, tāpēc jo īpaši interesantāks. Kā zinātniekam man sākotnēji bija skepse, bet, iedziļinoties notiekošajā, saprotot, kā katra ierīce strādā, kļūst skaidrs, ka tur kaut kam ir jābūt, ierīce pati no sevis nevar tā reaģēt. Šī bija pirmā reize, kad tikos ar vīriem no “Echo” klātienē, un bija vērts atbraukt!”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Seniori svin pavasari

05:14
24.04.2024
31

Nedēļas nogalē Zosēnu senioru klubiņš aicināja uz dzīves svinēšanu pavasarī, pagasta kultūras namā pulcējot gan vietējos seniorus, gan aicinot viesus no Abrupes, Vecpiebalgas, Taurenes un Dzērbenes. Zosēnu senioru klubiņa vadītāja Ilze Cīrule teic, ka izveidojusies brīnišķīga tradīcija svinēt un katram savā gadalaikā aicināt ciemos pie sevis kaimiņu pagastu seniorus, rīkot arī kopīgas ekskursijas. Saietā priecēja […]

IT speciālisti tīklojas arī klātienē

00:00
24.04.2024
62

Modernās tehnoloģijas rada jaunas profesijas un jaunas iespējas Nebijis pasākums notika Cēsīs, Raiņa kvartālā, tur tikās esošie un topošie dažādu līmeņu IT jomas speciālisti, tehnoloģiju entuziasti, studenti, uzņēmēji un ikviens, kam interesē tehnoloģijas un digitalizācija. Pasākumā “IT Waffle Meetup”raisījās sarunas, pieredzes stāsti un diskusijas par karjeras iespējām nozarē, pieprasītām prasmēm un tehnoloģiju iespējām. Būtiska bija […]

Satiekas darba devēji un ņēmēji

00:00
23.04.2024
159

Darba meklētājus Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) akcijā “Sezonas darbi” aicināja tikties ar darba devējiem. NVA Cēsu filiālē interesentus sagaidīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), akciju sabiedrības “Cēsu alus” un SIA “Green Line Services” pārstāvji. Divu stundu pasākumā darba devēji stāstīja ne tikai par sezonas, bet arī pastāvīga darba piedāvājumiem. Darba meklētāju netrūka. “Cēsu alus” […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē 16 izsaukumi

15:43
22.04.2024
36

Aizvadītajās trīs diennaktīs, laika posmā no šī gada 19. aprīļa plkst. 6.30 līdz 22. aprīļa plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma 16 izsaukumus – trīs izsaukumus uz ugunsgrēku dzēšanu un 13 izsaukumus uz glābšanas darbiem. Sestdien plkst. 18.04 saņemts izsaukums uz Madonas novada Cesvaines pagastu, kur divstāvu dzīvojamās mājas otrajā stāvā pie […]

Fiziskās aktivitātes - svarīgākais ieradums labas veselības uzturēšanai

15:27
22.04.2024
34

Uz jautājumu “Kurš no ieradumiem, jūsuprāt, ir vissvarīgākais veselībai?” “Mēness aptiekas” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktajā aptaujā 17% respondentu atbildējuši, ka tās ir regulāras fiziskās aktivitātes, savukārt 16% kā svarīgākās norādījuši regulāras veselības pārbaudes. Interesanti, ka fiziskās aktivitātes par svarīgāko ieradumu vīrieši atzinuši divas reizes biežāk nekā sievietes. Visvairāk – 25% – ar fiziskajām aktivitātēm […]

Āraiši ir īpaši, un tādiem tiem jābūt

00:00
22.04.2024
82

Āraisieši vienmēr uzsvēruši piederību īpašajai vietai Āraišiem. Jau desmit gadus aktīvākie iedzīvotāji apvienojušies Āraišu biedrībā, lai kopā risinātu ikdienas problēmas, stiprinātu identitāti un atpazīstamību, veicinātu kopienas un apkārtnes iedzīvotāju līdziesaisti, radošumu un interešu daudzveidību, paplašinātu tūrisma piedāvājumu.    Biedrības rosināti, āraisieši sanāca kopā, lai apspriestu aktuālo. Eva Koljera pastāstīja par aptaujas, kurā viedokli pau­da āraisieši, […]

Tautas balss

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
27
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
37
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
20
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
37
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
36
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Sludinājumi