Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Lai iekļaujoša sabiedrība nav tikai uz papīra

Iveta Rozentāle
00:00
21.02.2024
7
Inv Part 1

Pirmo reizi Cēsu Invalīdu biedrības aicinājumam sarunai par sociālās nevienlīdzības mazināšanu Latvijā atsaucās kāds no Saeimas, Saeimas deputāte, partijas “Progresīvie” pārstāve Jana Simanovska.

Uz tikšanos bija ieradušies gan Invalīdu biedrības biedri, gan arī Latvijas Kaulu, locītavu un saist­audu slimnieku biedrības (LKLSSB) Cēsu nodaļas biedri.

Cēsu Invalīdu biedrības valdes priekšsēdētājs Indulis Balodis gadiem ilgi arī ar vēstuļu starpniecību uzrunājis Saeimā un valdībā esošos tautas pārstāvjus par netaisnībām, kas jāpiedzīvo cilvēkiem ar invaliditāti, kā arī ierosinājumiem situācijas uzlabošanai. Jana Simanovska, atsaucoties sarunai, līdzi ņēma arī partijas biedru, Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas vadītāju Viesturu Kleinbergu. Indulis Balodis uz sarunu bija aicinājis arī novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozen­bergu, kā arī Sociālā dienesta vadītāju Aināru Judeiku, tomēr viņiem nebija iespējams ierasties.

Jau sarunas sākumā Jana Simanovska uzsvēra, ka partijai vides un sociālie jautājumi ir prioritāte, kā arī viens no mērķiem ir panākt, ka neatkarīgi no tā, vai cilvēks saņem algu vai pabalstu, ir svarīgi, ka no šīs summas viņš spēj sevi pienācīgi uzturēt. Lai tā varētu būt, arī pabalstiem jābūt līdzvērtīgiem vai nu minimālajai algai, vai vidējai ienākumu mediānai, lai, palielinoties iedzīvotāju minimālajiem vai vidējiem ienākumiem, tiem līdzi augtu arī atbalsts trūcīgākajai iedzīvotāju daļai. Tāpat partijas mērķis ir līdz nākamajam gadam ieviest minimālo sociālo pakalpojumu grozu, kas nodrošinātu, ka neatkarīgi no tā, kurā pašvaldībā iedzīvotājs dzīvo, viņam pieejama vienāda veselības un sociālā aprūpe, jo arī veselības nepieejamība rada sekas. Piemēram, laikā neaprūpētam senioram vajadzīgais atbalsts ilgtermiņā izmaksā daudz vairāk nekā laikus nodrošināts pakalpojums.

Sanākušie diskutēja gan par valsts atbildību, gan pašvaldībā risināmiem jautājumiem, dalījās ar konkrētiem piemēriem, nebūšanām, ar kurām saskārušies, meklēja tām risinājumus. Tomēr nereti izrādījās, ka ne vienmēr pie kādu pakalpojumu vai atbalsta nesaņemšanas vainojams sociālais dienests, jo dienests drīkst rīkoties tikai likuma ietvaros. Ja, piemēram, kāds no mājsaimniecības nav gatavs uzrādīt bankas konta izdruku par ienākumiem, tad sociālais dienests pie labākās gribas nevar sniegt atbilstošu palīdzību.

To, ka, lai saņemtu pabalstu vai citu sociālo palīdzību, ir jāveic daudz birokrātisku darbību gan pašai personai, gan sociālajam dienestam, tāpat ģimenes ārstiem un arī biedrībām, uzsvēra ne viens vien. Arī partijas pārstāvji atzina, ka meklē risinājumus birokrātijas mazināšanai, tomēr apzinoties, ka mērķtiecīgai atbalsta saņemšanai ir nepieciešami pierādījumi.

Vairāki jautājumi bija arī par iespējām cilvēkam ar invaliditāti izkļūt no mājokļa, piemēram, ja tas atrodas ceturtajā stāvā. Viesturs Kleinbergs paskaidroja, ka ir jāsaprot – ja aprūpētāja ir sieviete, viņa nekādi nevar aprūpējamo nonest no ceturtā stāva. Bet ir iespējams izmantot pacēlāja pakalpojumu. Tāpat viņš aicināja apdomāt dzīvesvietas maiņu, vai, ja mājoklis ir sociālais dzīvoklis, rakstīt iesniegumu sociālajam dienestam par nepieciešamību mainīt dzīvokli uz pirmo stāvu.

Vērtējot valdības prioritātes, sanākušie uzsvēra, ka medicīna un veselības aprūpe ir vissvarīgākā, jo kāda jēga ieguldīt aizsardzībā, ja nebūs, ko apsargāt. Bet    partijas pārstāvji uzsvēra, ka šogad veselības budžets tiešām ir jūtami pieaudzis. V.Kleinbergs atzina, ka Latvija kā valsts savas pastāvēšanas laikā ir pieļāvusi daudz kļūdu, uzreiz tās visas nevar izlabot, bet pārmaiņas pakāpeniski notiek. Kā piemēru viņš atzīmēja, ka pēc daudzu gadu diskusijām panākts, ka no 1. jūlija zāļu lieltirgotavām būs “griesti” zāļu uzcenojumam. Tāpat paliatīvā aprūpe izkustējusies no nulles punkta.

Viņš arī skaidroja, ka valsts jau ilgstoši ir vērsta uz decentralizāciju, arvien vairāk pakalpojumu nododot pašvaldībām. Lai gan esot diskutējami, kā būtu labāk, ir skaidrs, ka pašvaldība ir tuvāk iedzīvotājam un tādēļ var palīdzēt labāk.

Sarunas dalībnieki arī pauda neizpratni, kāpēc daļa pašvaldības īpašumu stāv tukši vai tiek pārdoti, ja tajos varētu iekārtot sociālām vajadzībām atbilstošus centrus. Tāpat vērtēja, ka pieņemtie lēmumi bieži ir īstermiņa, bet situācijas uzlabošanai nepieciešams  rīkoties ilgtermiņā.

Indulis Balodis atgādināja par Igaunijas pieredzi, kur ir Invalīdu biedrību fonds un kuram tiek novirzīts noteikts valsts finansējums. Fondu atbalsta arī pašvaldības, uzņēmēji, tādējādi Invalīdu biedrībām ir stabils un pietiekams finansējums. “Tātad tādu iespējams izveidot arī Latvijā, tikai vajadzīga politiskā griba,” pauda I.Balodis.

Atbildot uz “Druvas” jautājumu par tikšanās nozīmi, I. Balodis sacīja: “Mūs vismaz beidzot uzklausīja, turklāt neko nesolīja, bet teica, ka strādās. Laiks rādīs, kā būs. Uzskatu, ka Latvijā vajag invalīdu fondu, lai atbalsts būtu strukturētāks, stabilāks un pietiekams.”

Jana Simanovska “Druvai” atzina, ka izmaiņas sociālajos jautājumos panākt nav vienkārši: “Tas prasa ļoti daudz diskusiju, jo, nenoliedzami, katrs papildinājums    saistīts ar finansējumu, bet redzu pozitīvas pārmaiņas. Līdz šim tomēr par maz esam domājuši par cilvēkiem. Manuprāt, tas slikti ietekmē valsts kopējo attīstību, redzam, ka atpaliekam no Igaunijas,    Lietuvas. Tāpēc uzskatu, ka valstij iespējami vairāk ir jāiegulda tieši cilvēkos – veselībā, izglītībā, sociālo pakalpojumu pieejamībā un vides pieejamībā. Arī šajā sarunā sadzirdēju, ka sāpīgs jautājums ir pakalpojumu pieejamība, cilvēku vēlme dzīvot normālu dzīvi. Būtiska ir cilvēku ar invaliditāti iespēja saņemt labu arodizglītību, kas veicina iespēju sevi nodrošināt. Ikviens vēlas strādāt, un tas ir ieguvums gan pašam cilvēkam, gan valstij.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
24

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
41

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi