
Rožu laukumā. Te ierīkota vides izglītības konceptvieta “ŠŪNA”. FOTO: Sarmīte Feldmane
Cēsīs, Rožu laukumā, nevar nepamanīt savdabīgu ēku un tās labiekārtoto apkārtni. Te radīta vides izglītības konceptvieta “ŠŪNA” sarunām, izziņai, pieredzei, diskusijām, pārdomām un redzesloka paplašināšanai.
“Šī vieta nav muzejs un nav izstāde, tā dzīvo ar notikumiem, kas te katru nedēļu notiks. Apmeklētājiem būs iespēja gūt atbildes, iedvesmu un idejas, kā atbildīgi izmantot resursus, kas var kļūt par dabisku daļu no mūsu ikdienas, lai nodrošinātu veselīgu vidi,” saka AS “CleanR Grupa” valdes locekle, Eiropas Klimata pakta vēstnese Latvijā Agita Baltbārde un atgādina, ka katrs cilvēks ir nesaraujami saistīts ar vidi.
Līdz vasaras vidum “ŠŪNĀ” plānotas izglītojošas diskusijas, meistarklases, kā no nokalpojušām lietām radīt jaunas, nevis izmest atkritumos, praktiski darbojoties gūt pieredzi, kuru pārnest ikdienā.
“ŠŪNAS” telpas iekārtojumā arī daudz informācijas. Pie griestiem vairākus tūkstošus senas saknes no kūdras purviem, turpat blakus mākslinieces Alises Ķīnastes gleznotā datu un faktu vizualizācija. “Ar datiem un dabas materiāliem stāstām, ka dzīvojam laikā, kad cilvēku radīto lietu kopums pārsniedz planētas biomasu. Kāda ir šī trauslā robeža? Fakti runā un liek aizdomāties,” saka A,Baltbārde un piebilst, ka bērnus noteikti ieinteresēs interaktīvie uzdevumi. Skolu jauniešiem būs izrāde “Es neesmu nekāds zaļais”, ikvienam noderīgas būs darbnīcas un meistarklases, kuras vadīs vietējie amatnieki un speciālisti, būs arī lekcijas un diskusijas.
Kā vides izglītības vieta “ŠŪNA” pērnvasar tika atvērta Rīgā un guva plašu sabiedrības interesi. Tāpēc šogad “CleanR Grupa” konceptu attīsta arī citās pilsētās. Pirmā pietura ir Latvijas kultūras galvaspilsēta Cēsis.
“Vide, vides izglītība ir daļa no kultūras. Esam aprites ekonomikas līderis Latvijā , ceram, ka arī “ŠŪNA” kļūs par vietu, kur iegriezties, uzzināt ko jaunu. Ceru, ka tā nebūs vieta, kur tikai gūt zināšanas, bet kur arī radīsies jaunas idejas, kuras ieviest dzīvē. Jaunatne jau mums māca par vides saglabāšanu klimata pārmaiņu laikā, kulturālo dzīvesveidu,” koncepvietas atklāšanā teica “CleanR Grupa” padomes priekšsēdētājs Guntars Kokorevičs un uzsvēra, ka “ŠŪNĀ” satiekas zinātne, māksla un kultūra, lai izglītotu, diskutētu, iedvesmotu, provocētu, izaicinātu domāt un rīkoties.
Klimata un enerģētikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Irbe koncepvietas atklāšanā atgādināja, ka latviešiem kultūras un vides tīrības saglabāšanas kods ir mantots paaudzēs. “Tikai kulturāli cilvēki var izprast tīras vides nozīmi. Piedzīvojam pārmaiņas vides sakārtošanā, enerģētikā, jūtams, ka pietrūkts jaunu, izglītotu cilvēku un vēlmes apgūt šīs zināšanas. Te vides aktualitātes pasniegtas netradicionāli, lai iedvesmotu. Ceru, ka “ŠŪNA” ieinteresēs jaunus cilvēkus par vides problēmām un to risināšanu,” sacīja J.Irbe un uzsvēra, ka sabiedrībai vairāk jāstāsta par aprites ekonomiku un tā jāizglīto par vidi.
Visi pasākumi “ŠŪNĀ” pieejami bez maksas. Ceturtdien pēcpusdienā ģimenes ar bērniem gaida izzinoša pēcpusdiena par ūdenstilpju iemītniekiem un to stāsti. Ārpus pasākumiem ekspozīcijas telpas ir atvērtas ikvienam interesentam.
“Dzīvība reiz radās un joprojām rodas no šūnas. Šūna ir visa sākums, tā vairojas un dalās, tā satur visu svarīgo informāciju, lai būtu dzīvība. Arī vide ap mums ir dzīva, un mēs kopā esam atbildīgi par to,” tāds ir “ŠŪNAS” stāsts. Tas tikai jāsadzird, tad arī paliks atmiņā.
Komentāri