Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem sodu izcieš tuvu simtam pusaudžu un jauniešu, kuri pārkāpuši likumu un sodīti ar reālu brīvības atņemšanu. Gadu gaitā šī ieslodzījuma vieta dēvēta gan par koloniju, gan mazo cietumu. Tagad iestādē uzsver audzināšanas lomu. Tā ir vieta, kur audzēkņi spiesti iegūt izglītību, jo skolas apmeklēšana ir obligāta. Jaunieši var izvēlēties iegūt arī profesionālās iemaņas. Puiši ir paēduši, siltumā un paši nesūdzas, ka viņus neuzklausītu vai nesaprastu. Viņi sarunās ar “Druvu” nekad nav arī teikuši, ka traucētu dzīve šaurībā, ka nepatiktu zobus un kājas mazgāt koplietošanas sanitārajos mezglos. Iestādes labiekārtošanas nepieciešamību gan uzsvēruši Valsts cilvēktiesību biroja darbinieki, arī iestādes un ieslodzījuma vietu pārvaldes speciālisti, sakot, ka notiesāto sadzīves apstākļi ir jāuzlabo. Šogad sīkiem labiekārtošanas darbiem ieslodzījuma vietu pārvalde iedalījusi 24 tūkstošus latu. Īsā laikā – oktobrī, novembrī – audzēkņi, sadarbojoties ar audzinātājiem, remontējuši dzīvojamās telpas: līmējuši jaunas tapetes, krāsojuši grīdas. Tagad iestādes vadība var parādīt arī tualeti un mazgāšanās telpu, kurā tualetes viena no otras nodalītas vismaz ar finiera durvīm un aizslietņiem. Citos stāvos vēl darbi ir darāmi.
“Atsevišķas, kārtīgas tualetes un dušu telpas nav iespējams iekārtot drošības apsvērumu dēļ,” tāds ir Cēsu audzināšanas iestādes nepilngadīgajiem pamatots arguments, jo ieslodzījuma vietās mēdz gadīties, ka disciplinārie pārkāpumi, arī jauni noziegumi tiek pastrādāti tieši sanitārajos mezglos. Arī cēsniekiem ir negatīva pieredze.
Cēsu audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem kā labo veikumu min arī ilglaicīgās bērnu un vecāku satikšanās telpas izveidi. Neoficiālās sarunās amatpersonas smej, ka izdevies izveidot pāris numuru trīszvaigžņu viesnīciņu, kur divas diennaktis mēnesī, ievērojot iestādes kārtības noteikumus, mamma, kura to vēlas, var pavadīt kopā ar dēlu, ja viņš to vēlas. “Druvas” satiktie puiši vairāk novērtēja sadzīviskās ērtības – kopā ar mammu var gatavot brokastis, pusdienas, vakariņas, skatīties televizoru. Vecāki uz iespēju raudzījās emocionālāk, atzīstot, ka divas diennaktis satikšanās istabā atgādina mājas atmosfēru, ka tā ir vienīgā iespēja
ar
bērnu pabūt
divatā. Bez vilcināšanās audzināšanas iestādes darbinieki gatavi izrādīt arī medicīnisko pakalpojumu nodaļu un ēdināšanas bloku, jo vecajās ēkās šie pakalpojumi tiek sniegti labā kvalitātē un piemērotos apstākļos. Telpas ir pārbūvētas, atbilst sanitārajām un higiēnas prasībām.
Aizvadītajā nedēļā iestādi apmeklēja tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš un ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšnieks Visvaldis Puķīte. Amatpersonas atzinīgi novērtēja iestādē izdarīto, atzīstot, ka ieslodzījuma vietu infrastruktūras attīstībai Latvijā trūkst līdzekļu, tāpēc līdz jaunajam gadam jāizstrādā stratēģija, kādai būt šo iestāžu sistēmai valstī.
“Mums jāizvērtē, kuras no ieslodzījuma vietām darbu turpinās, kādas būs katra cietuma funkcijas. Jāatzīst, ka 15 gadus trūcis līdzekļu, tāpēc visās iestādēs likti ielāpi, bet ieguldīt infrastruktūras attīstībā nav bijis iespējams,” sacīja Gaidis Bērziņš. Tajā paša laikā ministrs uzsvēra, ka Cēsu audzināšanas iestāde nepilngadīgajiem savu nozīmi nezaudēs un jau tuvākajā laikā būs jāatrod dažādi finanšu instrumenti, lai nepilngadīgo ieslodzīto soda izciešanas laika kvalitāti uzlabotu.
Pirmie soļi ir sperti, jo Norvēģijas valdība solījusi atbalstīt vērienīgu projektu, kas sekmētu tā sauktā izolatora jeb apcietinājuma nodaļas pārbūvi. Pašlaik vecajā ēkā lielā šaurībā ik dienas aizvada vismaz desmit apcietinātie, kuri nereti pat ilgāk par pusgadu gaida pārsūdzēto tiesas spriedumu. Sliktos apstākļos jāstrādā arī uzraugiem. Paredzēts, ka jauna korpusa celtniecībā tiks ieguldīti vairāk nekā 1,2 miljoni eiro.
Ieslodzījuma vietu pārvaldes speciālisti uzsvēruši, ka gadu no gada mainās un vēl mainīsies ne tikai Cēsu audzināšanas iestādes forma, bet tieši saturs, atzīstot, ka sakārtotā vidē pusaudžiem un jauniešiem, kuri nereti nākuši no nelabvēlīgiem apstākļiem, ir daudz pareizāk skaidrot dzīvei rakstītos un nerakstītos noteikumus.
Komentāri