Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Lapsa pilsētā. Ko darīt?

Druva
23:00
20.09.2006
1

-Pavisam drīz atbrauca no pārtikas un veterinārā dienesta Cēsu pārvaldes, savāca lapsas atliekas, dezinficēja apkārtni. Jau pirmdien mums zvanīja, ka lapsa bijusi slima un mums jāpotējas pret trakumsērgu. Tagad visai ģimenei jābrauc pie ārsta. Veterinārais dienests sašpricēja suņus, govi,- stāstīja R.Mežciema.

Taču ar to nedienas nav beigušās. Lapsas turpina apciemot Jurģu ielas 20. nama pagalmu.

-Trešdien meitai ar mazdēlu bija jāglābjas no lapsas, kas pagalmā nāca virsū tieši cilvēkiem. Dzīvnieks turpināja staigāt ap māju, meita to pa istabas logu pat nofilmēja,- stāsta R.Mežciema. –Zvanīju municipālai policijai, bet man atbildēja, ka neko nevar izdarīt. Nezinu, kur lai meklēju palīdzību. Runāju ar pazīstamu mednieku. Viņš sacīja, ka te ir pilsētas teritorija un medīt nedrīkst.

Lapsu apciemojumi Jurģu ielā nav nekas jauns. Jurģu iela ir neliela ieliņa, kas vairāk atgādina lauku ceļu, tajā ir tikai dažas mājas. Apkārt plaši krūmāji, koki, pļavas. Bet pēdējo trīs gadu laikā lapsu skaits ievērojami palielinājies. Tās regulāri aiznes mājputnus – vistas, cāļus. Savulaik rudastes nokodušas visas zosis, pēc tam saimnieki ierīkojuši aploku, kas apjozts ar metāla pinuma žogu. Taču tas mednieces nav traucējis. Lapsas zem žoga izrok alu un tiek pie gardas maltītes.

-Kad mums aiznesa 16 zosis, lūdzām palīgā municipālo policiju, bet palīdzību nesaņēmām. Cīnījāmies paši. Likām alās ar dīzeļdegvielu piesūcinātas lupatas, paļāvāmies, ka lapsas aizbaidīs suņi. Taču tagad, kad atrada traku lapsu, nevaram būt droši ne dienu. Ja krūmājos bija viena slima lapsa, tad droši vien inficētas varētu būt arī citas,- ne pa jokam satraukusies mājas saimniece. Un šī nav māja, kurā dzīvniekus necieš. Ziemā stirnām tiek izlikts siens, vasarā, sausajā laikā, novietotas tvertnes ar ūdeni, bet tagad, kad lapsas apdraud veselību, dzīve līdzās meža zvēriem kļūst bīstama.

Arī tuvākās apkaimes iedzīvotāji stāstīja, ka viņus nereti apciemo lapsas. Valentīna Laškova no Jurģu ielas 1 pastāstīja, ka itin bieži tiekot aiznestas vistas, pīlēni. Pēdējās nedēļās gan lapsas dienas laikā neesot manītas, bet pirms mēneša viena pat pastaigājusies pa pagalma vidu. Vispār dzīvnieku šeit netrūkstot. Sētā nākot gan stirniņas, gan zaķis savu reizi redzēts. Bet tagad, kad kaimiņu mājā trakumsērga, cilvēki apjukuši.

Pārtikas un veterinārā dienesta Cēsu pārvaldes vadītājas vietniece, rajona epizootoloģe Indra Tomiņa vērtēja, ka lapsu apciemojumi mājās, kurās tur mājputnus, nav nekas neparasts.

-Lapsa ir dabas sastāvdaļa, un tai ir sava vieta. Saprotams, ka dzīvnieks nāk tur, kur ir barības bāze. Laukos saimnieki parasti paši meklē, kā nosargāt mājputnus no lapsām. Noteikti profilaktiski jāvakcinē suņi un kaķi, tā ir labākā aizsardzība pret šo bīstamo slimību, – skaidroja I.Tomiņa.

Taču lauku teritorijās lapsu skaits tiek ierobežots medījot. Pilsētā tas nav iespējams. Valsts meža dienesta Cēsu virsmežniecības medību inženieris Jānis Ročāns paskaidroja, ka pilsētas teritorijā medības aizliegtas ar likumu.

– Pilsētās kārtību nodrošina pilsētas pašvaldība, tāda ir pasaules prakse, un to nosaka likums. Tās atbildībā ir arī ieklīdušie meža dzīvnieki. Piemēram, Rīgā ir speciālas brigādes, kas ķer klaiņojošus kaķus, suņus un arī meža dzīvniekus. Pēdējos ar speciālām miega kapsulām iemidzina, nogādā ārpus Rīgas teritorijas mežā un palaiž brīvā dabā,- sacīja J.Ročāns.

Arī I.Tomiņa skaidro, ka meža dzīvnieki, kas apmetušies uz dzīvi pilsētās, nav jāiznīcina, tikai jāpārvieto.

-Kāds gan cilvēkam varētu būt pamats iznīcināt veselu dzīvnieku? Acīmredzot pašvaldībai jāiegādājas speciāli slazdi, kuros lapsas noķer dzīvas, un tad palaiž vaļā,- pauda I.Tomiņa.

Cēsu pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Valdis Suhanovs “Druvai” pastāstīja, ka viņiem gadījums Jurģu ielā ir zināms, bet pagaidām neesot iespēju cīnīties ar lapsām.

“Mums nav nepieciešamā aprīkojuma. Esam interesējušies, kurš dienests varētu palīdzēt šo jautājumu risināt, bet pagaidām pozitīvas atbildes nav. Mums ir noslēgts līgums ar domes komunālo nodaļu par klaiņojošu suņu un kaķu izķeršanu pilsētā, un tas notiek kopā ar veterinārārstu, kurš vienmēr piedalās šajos reidos. Taču lapsu ķeršanu vai iznīcināšanu pašlaik nevaram nodrošināt, jo medības pilsētas teritorijā nav atļautas, bet cita aprīkojuma, kā tikt ar tām galā, mums nav,” teica V. Suhanovs.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Divi EP soļi, lai mazinātu zaļmaldināšanu

06:32
17.04.2024
7

Izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu daudziem kļūst par ikdienas normu. Arī tie, kas tam nepievēršas mērķtiecīgi, iegādājoties kādu lietu, pat tādu sīkumu kā iepirkuma maisiņu veikalā, bieži izvēlas to, pie kura ir norāde – bioloģiski noārdāms vai mazāk piesārņo. Taču ne vienmēr uzrakstiem, preču aprakstiem un ražotāju ziņām par it kā videi draudzīgu ražošanas ciklu […]

Amatierteātriem savs saiets

05:22
17.04.2024
9

Lai kopā pavadītu laiku, sevi parādītu un citus apskatītu, Kaives tautas namā    pašmāju amatierteātris “AkA” uzņēma ciemiņus: kaimiņus no Skujenes, Taurenes amatierteātri “Radi” un draugus no Murmastienas.    Viņus kopā bija saaicinājis Kaivena Runcis. “Kur humors, tur Runcim jābūt,” saka Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa un piebilst, ka Kaivena Runcis, kad grib, tad […]

ASV koris dzied latviešu valodā

00:00
17.04.2024
17

ASV vīru koris “Faithful men” jeb “Uzticīgie vīri” ar sirsnīgu koncertu uzstājās Cēsu pilsētas pansionātā, uzņēmumā “Designed to live”, kurā izgatavo protēzes karā cietušajiem ukraiņiem, un Liepas kultūras namā. Koncerttūre notiek visā Latvijā. Liepas kultūras nama vadītāja Sandija Pētersone pastāsta, ka 1992. gadā mācītājs no Tenesī štata bija Latvijā un apmeklēja arī Liepu, viņam te […]

LTAB brīdina: izveidota viltus mājaslapa un sociālo tīklu profili, lai vāktu personu datus

15:24
16.04.2024
32

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) brīdina, ka izmantota biroja identitāte un izveidota viltus interneta vietne, Tajā izsludināts konkurss, kuram iedzīvotājus aicina atstāt savus personas datus. Līdzīgas aktivitātes ar viltotiem profiliem tiek veiktas arī sociālajos tīklos, tāpēc LTAB aicina iedzīvotājus uzmanīties un nekādā gadījumā nesniegt informāciju, tostarp bankas konta numurus, par sevi un sev […]

Kompensācijas mežu īpašniekiem

13:39
16.04.2024
18

Var pieteikties uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) līdz 15. maijam pieņem iesniegumus no privāto mežu īpašniekiem uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pieteikumus var sūtīt uz pārvaldes e-adresi, pa pastu vai iesniedzot klātienē kādā no pārvaldes […]

Smiltenē, brīvi iekļūstot šķūnī, nozog motorzāģi

13:32
16.04.2024
22

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 67 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 6 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 104 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 61 par ātruma pārsniegšanu, kā arī vienā gadījumā automašīnas vadītājs […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
14
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi