Trešdiena, 26. marts
Vārda dienas: Eiženija, Ženija

Latvijai ir veiksmes stāsti

Sarmīte Feldmane
23:00
17.10.2023
68
Ivans Un Biedri 1

Šodienas ieskats notikumos pirms 35 gadiem, tā var saukt sarunu vakaru ar Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju Daini Īvānu.

Ekrānā bija redzamas to gadu fotogrāfijas – jaunieši stāv uz Gaujas tilta, rokās uzraksts “Latviju latviešiem!”, Cēsu pils tornī tiek uzvilkts sarkanbaltsarkanais karogs…

Cēsu Izstāžu namā, kur nodibināja Latvijā pirmo Tautas frontes nodaļu, skanēja Lās­mas    Vasmanes – Mašinas dzie­dātās tā laika dziesmas, un vārdi “..kas tā brīve, ja tev savas zemes nav” tik ļoti sasaucās ar šodienas notikumiem pasaulē.

“Tagad Atmodas laiks   varbūt ir romantizēts, atmiņu, dziesmu un brīvu ideju aizplīvurots, bet jāatceras, ka dzīvojām Padomju Savienībā. Cēsnieki toreiz bija drosmīgi, spēja vienoties,” atgādināja vēsturniece Kristīne Gertnere- Celma.

Pirms desmit gadiem Raitis Jelevičs veidojis stendus par Tautas frontes Cēsu nodaļu. Apskatot tajos avīžrakstus, dokumentus, fotogrāfijas, Tautas frontes dalībnieks Jānis Līpa­cis atzina: “Notikumu bija tik daudz, tik saspringti! Saka, vēsture sākas, kad pēdējais dalībnieks aizgājis aizsaulē, jo tad var objektīvi vērtēt. Ik­vienas atmiņas, kaut tās nesa­krīt, jo daudz ko katrs sapratām un redzējām citādi, ir svarīgas, jo raksturo Atmodu, Tautas frontes laiku.”

Latvijā tiek meklēts veiksmes stāsts, un te nu tas ir, atzina D.Īvāns. “Atmoda ir mūsu veiksmes stāsts. Divreiz gadsimtā    esam ieguvuši neatkarību. Iedziļinoties vēsturē, saproti, ka latviešu tautu radījuši pārdesmit jaunlatviešu. Bija krustceles, vai nu latviešu līgava ies pie vāciešiem, kas ņems ar mīlību, vai krieviem, kas ņems ar varu. Latvieši pamazām pārvācojās, pārkrievojās, un tad daži izglītoti, dzīvē un labklājībā daudz sasnieguši cilvēki izdomā, ka būs latvieši. Un rīko Dziesmu svētkus. Skatot pirmo Dziesmu svētku, Eiropā pirmo, kur varēja piedalīties arī sievietes, fotogrāfijas, redzam apgarotas, inteliģentas sejas. Pa Rīgas vārtiem iegāja kurzemnieki, vidzemnieki, bet iznāca latviešu tauta. Neatkarības kara bildes ar nopietniem puišiem, kuri nezina, kāda būs nākotne. Kā brīnums ir radusies Latvijas valsts. Augstākā Padome nobalsoja par neatkarību, nekas nemainījās – padomju ekonomika, karaspēks, varas struktūras tepat, bet tik daudz laimīgu cilvēku gadu desmitus Latvijā nebija redzēti.    Cilvēki bija atguvuši garīgo brīvību un daudz bija būtiski mainījies,” stāstīja D.Īvāns.

Tautas frontes pirmais vadītājs arī analizēja, kāpēc citās valstīs, kur arī tauta cēlās, izgāja ielās ar vienotu ideju, neatkarību tomēr neizcīnīja.    “Svarīgi, lai būtu programma, organizācija un statūti. Iemesls, kāpēc Lukašenko izdevās apspiest tautas kustību Baltkrievijā, – cilvēki izgāja ielās, bet nebija skaidra mērķa, programmas. Vēl būtiska bija parlamentārā cīņa, tautfrontiešiem iekļūt PSRS    Augstākajā Padomē, panākt Ribentropa – Molotova pakta    anulēšanu, mēģināt uzspiest, lai Padomju Savienība tiek demokratizēta,” skaidroja D.Īvāns un pastāstīja, ka Padomju Savienības vadītājs Gorbačovs Latvijai piedāvājis kādu savu ceļu, bet lai tā paliek Padomju Savienībā. Māksliniece Džemma Skulme skaidri uzstājusi – tikai brīva Latvija brīvā Eiropā, esam Eiropas valsts.    Tautas frontes 2.kongresā tika pieņemta neatkarības atgūšanas programma, sacīja D.Īvāns un atgādināja, ka veiksmes stāsts bija arī Latvijas, Lietuvas, Igaunijas solidaritāte.

“Tas bija satraukts pārmaiņu laiks. Tautas frontē  bijām daudzi trīsdesmitgadnieki, kad šķiet, ka visu var un ir jau arī dzīves pieredze, kaut ko zini. No vecākiem saņēmu vēstuli, lai metu plinti krūmos un bēgu. Baidījās. Tagad domāju, ar šodienas zināšanām arī man bailes būtu lielākas. Biju aktīvs, pietiekami drosmīgs, bet nepretendēju ne uz kādu vadīšanu, nezināju, kāds būs liktenis. Liekas, ka neko tādu neesmu izdarījis, bet, skatoties fotogrāfijas, hronikas, pārņem  sajūta, ka  skatos uz sevi kā citu cilvēku,” pārdomās dalījās D.Īvāns un atgādināja, ka tas, ko viena paaudze izdarījusi, nākamajai ir jānosargā, jo nekas nav mūžīgs.

Cēsnieks Mārtiņš Apinītis atcerējās, ka, pateicoties Sieviešu līgas kustībai, tika pieņemts likums par  alternatīvo dienestu un viņam nebija jāiet padomju armijā. “Biju Cēsu pacifistu kustības priekšsēdētājs. Tās dokumentus atdevu muzejam. Mans alternatīvai dienests bija darbs Tautas frontē. Biju tāds kā avīžēns, beigās jau koordinators,” pastāstīja M.Apinītis, bet D.Īvāns atgādināja, ka tolaik bija ideja veidot demilitarizētu Baltijas – Skandināvijas zonu. “Toreiz viss, kas saistījās ar armiju, šķita nepieņemams, un pat sapņot nevarēja, ka padomju armiju no Latvijas izvedīs. Arī citu valstu atbalstītāji uzsvēra, neatkarību varbūt dabūsiet, bet armiju neizvedīs,” pastāsta D.Īvāns.

Raitis Jelēvičs Atmodas laikā strādāja Rīgas Tehniskajā universitātē fotogrammetrija laboratorijā kopā ar arhitektu    Eiženu Upmani, kuru interesēja brīvības cīņas. “Varu teikt, ka Tautas frontē biju iesaistīts kā profesionāls arhitekts. Apzinājām brāļu kapus. Tika izveidota Brāļu kapu komiteja,” pastāsta Raitis un piebilst, ka sagatavojis arī Vecpiebalgas baznīcas mūru fotogrāfijas, lai pēc tam arhitekte Ausma Skujiņa varētu izgatavot rasējumus, projektu. Arhitekts atceras, ka toreiz, lai varētu samaksāt par darbu, Cēsu muzejs viņu pieņēmis darbā par pieminekļu inspektoru.

Sarunās ne reizi vien izskanēja, ka jaunā paaudze maz zina, tai grūti izprast Atmodas notikumus, un tiem, kuri piedalījās notikumos, par to jāstāsta. “Žēl, ka uz sarunu ir tik maz cilvēku, pat nevar saskaitīt divus desmitus. Gribējās satikt bijušos taufrontiešus, ar viņiem parunāties,” pēc pasākuma “Druvai” teica kāda cēsniece. Aptaujājot vairākus vēsturisko notikumu dalībniekus, izskanēja pārsteigums, ka tāda tikšanās bijusi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

25.marts dzīvo represēto atmiņās

00:00
26.03.2025
12

Tas jāizprot jaunajai paaudzei Pavasaris, mostas daba, bet šodien Latvijā pie karogiem sēru lentes. 1949. gada 25. marta deportācijas ir viena no drūmākajām Latvijas vēstures lappusēm. Dažās dienās padomju okupantu vara otro reizi īstenoja masu deportāciju. Liepas bibliotēkā savāktas un glabājas liepēniešu, kurus no 1941. līdz 1953.gadam    skāra represijas, atmiņas.  Te jau daudzus gadus […]

Pasniegtas “Gada balvas kultūrā”

06:35
25.03.2025
43

Cēsu novadā pirmoreiz pasniegtas “Gada balvas kultūrā”. Ikviens varēja ieteikt cilvēkus, kuri, viņaprāt, par pērn ieguldīto darbu pelnījuši pagodinājumu. Laureāti saņēma pašvaldības Goda rakstu un mākslinieka Ēro Rasa darināto piemiņas balvu, kurā stiklā mirdzošā zvaigzne atgādinās, cik nozīmīgs novada kultūras dzīvē ir šis gads, kad iesākas jauna tradīcija. Katrā nominācijā bija ieteikti vairāki cilvēki, notikumi, […]

Stiprina sociālo darbinieku vērtību

00:00
25.03.2025
57

Atzīmējot Pasaules sociālo darbinieku dienu, Cēsu novada pašvaldībā godināja Sociālā dienesta darbiniekus. Vidzemes koncertzāles kinozālē svētku noskaņā sveica katras nodaļas gada darbinieku, pasniedza pateicības darbiniekiem, kuru veikumu cildināšanai bija ietikuši nodaļu vadītāji. Pēc oficiālās daļas visi noskatījās filmu “Vecāku sapulce”. Uzrunājot sociālos darbiniekus, Sociālā dienesta vadītāja Inga Kārkliņa sacīja: “Šodien vēlos izteikt visdziļāko pateicību par […]

Cēsu Valsts ģimnāzijas saime atgriežas mājās

00:00
24.03.2025
75

20.martā, pēc apjomīgiem rekonstrukcijas darbiem atklāta Cēsu Valsts ģimnāzijas atjaunotā ēka. Mācību iestāde, kuras sākotnējais nosaukums ir Cēsu Valsts vidusskola, dibināta 1925.gadā, un šogad skola atzīmē simtgadi. Ģimnāzijas vēsturiskās ēkas celtniecība sākās dažus gadus pēc skolas dibināšanas – 1937. gada pavasarī, kad kalniņā aiz sliežu ceļa svinīgi ielika pamatakmeni jaunbūvei. Tā projekta autors bija Indriķis […]

Sēja nav tikai pavasara ziņā

00:00
23.03.2025
50

“Plaukstas lieluma pavasaris” – ar tādu nosaukumu pirms aktīvās darba sezonas zemnieki satikās Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā, lai  uzzinātu jaunākās tendences un citas aktualitātes zemkopībā.  Drabešu pagasta zemnieku saimniecības “Kalna Smīdes” saim­nieks Jānis Sietiņsons “Dru­vai” atzina,  ka pavasaris vienmēr ir pārdomu brīdis. “Var sēt un var nesēt, bet abos gadījumos ir jābūt […]

Aicina uzmanīties no krāpniekiem, kas iedzīvotājiem sūta īsziņas tiesas vārdā

13:16
22.03.2025
27

Valsts policija aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem, jo krāpnieki iedzīvotājiem nosūta viltus īsziņas tiesas vārdā, lai iegūtu piekļuvi bankas datiem un izkrāptu naudu – šogad šādā veidā Latvijā jau izkrāpti vairāk nekā 26 000 eiro. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē saņemta informācija par kārtējo krāpšanas gadījumu – šoreiz krāpnieki iedzīvotājam nosūtījuši īsziņu Tiesu administrācijas portāla tiesas.lv […]

Tautas balss

Karogi aizēno laukumu

13:44
23.03.2025
17
Lasītāja V. raksta:

“Nesaprotu, kāpēc tiem, kas atbild par Cēsu noformējumu, tik ļoti patīk karogi. Pil­sētas centrs mazliet atgādina skatus no vēsturiskām filmām, kur rāda pagājušā gadsimta 30.gadu Vāciju un Padomju Savienību. Turklāt, domāju, karogi ap Vienības laukumu aizēno pieminekli, skatu uz apkārtējām ēkām. Tās it kā pazūd,” pārdomās dalījās lasītāja V.

Varētu labot, bet vieglāk izmest

13:43
22.03.2025
32
33
Cēsniece raksta:

“Videi draudzīgai ikdienai nemaz ne tik sen visos medijos runāja, ka būs atbalsts amatniekiem, kas labo dažādas sadzīves lietas, arī apavus un tamlīdzīgi. Cēsīs gan nejūtam, ka būtu tāds atbalsts un šādi pakalpojumi ir kļuvuši pieejamāki. Ja šuvējas, kas uzņemas apģērbu arī labot, var atrast, apavu meistars jāmeklē ar uguni. Salabot fēnu, mikseri vai kādi […]

Tautiskās dejas rada pavasarīgu noskaņu

11:42
20.03.2025
14
Skatītāja raksta:

“Priecājos par tradicionālo koncertu “Uzziedi dejā!”, kas notika Priekuļos. Redzēt vienuviet tik daudz labu deju kolektīvu, gan pašus priekuliešus, gan citus, ir skaisti. Guvu tik jaukus iespaidus un pavasarīgu noskaņu,” pau­da skatītāja.

Grausti pavasara saulītē

11:42
20.03.2025
28
Lasītāja Z. raksta:

“Privātīpašums ir neaizskarams, bet vai tomēr neesam to padarījuši par pārlieku neaizskaramu? Tā liek domāt grausti, kas redzami Cēsīs. Starp Vaļņu un Rīgas ielu ir īpašums, kur slienas drupas, nu gluži kā vēstures pieminekļi. Bet vieta vismaz sakārtota. Daudz bēdīgāk izskatās vecā pienotavas ēka, īpaši tas redzams tagad, kad spoži spīd sau­le, bet koki un […]

Smiltis jāslauka ar slotu, ne jāpūš ar gaisu

11:41
19.03.2025
25
Seniore raksta:

“Man ļoti nepatīk, ka pilsētas ielās smiltis tīra ar gaisa pūtējiem. Kāda no tā jēga! Smiltis tikai uzpūš gaisā, pēc tam tās nosēžas visā tuvākajā apkārtnē. Var jau būt, ka kāda ielas mala kļūst tīrāka, bet kopumā vide gan ne. Pareizāk noteitki ir ziemā sakrājušās smiltis no asfalta tīrīt ar parasto paņēmienu – slotām un […]

Sludinājumi